SAP Duran Varlık Ana Veri İşlemleri – SAP AS01, AS02, AS03, AS05 İşlem Kodları

Daha önceki yazılarımızda, SAP Sisteminde Duran Varlık Uyarlamaları ile ilgili olarak bir yazı yayınlamıştık.  Bu yazımızda ise, daha çok FI Kullanıcılarının yararlanacağı SAP Duran Varlık Ana Veri İşlemlerine yer vereceğiz.


SAP Duran Varlık Ana Veri İşlemlerine Genel Bakış

Duran varlıklar muhasebesinde duran varlık ana verisi ile ilgili işlemleri (yaratma, değiştirme, görüntüleme, bloke etme ve silme) gerçekleştirmek için bu yazıda anlatılan adımları kullanabilirsiniz. Bu yazıda, duran varlık ana verileri ile ilgili kullanacağınız işlemleri anlatmak amacıyla hazırlanmış olup tüm işlemleri içermez.

AS01 – Duran Varlık Ana Veri Oluşturma

Aşağıdaki adımlardan birini kullanarak işleme ulaşabilirsiniz:
SAP menüsü: Mali işler > Mali muhasebe > Duran varlıklar > Duran varlık > Yarat > Duran Varlık
İşlem kodu : AS01

as01 - duran varlık kartı oluşturma

Duran varlık sınıfı : Duran varlığın yaratılacağı sınıf bu alanda girilir. SAP Sistemlerinde Türkiye Lokalizasyonundan dolayı aşağıdaki duran varlık sınıflarını görebilirsiniz.

 • TR250 Arsa ve Araziler
 • TR251 Yeraltı ve Yerüstü Düzenleri
 • TR252 Binalar
 • TR253 Tesis Makina ve Cihazlar
 • TR254 Araçlar
 • TR255 Demirbaşlar
 • TR256 Diğer Maddi Duran Varlıklar
 • TR260 Haklar
 • TR261 Şerefiye
 • TR262 Kuruluş ve Örgütlenme Giderleri
 • TR263 Araştırma ve Geliştirme Giderleri
 • TR264 Özel Maliyetler
 • TR267 Maddi Olmayan Diğer Duran Varlıklar

Şirket Kodu : Bu alana, duran varlık kartını oluşturacağınız şirketin SAP Şirket Kodu girilir.

Benzer DV’lerin sayısı : Bu alana default olarak 1 değerini girebilirsiniz.

Referans – Duran Varlık : Bu alana, SAP’de var olan bir duran varlıktan referans alınarak duran varlık yaratılabilir. Bu durumda referans alınacak ilgili duran varlık numarasını giriniz.

Referans – Alt Numara : Referans alınmak istenilen duran varlığın alt numarasını bu alana giriniz. Eğer duran varlık alt numarası yok ise 0 değerini giriniz.

Referans – Şirket Kodu :  Bu alana, referans alınan duran varlık kartının ait olduğu şirketin SAP Şirket Kodu giriniz.


Akabinde Enter Tuşuna yada üst menüde bulunan Ana Veriler butonuna basarak kart tanımlama işlemine devam edebilirsiniz.

as01 - sap duran varlık kartı oluşturma 1

AS01 – Genel Sekmesi Alan Özellikleri

Tanım : İlgili duran varlığa ait tanım bilgisinin girildiği alandır.

Seri Numarası : İlgili duran varlığa ait seri numarası bilgisi bu alana girilebilir.

Envanter no. : İsteğe bağlı olarak doldurulabilir.

Miktar : İlgili duran varlık miktar bilgisinin girildiği alandır.

Dikkat edilmesi gereken hususlar:
1-Eğer yapılmakta olan bir yatırımdan aktifleştirme yapmak üzere duran varlık ana verisi yaratılıyorsa miktar alanına duran varlığın miktarı burada girilir.
2-Eğer başka bir duran varlıktan transfer yapılmak üzere yeni bir duran varlık ana verisi yaratılıyor ise burada miktar girilmemesi gerekir. Transfer sonucunda sistem otomatik olarak miktar alanını güncelleyecektir. Sonuç olarak ana veri yaratırken de miktar girilmişse transfer sonucunda duran varlık ana verisine bakıldığında miktarın iki katına çıktığı görülecektir
3-Eğer satınalma yoluyla ya da satıcı faturası girişi ile aktifleştirilecek bir duran varlık için ana veri yaratılıyorsa ana veri yaratılırken miktar girilmelidir. F-90 işlemi yani satıcı faturası girişinde manuel olarak miktar girilmeyecektir. SAS yani satınalma siparişi için mal girişi ve fatura girişi yapıldığında ise SAS’da kullanılan ölçü birimi ZDV olduğu için duran varlığın miktarı ana verisindeki miktar olmaya devam edecektir.


