SAP Sisteminde Kur Farklarının Belirlenen Bir Hesaba GönderilmesiOkuma süresi 3 dakika

Merhabalar,

Bu yazımızda, ERP sistemlerinde sıkça karşılaşılan, dövizli fatura girişlerinde oluşan kur farklarının muhasebe çalışanları tarafından belirlenen bir hesaba gönderilmesi işlemini anlatacağım.

Öncelikle kur farklarının oluşturulma nedenlerinden bahsedelim. Kur farkının oluşma nedeni, satıcınız veya tedarikçiniz ile yapmış olduğunuz fiyat anlaşmasında ki kur ile, fatura kesim tarihinde ki kur bilgisinin aynı olmaması durumunda, satıcı ile alıcı arasındaki kur farkı genellikle satıcı tarafından müşteriye yansıtılır. Bu durumda satınalma siparişindeki kur ile fatura üzerindeki kur arasında tutar farkı olacaktır. Fatura girişinde satınalma siparişindeki kur ile fatura üzerindeki kur tutarı arasındaki fark bir hesaba gönderilir ve belirli bir periyod sonra bu kur farkları muhasebe çalışanı tarafından sıfırlamaya çalışır.

Peki, SAP Sistemi FI Modülünde, kur farkı tutarlarının gönderileceği hesap uyarlaması nasıl yapılır.

Kur Farkı Hesabı Uyarlaması

Menü Yolu : SPRO –> SAP Referans IMG –> Mali Muhasebe(yeni) –> Müşteriler ve Satıcıları Muhasebesi –> Ticari İşlemler –> Yapılan Ödemeler –> Yapılan Ödemelere İlişkin Temel Ayarlar –> Kur Farkları İçin Hesapların Tanımlanması


Menü Yolu : SPRO –> SAP Referans IMG –> Mali Muhasebe(yeni) –> Müşteriler ve Satıcıları Muhasebesi –> Ticari İşlemler –> Yapılan Ödemeler –> Yapılan Ödemelere İlişkin Temel Ayarlar –> Kur Farkları İçin Hesapların Tanımlanması

Yukarıda belirtilen ekran görüntüsünde ki menü yolu izlenerek açılan menüde aşağıdaki ekran görüntüsünde belirtilen ekranda Hesap Planı seçilir.

Hesap Planı belirtilen alanda seçilir.

Hesap Planı seçildikten sonra, aşağıdaki ekran görüntüsünde belirtilen menü açılır. Bu menü üzerinden ilgili hesap planında kur farkı kayıtlarının çalışması istenen hesaplar belirtilir.

Hesap Planı içerisinde yer alan ve Kur Farkı kayıtlarının çalıştırılması gereken hesaplar tanımlanır. 

Yeni Girişler Butonuna basarak yeni bir hesap tanımlaması yapılabilir. Yeni Girişler butonuna bastığınızda aşağıdaki ekran görüntüsünde belirtilen giriş ekranı kullanıcının önüne gelecektir. İlgili alanları doldurarak işleminizi kaydetmek istediğinizde, request ile canlı sisteme alabilirsiniz.

Bu ekranda Gerçekleştirilen Kur Farkı Hesabını, Değerleme işlemindeki ana hesap tanımlamalarını yapabilirsiniz.


Sormak istediğiniz soruları, sayfanın alt kısmında bulunan Yorumlar alanında yazarak sorabilirsiniz. Bunun yanı sıra yazılarımızı sosyal medya hesaplarımızda beğenip paylaşmanızı rica ederiz.

Linkedin Resim
Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Sizde 3.000 kişinin üzerinde bulunan abonelerimiz arasına katılın. Abone olarak yeni eklenen içeriklerimizden anında haberdar olursunuz
E-Mail adresiniz sapuzman.com dışında 3 tekil veya tüzel kişilikler ile paylaşılmayacaktır
Umut Demirci hakkında 239 makale
1986 yılında Kocaeli'nin Darıca ilçesinde dünyaya geldim. Bahçeşehir Üniversitesi, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünü başarılı bir şekilde tamamladım. Üniversite yıllarında çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ve bilişim projeleri içerisinde görev aldım. Üniversiteyi tamamladıktan hemen sonra 2010 yılında başladığım ERP sektöründe, SAP PMO (Proje Yönetim Ofisi) Takım Lideri olarak çalışmaya devam etmekteyim. Daha detaylı bilgi için Hakkımda menüsünü kullanabilirsiniz.

5
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
leventUmut Demirci Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
levent
Ziyaretçi
levent

merhaba tcmb kur farkından dolayı tek faturada oluşabilecek hatayı nasıl giderbiliriz ?