Nasıl SAP Öğrenebilirim? Nasıl SAP Uzmanı Olabilirim? SAP Eğitimi Veren Yerler?Okuma süresi 5 dakika

Her SAP ERP Kullanıcısının, SAP ERP Modül Uzmanının, SAP ERP Modül Anahtar Kullanıcısının ve SAP ERP Standart Kullanıcısının çalışma hayatında kendisine en az 1 kere nasıl SAP Eğitimi alabilirim sorusunu sorduğunu düşünüyorum.

Özellikle ben ayda en az bir kere, kendimi nasıl daha fazla SAP ERP üzerine geliştirebilirimin yollarını aramaktayım. Bunun için SAP Kurs Eğitimlerini inceledim ancak hiç bir tatmin edici bir içeriğe sahip eğitim bulamadım. Üniversite yıllarında sahip olduğumuz genel bir öğrenme yöntemi vardı, elma fonksiyonu, armut fonksiyonu vs. Elmanın, armutun bilişimde işi nedir halen anlayamadım, kavrayamadım. Bundan dolayı uygulamalı olarak bana bir fatura tahsilatı nasıl girilir nasıl denkleştirilir bilgisinin verilmemesi de benim için hiç bir şey ifade etmiyor.

SAP Eğitimi Nasıl Olmalı? SAP Kursu İçeriği Nasıl Olmalı?

Benim kafamda ki ideal SAP ERP Modül Kurs Eğitimi şu şekilde olmalı. Örnek bir SAP ERP Projesi seçilir. Tabi ki bu proje SAP Modüllerinden olan SAP SD, SAP MM, SAP FI, SAP CO, SAP PP vb… modüllere ait olan projeler olmalıdır. Hatta birden fazla modül kullanabilecek proje içerikleri olması çok daha mantıklı olacaktır.

sap eğitimi

Örneğin bir SAP ERP Modül Eğitimi veren bir kursa başvurmak istediğimde, gerçek hayatta yürütülen bir proje örneğin bu aralar çok revaçta olan İnşaat proje yönetimi konusu olabilir. Çünkü bu projenin içerisinde SAP’nin SAP PP (Üretim Modülü), SAP PS (Proje Yönetimi), SAP SD (Satış ve Dağıtım), SAP MM (Malzeme Yönetimi ve Satınalma), SAP FI (Finans ve Muhasebe), SAP CO (Maliyet Muhasebesi) ve SAP CRM (Müşteri İlişkileri) modüllerini kapsayan bir eğitim süreci olabilir. Ancak mevcut SAP ERP Eğitim Kurslarında daha çok modüler bazda FI konuları, ABAP konuları gibi konular üzerine tekel eğitim veriliyor.

Örneğin SAP Çek ve Senet İşlemleri uyarlamaları anlatılırken görebildiğim kadarı ile sadece uyarlamalardan bahsedilmekte olup temel muhasebe bilgisi verilmiyor. Yani çekin satıcıya ciro edilmesi ile ilgili uyarlamalar anlatılıyor ancak bir çek satıcıya hangi durumlarda neden ciro edilir bilgileri hiç anlatılmıyor. Bu durumda da kullanıcı kurstan sadece uyarlama bilgisi ile çıkıyor ve modül işlemlerinde bir sorun veya süreç geliştirme işlemi olduğunda aldığı temel uyarlama bilgisi ile konuyu bağdaştıramadığından dolayı güzel bir süreç oluşturamayabiliyor.

Şimdi diyeceksiniz ki, temel muhasebe bilgisi yok ise neden SAP FI modülü üzerine eğitim alıp, SAP Danışmanı, SAP Uzmanı, SAP FI Anahtar Kullanıcısı yada SAP Standart Kullanıcısı olmak istiyor. Bir insan hiç bir temel muhasebe bilgisi olmamasına rağmen SAP FI Modül Danışmanı,   SAP FI İş Analisti Uzmanı, SAP FI Anahtar Kullanıcısı yada SAP FI Standart Kullanıcısı olmak isteyebilir.

Genel olarak SAP Modülleri ile ilgili olarak butik proje gerçekleştirebileceğiniz birebir eğitimler seçmeniz sizler için daha faydalı olacağından eminim. Gerçekten SAP ERP programı işin mutfağında öğreniliyor. Mümkün olduğunca gerçek süreçler ile SAP Modül Eğitimlerini gerçekleştirmek gerekiyor.

SAP Sertifikasyonları için SAP Eğitimi

SAP Sertifikaları ile ilgili olarak, buraya tıklayarak SAP Sertifikasyonları ile ilgili, sertifika türlerini ve detaylarını görebilirsiniz.

Son olarak, butik eğitimler ile ilgili olarak bir arkadaş grubu ile eğitim almak istiyor iseniz, iletişim bölümünden benimle iletişime geçebilirsiniz. Sizlere tavsiye edebileceğim bir kaç danışman arkadaşımdan güzel bir butik eğitim alabilirsiniz.

Bu konuda yazdığım ve çok daha geniş bilgilere yer verdiğim SAP Danışmanlığı-SAP Proje Yöneteciliği ve SAP İş Analistliği Hakkına Tüm Detaylar adlı yazımıda okumunızı tavsiye ederim.

SAP Egitimi İçin Tavsiye

SAPUZMAN.COM Blog sitemiz, siz değerli ziyaretçilerimiz için Eduanka firması ile özel bir anlaşma yapmış bulunmaktadır. Eduanka Eğitim firmasından sapuzman.com sitesi üzerinden sizlere ulaştım diyerek çok ciddi indirim elde edebilirsiniz. Bursa ve İstanbul illeri için Kurumsal, Grup ve Bireysel eğitim alabilirsiniz. Bunun yanı sıra Online Eğitim ile siz değerli ziyaretçilerimize hizmet vermekteler.

Kendileri ile iletişime geçebilmek için yapmanız gerekenler, buraya tıklayarak Eduanka Eğitim firmasının web sitesine ulaşıp ilgililer ile iletişime geçebilir, veya 0 552 240 00 57 numaralı telefonu arayabilir, genel sorularınızı bilgi@eduanka.com mail adresine iletebilirsiniz.

Aşağıdaki linkler üzerinden eğitimen ve modül eğitim içeriklerine daha kolay ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Sizde 3.000 kişinin üzerinde bulunan abonelerimiz arasına katılın. Abone olarak yeni eklenen içeriklerimizden anında haberdar olursunuz
E-Mail adresiniz sapuzman.com dışında 3 tekil veya tüzel kişilikler ile paylaşılmayacaktır
Sosyal Medya Hesaplarımız
0 0 votes
Article Rating
Umut Demirci hakkında 285 makale
1986 yılında Kocaeli'nin Darıca ilçesinde dünyaya geldim. Bahçeşehir Üniversitesi, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünü başarılı bir şekilde tamamladım. Üniversite yıllarında çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ve bilişim projeleri içerisinde görev aldım. Üniversiteyi tamamladıktan hemen sonra 2010 yılında başladığım ERP sektöründe, SAP Sipariş Planlama&Müşteri Hizmetleri ve Master Data Birim Yöneticisi olarak çalışmaya devam etmekteyim. Daha detaylı bilgi için Hakkımda menüsünü kullanabilirsiniz.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments