SAP ABAP Nedir? SAP ABAP Danışmanlığı Nedir?Okuma süresi 2 dakika

ABAP, yazılım şirketi SAP tarafından geliştirilen dördüncü nesil, üst düzey bir programlama dilidir. ABAP kelimesi başlangıçta “genel rapor oluşturma işlemcisi” anlamına gelen Allgemeiner Berichts-Aufbereitungs-Prozessor kelimelerinin kısaltmasıydı. Sonraki süreçte ise ABAP, “Advanced Business Application Programming” olarak isimlendirildi. ABAP, SAP müşterilerinin SAP ERP modüllerinin özelleştirilmesine ve işlevselliğinin değiştirilmesine yardımcı olmaktadır. Bunun haricinde ise ABAP; finansal muhasebe, malzeme yönetimi, varlık yönetimi ve diğer tüm SAP modülleri için iş akışlarının özelleştirilmesine yardımcı olabilmektedir.

SAP ABAP’ın Tarihsel Gelişimi

ABAP’ın geliştirilmesine 1980’lerde başlanılmıştır. Yıllar geçtikçe yeni özellikler kazanan ABAP için 1999’da SAP ABAP Nesneleri olarak adlandırılan nesne yönelimli bir uzantı tanıtıldı. ABAP, ilk geliştirildiği sırada SAP’nin R/2 platformu için raporlama dili olarak kullanıldı.

ABAP’ın en benzersiz özelliği ise Logical Databases (LDBs) yani Mantıksal Veri tabanları konseptini kullanan ilk dil olmasaydı. ABAP, Mantıksal Veri tabanları konseptiyle temel veri tabanı seviyelerini kullanan dillere kıyasla daha yüksek düzeyde soyutlamaya sahip olmuştur.

Bunların dışında “Kurumsal Kaynak Planlama (ERP)” sisteminin birincil uygulama ve genişletme dili olan ABAP, SAP R / 3’te önemli konumadır. ABAP özellikleri, kullanılmakta olan SAP R / 3 veya NetWeaver sürümü ile son derece entegredir. Dilin yeni özelliklerine erişmenin tek yolu, ABAP uygulama sunucusunun daha yeni bir sürümüne yükseltmektir. Çoğu durumda, daha yeni bir uygulama sunucusu sürümünün özellikleri kullanılarak yazılan programlar, eski SAP sistemlerinde çalışmamaktadır.

SAP ABAP’ın Avantajları

Büyük programlar için modülerleştirme yöntemleri, programcının hayatını çok kolay ve basit hale getirir. ABAP, aşağıdaki fonksiyonları desteklemektedir;

  • Güçlü rapor geliştirme,
  • Yazdırılabilir formatta formlar geliştirme,
  • Yeni ekran geliştirme,
  • Ekranları müşteri ihtiyaçlarına göre kişiselleştirme,
  • Veri yükleme ve bilgilendirici veri görüntüleme,
  • Karmaşık raporlar oluşturma.

SAP ABAP Danışmanlığı Nedir?

SAP ABAP Danışmanlığı, SAP ABAP danışmanları tarafından müşterilere sağlanan danışmanlık ve programlama hizmetleridir. SAP yazılımı, herkese uyan tek bir çözüm değildir. Bu yüzden her müşterinin SAP iş uygulamalarını bireysel ihtiyaçlarına göre yapılandırması gerekmektedir. SAP ABAP danışmanlığı, SAP kullanan işletmelerin iş uygulamalarındaki ihtiyaçlarını SAP’nin standart programlama dili olan ABAP kullanarak geliştirmekten sorumludur. SAP ABAP danışmanı bu süreçte müşterilerin ihtiyaçlarını tespit ederek bu ihtiyaçlara SAP teknolojisine dayalı çözümler tasarlar ve bu çözümleri müşterilerin mevcut sistemleriyle birleştirir.

Yazar: Enes Demirel

Kaynak: https://mdpgroup.com/blog/abap-nedir-sap-abap-danismanligi-nedir/

Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Sizde 3.000 kişinin üzerinde bulunan abonelerimiz arasına katılın. Abone olarak yeni eklenen içeriklerimizden anında haberdar olursunuz
E-Mail adresiniz sapuzman.com dışında 3 tekil veya tüzel kişilikler ile paylaşılmayacaktır
Sosyal Medya Hesaplarımız
0 0 vote
Article Rating

SAP Eğitimi İçin Tavsiye

SAPUZMAN.COM Blog sitemiz, siz değerli ziyaretçilerimiz için EDUANKA  firması ile özel bir anlaşma yapmış bulunmaktadır. EDUANKA Eğitim firması ile iletişime geçerek, kendilerine sapuzman.com sitesi üzerinden ulaştığınızı bildirmeniz durumunda, EDUANKA tarafından verilen eğitimlerden özel indirim hakkına sahip olacaksınız.

Online ve/veya yüz yüze, Kurumsal, Grup ve Bireysel eğitim alabilirsiniz.

Kendileri ile iletişime geçebilmek için yapmanız gerekenler, buraya tıklayarak EDUANKA firmasının web sitesine ulaşıp ilgililer ile iletişime geçebilir, veya 0 552 240 00 57 numaralı telefonu arayabilir, genel sorularınızı bilgi@eduanka.com mail adresine iletebilirsiniz.

Aşağıdaki linkler üzerinden eğitmen cv’sine ve modül eğitim müfredatlarına daha kolay ulaşabilirsiniz.

Umut Demirci hakkında 277 makale
1986 yılında Kocaeli'nin Darıca ilçesinde dünyaya geldim. Bahçeşehir Üniversitesi, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünü başarılı bir şekilde tamamladım. Üniversite yıllarında çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ve bilişim projeleri içerisinde görev aldım. Üniversiteyi tamamladıktan hemen sonra 2010 yılında başladığım ERP sektöründe, SAP Sipariş Planlama&Müşteri Hizmetleri ve Master Data Birim Yöneticisi olarak çalışmaya devam etmekteyim. Daha detaylı bilgi için Hakkımda menüsünü kullanabilirsiniz.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments