SAP Business Warehouse(BW) Nedir?

SAP’nin veri ambar çözümü olarak sunduğu SAP Business Warehouse(BW), farklı iş ve istekler doğrultusunda veri modelleme, rapor, ve analizler sunan modülüdür.

İlk olarak Ekim 1998 yılında özel müşteriler için BIW ismi ve 1.2A sürümü ile, 1999 yılında da 1.2B sürümü ile tüm müşterilere yayımlanmıştır. Zaman içinde bir çok sürüm güncellemesi ile SAP HANA platformunu da destekleyerek gelmiştir. Güncel bilgileri aşağıdaki diyagramda görebilirsiniz.

SAP BW modülü SAP’nin kendi sistemlerinden olduğu kadar NonSAP(SQL, Excel, Oracle vs) sistemlerle entegre şekilde çalışabilmektedir. Veriler SAP BW sistemine “InfoObject” olarak adlandırılan bilgi nesneleri üzerinden taşınır. Teknik ve modelleme ilgili konulara bir sonraki yazılarımda daha da ayrıntılı şekilde yer vereceğim. Ama modelleme veri aktarımının genel yapısı için aşağıdaki şemayı inceleyebilirsiniz.

Son olarak da BW içinde şirketlerin istekleri doğrultusunda modellenen datalar rapor çıktılarına dökülebilir. Bunun için;

  • Query Designer
  • Bex Analyzer
  • Analysis
  • SAP BO
  • SAP FIORI
  • Power BI gibi toolarda veriler görselleştirilebilir. Yine bir sonraki yazılarım bu tooların da eğitim içerikleri yüklenecektir. İlgili toolarda rapor çıktıları için aşağıdaki görselleri inceleyebilirsiniz.

Bu yazı Burak Yıldız tarafından hazırlanmış olup, yazının kaynak sitesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Sizde 3.000 kişinin üzerinde bulunan abonelerimiz arasına katılın. Abone olarak yeni eklenen içeriklerimizden anında haberdar olursunuz
E-Mail adresiniz sapuzman.com dışında 3 tekil veya tüzel kişilikler ile paylaşılmayacaktır
Sosyal Medya Hesaplarımız
Umut Demirci hakkında 318 makale
1986 yılında Kocaeli'nin Darıca ilçesinde dünyaya geldim. Bahçeşehir Üniversitesi, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünü başarılı bir şekilde tamamladım. Üniversite yıllarında çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ve bilişim projeleri içerisinde görev aldım. Üniversiteyi tamamladıktan hemen sonra 2010 yılında başladığım ERP sektöründe, SAP Sipariş Planlama&Müşteri Hizmetleri ve Master Data Birim Yöneticisi olarak çalışmaya devam etmekteyim. Daha detaylı bilgi için Hakkımda menüsünü kullanabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*