SAP Modül Sertifikası Nasıl Alınır?Okuma süresi 6 dakika

Merhabalar,

Bu yazımızda, çoğu kişinin merak ettiği SAP Modül Sertifikalarının nasıl alınabileceğini açıklayacağım.

Öncelikle SAP eko sisteminde yer alabilmeniz için, SAP Modül Sertifikalarına ihtiyacınız bulunmamaktadır. Ancak her yerde olduğu gibi, SAP Modül Sertifikaları sizin SAP modül bilginizi resmileştirir. Bundan dolayı SAP Modül Sertifikalarının mümkün ise alınması her zaman kişiler için faydalı olmuştur.


SAP Şirketi, kullanıcılar için farklı modüllerde sertifika programları hazırlamıştır. Sertifika programları 2 farklı seçeneğe sahiptir.

 • SAP Çözümü (SAP Business One, İş Nesneleri, SAP ERP, Netweaver, PLM vb.)
 • Rolünüz (Geliştirme, Uygulama, Teknoloji)

Yukarıdaki detayı daha da detaylandırmak gerekir ise, siz sd modülü üzerine sertifika almak ister iseniz, SAP Çözümü alanında SAP ERP, Rolünüz alanında Uygulamacı olmalısınız. Sertifika programı sonucunda Sertifikalı SAP SD Uygulama danışmanı yada analisti olabilirsiniz.

SAP üzerinden alınan güncel bilgilere göre, SAP’nin şu anda yaklaşık 220+ sertifikasyon programı bulunmaktadır.

Her SAP Modül Sertifika programının 2 seviyesi bulunmaktadır.

 • Genel Ortak : Bu seviye, kişinin eğitimi ne olur ise olsun alabileceği sertifika seviyesidir. Kişi istediği modül üzerine Genel seviyesinde sertifika alabilir.
 • Profesyonel : SAP Modülleri üzerine uzmanlaşmış kişilerin alabileceği sertifika seviyesidir. Örneğin, SAP Modül Danışmanlarının bu seviyede sertifika eğitimleri almış olmasında fayda bulunmaktadır.(Profesyonel seviye sertifikasyonlarının da yıllarca süren pratik iş tecrübesi gerektirdiğini ve gerçek hayat senaryolarına hitap ettiğini unutmayın.)
Sertifika TipiSoru TürleriGereksinimSınav Süresi
Genel Sertifika80 Adet Çoktan Seçmeli, Çoklu Yanıt ve Eşleştirme Soruları ve cevaplarıBu sertifikayı almak için sahip olmanız gereken bir durum bulunmamaktadır.180 Dakika
Uzman Sertifikası(Yeni)40 Adet Çoktan Seçmeli, Çoklu Yanıt ve Eşleştirme Soruları ve cevaplarıGenel Sertifikaya sahip olmanız gerekmektedir.90 Dakika
Profesyonel Sertifika80 Adet Çoktan Seçmeli, Senaryo bazlı çoklu yanıt ve eşleştirme soruları ve cevaplarıProje deneyimi, iş süreci bilgisi ve SAP çözümleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir180 Dakika

Uygunluk Kriteri

SAP ERP programının temel modüllerine ait sertifikaları alabilmek için herhangi özel bir kriter bulunmamaktadır. Kendinize inanıyor, zorluklar size yolunuzdan döndürmüyor, okumayı ve araştırmayı seviyor iseniz, siz de istediğiniz SAP Modül sertifikasına sahip olabilirsiniz. Daha önceden paylaşmış olduğum SAP Kariyerime Nereden Başlamalıyım yazısını okuyarak, eğitiminize göre uygun olan SAP Modülünü seçip sertifika programına katılabilirsiniz.

SAP Modül Sertifika Programlarına Nasıl Kayıt Olunur?

2014 yılından beri SAP sertifika programları sadece SAP eğitiminden satın alınabilmektedir. Pearson Vue artık SAP sertifikasyonu için ödeme kabul etmemektedir.

Pearson VUE’de alınan SAP Sertifikasyon sınavlarına kayıt işlemleri nasıl yapılır?

 1. Öncelikle SAP User Numarası alabilmek için yerel SAP Eğitim departmanınıza başvuruda bulununuz. Eğer şirket içerisinde SAP Eğitim departmanı yok ise direk olarak SAP Türkiye ile education.turkey@sap.com mail adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
 2. SAP eğitiminden 500$ ödeyerek bir kupon satın alın.
 3. Pearson Vue ile bir hesabınız yoksa yeni bir web hesabı oluşturun. Buradan Pearson Vue web sitesine erişim sağlayabilirsiniz.
 4. Pearson Vue hesabınıza giriş yapın ve sınav randevunuzu programlayın.
 5. Ödeme ekranında “Kupon / Promosyon Kodu” yazan alana SAP’ye ödemiş olduğunuz tutara ait makbuz numaranızı girin. 

SAP Modül Sertifikası Almaya Hazırlananlar için küçük tüyolar

 • Doğru sertifikasyon seviyesini tercih edin.(Genel veya Profesyonel sertifika sınavı)
 • Modül için aramanızı doğrudan sertifikasyon web mağazasında başlatın. Buradan SAP Modül Sertifika programlarına erişim sağlayabilirsiniz. Bulunduğunuz yerdeki tüm bilgileri almak için ülke ve dili seçin.
 • SAP’de yeniyseniz, eğitim ve sertifikasyon mağazasını kullanın, öğrenme ihtiyaçlarınızı karşılamak için çok çeşitli eğitim seçenekleri sunar. Buradan ilgili mağazaya erişim sağlayabilirsiniz (e-öğrenme kurslarını da içerir.)
 • Sertifikasyonunuz için hangi konuların önemli olduğu hakkında daha iyi bir fikir edinmek için ders programını gözden geçirmelisiniz. Sertifika sitesinde, ilgili konulara genel bir bakış bulabilirsiniz.
 • SAP eğitimi ayrıca kendi sitesinde bazı örnek sorular sunmaktadır; Bunlar geçmiş sınavlarda sorulan gerçek sorulardır. Bu soruları her sınav için sertifika detaylarında bulabilirsiniz. Buraya tıklayarak SAP Modül Sertifika programlarını görebilirsiniz. İlgili sertifika programının en altında daha önce çıkan soru örneklerini görebilirsiniz.
 • SAP ERP programını, SAP yayın evinin çıkardığı kitaplardan öğrenmek, sertifika programları için daha iyi olacaktır. SAP yayınevi kitaplarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
 • SAP öğrenme merkezi (SAP Learning Hub) genel kullanım kılavuzu, bir forum aracılığıyla SAP çözüm uzmanlarıyla etkileşime girme olanağı sağlar. Aynı zamanda çeşitli dillerde çoklu kurslar sunmaktadır.

Umarım bu yazımda da sizlere faydalı olabilmişimdir. Lütfen sorularınızı yazımızın yorum alanına yazınız. Ayrıca bilgilerden çok kişinin haberi olabilmesi için paylaşımda bulunmanızı rica ederim.

SAP Eğitimi İçin Tavsiye

SAPUZMAN.COM Blog sitemiz, siz değerli ziyaretçilerimiz için AKADEMİ BURSA firması ile özel bir anlaşma yapmış bulunmaktadır. AKADEMİ BURSA Eğitim firmasından sapuzman.com sitesi üzerinden sizlere ulaştım diyerek çok ciddi indirim elde edebilirsiniz. Bursa ve İstanbul illeri için Kurumsal, Grup ve Bireysel eğitim alabilirsiniz. Bunun yanı sıra Online Eğitim ile siz değerli ziyaretçilerimize hizmet vermekteler.

Kendileri ile iletişime geçebilmek için yapmanız gerekenler, buraya tıklayarak Akademi Bursa Danışmanlık firmasının web sitesine ulaşıp ilgililer ile iletişime geçebilir, veya 0 552 240 00 57 numaralı telefonu arayabilir, genel sorularınızı meltem@akademibursa.com mail adresine iletebilirsiniz.

Aşağıdaki linkler üzerinden eğitimen ve modül eğitim içeriklerine daha kolay ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Sizde 3.000 kişinin üzerinde bulunan abonelerimiz arasına katılın. Abone olarak yeni eklenen içeriklerimizden anında haberdar olursunuz
E-Mail adresiniz sapuzman.com dışında 3 tekil veya tüzel kişilikler ile paylaşılmayacaktır
Sosyal Medya Hesaplarımız
0 0 votes
Article Rating
Umut Demirci hakkında 285 makale
1986 yılında Kocaeli'nin Darıca ilçesinde dünyaya geldim. Bahçeşehir Üniversitesi, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünü başarılı bir şekilde tamamladım. Üniversite yıllarında çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ve bilişim projeleri içerisinde görev aldım. Üniversiteyi tamamladıktan hemen sonra 2010 yılında başladığım ERP sektöründe, SAP Sipariş Planlama&Müşteri Hizmetleri ve Master Data Birim Yöneticisi olarak çalışmaya devam etmekteyim. Daha detaylı bilgi için Hakkımda menüsünü kullanabilirsiniz.
Subscribe
Bildir
guest
3 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Zehra
Zehra
3 yıl önce

Slm SMMM staj hazırlığında biri olarak aynı zamanda sap öğrenmek istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim Ankara da bilgi alabilecegim bir kurs varmı?

iskender
iskender
2 yıl önce

Merhaba Umut Bey ;

ben 3 yıldan beri ERP proje yöneticisi olarak çalışmaktayım bu işyerimde hem yazılımsal, sistemsel ve modüllerin danışmanlıkalrını yapmaktayım. Kendimi SAP ABAP, BASİS ve Modüllerin danışmanlıklarında geliştirmek istiyorum ve bunun için eğitim almak istiyorum. İstanbul da yönlendirebileceğiniz bir eğitim kurumu var mıdır? Nasıl bir yol izlemeliyim ? Yardımcı olabilir misiniz?