SAP Sisteminde Kur Farklarının Belirlenen Bir Hesaba GönderilmesiOkuma süresi 3 dakika

Merhabalar,

Bu yazımızda, ERP sistemlerinde sıkça karşılaşılan, dövizli fatura girişlerinde oluşan kur farklarının muhasebe çalışanları tarafından belirlenen bir hesaba gönderilmesi işlemini anlatacağım.

Öncelikle kur farklarının oluşturulma nedenlerinden bahsedelim. Kur farkının oluşma nedeni, satıcınız veya tedarikçiniz ile yapmış olduğunuz fiyat anlaşmasında ki kur ile, fatura kesim tarihinde ki kur bilgisinin aynı olmaması durumunda, satıcı ile alıcı arasındaki kur farkı genellikle satıcı tarafından müşteriye yansıtılır. Bu durumda satınalma siparişindeki kur ile fatura üzerindeki kur arasında tutar farkı olacaktır. Fatura girişinde satınalma siparişindeki kur ile fatura üzerindeki kur tutarı arasındaki fark bir hesaba gönderilir ve belirli bir periyod sonra bu kur farkları muhasebe çalışanı tarafından sıfırlamaya çalışır.

Peki, SAP Sistemi FI Modülünde, kur farkı tutarlarının gönderileceği hesap uyarlaması nasıl yapılır.

Kur Farkı Hesabı Uyarlaması

Menü Yolu : SPRO –> SAP Referans IMG –> Mali Muhasebe(yeni) –> Müşteriler ve Satıcıları Muhasebesi –> Ticari İşlemler –> Yapılan Ödemeler –> Yapılan Ödemelere İlişkin Temel Ayarlar –> Kur Farkları İçin Hesapların Tanımlanması


Menü Yolu : SPRO –> SAP Referans IMG –> Mali Muhasebe(yeni) –> Müşteriler ve Satıcıları Muhasebesi –> Ticari İşlemler –> Yapılan Ödemeler –> Yapılan Ödemelere İlişkin Temel Ayarlar –> Kur Farkları İçin Hesapların Tanımlanması

Yukarıda belirtilen ekran görüntüsünde ki menü yolu izlenerek açılan menüde aşağıdaki ekran görüntüsünde belirtilen ekranda Hesap Planı seçilir.

Hesap Planı belirtilen alanda seçilir.

Hesap Planı seçildikten sonra, aşağıdaki ekran görüntüsünde belirtilen menü açılır. Bu menü üzerinden ilgili hesap planında kur farkı kayıtlarının çalışması istenen hesaplar belirtilir.

Hesap Planı içerisinde yer alan ve Kur Farkı kayıtlarının çalıştırılması gereken hesaplar tanımlanır. 

Yeni Girişler Butonuna basarak yeni bir hesap tanımlaması yapılabilir. Yeni Girişler butonuna bastığınızda aşağıdaki ekran görüntüsünde belirtilen giriş ekranı kullanıcının önüne gelecektir. İlgili alanları doldurarak işleminizi kaydetmek istediğinizde, request ile canlı sisteme alabilirsiniz.

Bu ekranda Gerçekleştirilen Kur Farkı Hesabını, Değerleme işlemindeki ana hesap tanımlamalarını yapabilirsiniz.

Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Sizde 3.000 kişinin üzerinde bulunan abonelerimiz arasına katılın. Abone olarak yeni eklenen içeriklerimizden anında haberdar olursunuz
E-Mail adresiniz sapuzman.com dışında 3 tekil veya tüzel kişilikler ile paylaşılmayacaktır
Sosyal Medya Hesaplarımız
0 0 vote
Article Rating

SAP Eğitimi İçin Tavsiye

SAPUZMAN.COM Blog sitemiz, siz değerli ziyaretçilerimiz için EDUANKA  firması ile özel bir anlaşma yapmış bulunmaktadır. EDUANKA Eğitim firması ile iletişime geçerek, kendilerine sapuzman.com sitesi üzerinden ulaştığınızı bildirmeniz durumunda, EDUANKA tarafından verilen eğitimlerden özel indirim hakkına sahip olacaksınız.

Online ve/veya yüz yüze, Kurumsal, Grup ve Bireysel eğitim alabilirsiniz.

Kendileri ile iletişime geçebilmek için yapmanız gerekenler, buraya tıklayarak EDUANKA firmasının web sitesine ulaşıp ilgililer ile iletişime geçebilir, veya 0 552 240 00 57 numaralı telefonu arayabilir, genel sorularınızı bilgi@eduanka.com mail adresine iletebilirsiniz.

Aşağıdaki linkler üzerinden eğitmen cv’sine ve modül eğitim müfredatlarına daha kolay ulaşabilirsiniz.

Umut Demirci hakkında 272 makale
1986 yılında Kocaeli'nin Darıca ilçesinde dünyaya geldim. Bahçeşehir Üniversitesi, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünü başarılı bir şekilde tamamladım. Üniversite yıllarında çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ve bilişim projeleri içerisinde görev aldım. Üniversiteyi tamamladıktan hemen sonra 2010 yılında başladığım ERP sektöründe, SAP Sipariş Planlama&Müşteri Hizmetleri ve Master Data Birim Yöneticisi olarak çalışmaya devam etmekteyim. Daha detaylı bilgi için Hakkımda menüsünü kullanabilirsiniz.
Subscribe
Bildir
guest
5 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
levent
levent
1 yıl önce

merhaba tcmb kur farkından dolayı tek faturada oluşabilecek hatayı nasıl giderbiliriz ?

levent
levent
11 ay önce
Reply to  Umut Demirci

olay şu bir fatura kaydı açarken tcbm’den çekilen kurun virgülden sonrası hatalı geliyor. Örneğin 23.06.2020’de girilen fatura ama o anlık bir veri çekme hatasından dolayı kur 6,86 iken 6,84 olarak geliyor. Bu hatayı nasıl düzeltebiliriz ?

levent
levent
11 ay önce
Reply to  Umut Demirci

kuru değiştiremiyoruz sorunumuz bu noktada başlıyor