SAP Business Warehouse(BW) Sistemleri ile Kaynak Sistem Bağlantıları Nasıl Yapılır?

SAP BW sisteminin SAP ve nonSAP sistemlerden veri çekimi yapabildiğini daha önceki yazımda belirtmiştim. Şimdi bu veri çekimleri için gerekli olan kaynak sistem bağlantılarını örneklerle açıklamaya çalışacağım.

Bunun için öncelikli olarak SAP BW sistemine giriş yaptıkran sonra GUI ekranında RSA1 işlem koduyla modelleme ekranına geliyoruz.

Açılan pencerede aşağıdaki görseldeki gibi sırasıyla Model Oluşturma >> Kaynak Sistemler tıklanarak Kaynak Sistem Bağlantılarının yapıldığı ekrana gelinir. Daha sonra veriyi hangi kaynak sistem üzerinden çekilecekse onun tanımlaması yapılır.

Dosya Kaynak Sistemi Bağlantısı Oluşturma

İlk olarak Dosya yazan bağlantı üzerinde Sağ Click >> Yarat seçeniğine tıklıyoruz.

Ardından aşağıdaki gibi tanımlama ekranına Mantıksal Sistem Adı ve Kaynak Sistemin Adı alanlarını yazıp devam ediyoruz. İsimlendirme model standartlarınıza göre değişkenlik gösterebilir.

Bağlantısı oluşturulan kaynak sistem için kontrol işlemi yapabilirsiniz. Bunun için oluşturduğunuz kaynak sistem üzerinde Sağ Click >> Kontrol et tıklayarak bağlantının doğru yapıldığından emin olabilirsiniz.

R/3 – SAP Kaynak Sistem Bağlantısı Oluşturma

Kaynak Sistemler sekmesnde SAP yazan yere Sağ Click >> Yarat seçenekleri tıklanarak aşağıdaki görseldeki pencere açılır. Bu bağlantı ile SAP ERP de ki diğer sunuculardan veri çekimi yapabiliriz.

  • Eğer önceden oluşturulmuş bir bağlantı varsa Mevcut Hedef doldurularak devam edilir.
  • Yeni bir bağlantı oluşturulacaksa; Hedef Makine, Sistem ID, Sistem numarası ve ALEREMOTE kullanıcısı için şifre alanları doldurularak devam edilir. ALEREMOTE kullanıcısı genellikle BASIS ekipleri tarafından oluşturulur. Şifre konusunda ilgil danışmandan destek alabilirsiniz.

BI – BW Kaynak Sistem Bağlantısı Oluşturma

Yine Kaynak Sistem sekmesi üzerinde Yer alan BI sekmesine Sağ Click >> Yarat seçeneği kullanarak mevcut BW sistemini ya da farklı bir BW sunucusunu kaynak sistem olarak tanımlayıp veri çekimi yapabiliriz. Adımlar ve doldurulması gereken yer bir önceki adım ile aynıdır.

VT Bağlantısı Kaynak Sistem Tanımlamaları

VT bağlantısı sekmesi üzerinde nonSAP sistem olan MSSQL bağlantısı için öncelikle VT Bağlantısı Sağ Click >> Yarat seçeneği kullanarak gerekli alanlar doldurulur. İsimlendirme yine standartlarınıza göre değişebilir.

Devam yolu ile birlikte aşağıdaki gibi bir alan sizi karşılıyor olacak. Doldurulması zorunlu alanlar ve tanımları aşağıdaki gibidir:

DMBS: Bağlantısı yapılacak veri tabanı. Biz MSSQL yaptığımız için MSS seçiyoruz. Kutunun yanında yer alan yardımcı araç ile diğer seçenekleride görebilirsiniz.

Conn. Info: DB ye göre girilen parametrelerdir. SQL için MSSQL_SERVER ve MSSQL_DBNAME şeklinde oluşur.

Permanent: Kopma ve sorunlarda bağlantıların tekrar yapılması isteniyorsa işaretlenir.

Yukarda belirttiğim bağlantılar dışında HANA, CDS gibi farklı kaynak tanımlamalarıda yapmak da mümkün. SAP versiyonuna göre bu tanımlamar artırılabilir. Modelleme eğitimi için bu tanımlamalar bizim için yeterli olacaktır.

Bu yazı Burak Yıldız tarafından hazırlanmış olup, yazının kaynak sitesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Sizde 3.000 kişinin üzerinde bulunan abonelerimiz arasına katılın. Abone olarak yeni eklenen içeriklerimizden anında haberdar olursunuz
E-Mail adresiniz sapuzman.com dışında 3 tekil veya tüzel kişilikler ile paylaşılmayacaktır
Sosyal Medya Hesaplarımız
Umut Demirci hakkında 318 makale
1986 yılında Kocaeli'nin Darıca ilçesinde dünyaya geldim. Bahçeşehir Üniversitesi, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünü başarılı bir şekilde tamamladım. Üniversite yıllarında çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ve bilişim projeleri içerisinde görev aldım. Üniversiteyi tamamladıktan hemen sonra 2010 yılında başladığım ERP sektöründe, SAP Sipariş Planlama&Müşteri Hizmetleri ve Master Data Birim Yöneticisi olarak çalışmaya devam etmekteyim. Daha detaylı bilgi için Hakkımda menüsünü kullanabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*