Son envanter trh. : Bu alan duran varlık bulunduğu lokasyonda bir kez fiziksel envanter yapılmışsa bu envanter tarihi ile doldurulabilir

DV’yi envanter listesine dahil et : Bu alanı her zaman işaretli olarak kayıt edebilirsiniz.

Envanter ek verileri : Eğer duran varlık ile ilgili başka bir referans numarası varsa ve bu numara takip edilmek isteniyorsa bu alana girilebilir.

Aktifleştirme tarihi : Bu alan sadece şu durumda ana veri yaratılırken doldurulacaktır:

Eğer mevcut bir duran varlıktan yeni bir duran varlığa transfer yapılacaksa yeni duran varlığın aktifleştirme tarihin mevcut duran varlık ile aynı olması gerekir. Bu nedenle yeni duran varlık yaratılırken eski duran varlığın aktifleştirme tarihinin aynısı bu alana girilir.

AS01 – Zamana Bağlı Sekmesi Alan Özellikleri

as01- sap zaman bağlı veriler

Öncelikle bir ön bilgilendirme yapmak gerekir ise, bu alanlar uyarlanabilir olup, şirketten şirkete ihtiyaca göre farklılık gösterebilir. İlgili alanının uyarlamalarına buradan erişebilirsiniz.

İş Alanı : Bu alanda, ilgili duran varlığın hangi iş alanında kullanılacağı bilgisi girilmektedir.
Masraf yeri : Duran varlığın ait olduğu masraf yerini girin 31700410 Masraf yeri amortisman giderlerinin nereye kaydedileceğini ve aynı zamanda duran varlık çıkışı yapıldığında kar ya da zararın nereye kaydedileceğini belirler
Yer : Gerekli olması durumunda ilgili yer kodunu girin
Mekan : Laptop gibi bir duran varlık için ilgili kişinin ismi girilebilir
PYP Öğesi : Gerekli olması durumunda ilgili pyp öğesi bilgisi girilebilir


AS01 – Değerleme Alanları Sekmesi Alan Özellikleri

as01 - sap duran varlık kartı değerleme alanları

Amort : Bu alan amortisman anahtarı alanıdır.
Amortismanın ilgili değerleme alanında nasıl hesaplanacağını belirler. Her duran varlık sınıfı için varsayılan amortisman anahtarı tanımlanmıştır.
Gerekli olması durumunda duran varlık yaratılırken amortisman anahtarı elle belirlenebilir

0000 Amortisman hesaplaması yok
TR01 Azalan Bakiye Amortisman Anahtarı
TR02 Normal Amortisman Anahtarı
TR03 Azalan Bakiye Amortisman Anahtarı-Araçlar
TR04 Normal Amortisman Anahtarı-Araçlar

Kullanım süresi : Duran varlığın ekonomik ömürüdür. Bu duran varlığın beklenen ömürüdür ve ne kadar süre amortisman uygulanacağını belirler. Eğer varsayılan değerden farklı olması gerekiyorsa bu alana duran varlığın ekonomik ömrü girilmelidir
Dönem : Kullanım süresindeki dönem sayısı. Eğer dönem olarak da yıla ekleme yapılması gerekiyorsa bu alana girilmelidir.
N.amort.başl. : Normal amortisman başlangıç tarihi: Bu alan sisteme amortismanın ne zaman başlayacağını ifade eder. Eğer boş bırakılırsa sistem amortisman anahtarına uygun olarak amortisman başlangıç tarihini belirler.
   Dikkat: Bu alan sadece şu durumda ana veri yaratılırken doldurulacaktır: Eğer mevcut bir duran varlıktan yeni bir duran varlığa transfer yapılacaksa yeni duran varlığın normal amortisman başlangıç tarihinin mevcut duran varlık ile aynı olması gerekir. Bu nedenle yeni duran varlık yaratılırken eski duran varlığın normal amortisman başlangıç tarihinin aynısı bu alana girilir.

Akabinde Kaydet Butonu vasıtası ile duran varlık kartı oluşturulur.


AS02 – Duran Varlık Ana Veri Değiştirme

Duran varlığın üzerinden sadece bilgi amaçlı alanlarda bir değişiklik yapılıyorsa AS02 işlemi ile değişiklik yapılması ancak yeni değişikliğe göre değerlerle ilgili de güncelleme yapılmak isteniyorsa ABUMN işleminin kullanılması gereklidir. Masraf yeri, aktifleştirme tarihi, faaliyet dışı bırakma tarihi, amortisman anahtarı, kullanım süresi, normal amortisman başlangıcı gibi duran varlığın değerleri ile ilgili duran varlık üzerinde veriler mevcutken değiştirilmemesine dikkat edin.

SAP menüsü : Mali işler > Mali muhasebe > Duran varlıklar > Duran varlık > Değiştir > Duran Varlık
İşlem kodu : AS02

AS03 – Duran Varlık Ana Veri Görüntüleme

SAP menüsü : Mali işler > Mali muhasebe > Duran varlıklar > Duran varlık > Görüntüle > Duran Varlık
İşlem kodu : AS03

AS05 – Duran Varlık Ana Veri Bloke Etme

Duran varlık üzerinde herhangi bir değer mevcut değilken, yanlış yaratılan bir duran varlığın bloke edilmesi gerekebilir. Üzerinde işlem verileri mevcut olan bir duran varlığı bloke etmeyiniz.

SAP menüsü : Mali işler > Mali muhasebe > Duran varlıklar > Duran varlık > Bloke et > Duran Varlık
İşlem kodu : AS05

as05-sap duran varlık bloke et1

AS05 ekranında duran varlık numarası ve şirket kodu bilgisi girilerek Enter yada Bloke Et butonuna basarak duran varlık kartı detayına ulaşılır.

Detay ekranında, Giriş Blokajı alanı işaretlenerek KAYDET butonuna basılır.

Akabinde aşağıdaki bilgi mesajı görülür ve duran varlık bloke edilmiş olur. Böylelikle bu duran varlık kartına herhangi bir işlem yada kayıt atılması engellenmiş olur.


Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Sizde 3.000 kişinin üzerinde bulunan abonelerimiz arasına katılın. Abone olarak yeni eklenen içeriklerimizden anında haberdar olursunuz
E-Mail adresiniz sapuzman.com dışında 3 tekil veya tüzel kişilikler ile paylaşılmayacaktır
Sosyal Medya Hesaplarımız
Umut Demirci hakkında 317 makale
1986 yılında Kocaeli'nin Darıca ilçesinde dünyaya geldim. Bahçeşehir Üniversitesi, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünü başarılı bir şekilde tamamladım. Üniversite yıllarında çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ve bilişim projeleri içerisinde görev aldım. Üniversiteyi tamamladıktan hemen sonra 2010 yılında başladığım ERP sektöründe, SAP Sipariş Planlama&Müşteri Hizmetleri ve Master Data Birim Yöneticisi olarak çalışmaya devam etmekteyim. Daha detaylı bilgi için Hakkımda menüsünü kullanabilirsiniz.

14 yorum

 1. merhaba,

  duran varlıkta yasal çalışma alanı UFRS gibi kıst çalışmıştır, ilgili güncel tarihe farkı hesaplatmamız mümkün olabilir mi? kıst olan amortisman farkı kadar düzeltildiğinde yasal yani vuka göre çalıştırmak istiyorum.
  as02 den örn: 01.08.2021 de çalışmış, fakat bir yıllık 3 yıl ömrü var 2023 te bitmesi gerekir, fakat UFRS deki gibi 01.08.2024 te bitecek, ve 2021 de eksik kıst çalışan kısmı değiştirbilir miyiz? yada ilgili değişikliği yapsak AFAB çalıştığında farkı hesaplarmı?

  • Ebru Hanım merhaba,

   Çok teknik bir konu olduğu için yanlış yönlendirmemek adına FI danışmanından bilgi almanızı tavsiye ederim.

   KIST amortismanlarda istediğiniz düzenlemeyi ara hesaplar kullanarak yapabilececeğinizi düşünüyorum ancak ilgili duran varlık incelemesi yapıldıktan sonra karar verilmesi daha doğru olacaktır.

 2. Merhaba,
  Satın alma birimi tarafından açılan duran varlık sas’larına ilişkin finans tarafından yapılan ödemeleri takip etmek istiyorum.
  SAP’de bunu görebileceğim bir ekran var mı? ya da nasıl raporlayabilirim? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.

  • Elif Hanım merhaba,
   Normal şartlar altında direkt olarak Duran Varlıklara ait ödemeleri gösteren bir rapor bildiğim kadarı ile yok.

   Genel çerçevede FBL1N raporundan duran varlık alınan satıcı bilgisi yazılarak, bu satıcıya ait tüm cari hareketleri listeleyebilirsiniz.

   Bunun yanı sıra S_ALR_87012085 işlem kodundan yine satıcı ve şirket kodu bazında özet bir tablo görebilirsiniz.

  • Merhaba,

   Standart olarak Realloc tablosu kullanılmaktadır,
   Fakat masraf yerine göre farklı oranlarda dağıtım için analiz ve sonrasında ihtiyacınıza göre bir geliştirme yapmak gerekebilir,

   İyi çalışmalar dilerim

 3. Merhaba,
  Geçen yıl açtığım 253 numarasına bu yılda kayıt atmak isitiyorum.
  ABSO ‘dan satın alma girişiye kayıt atmak ıstıyorum ızın vermıyor.
  İlk kayıt satın almayla girildiği için kayıt atılamaz uyarısı verıyor.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*