SAP Nasıl Öğrenilir? SAP Öğrenmenin 35+ Yolu

SAP’yi hayatında ilk kez duyan birisi şüphesiz, SAP Yazılım şirketinin ürün paketinin ne kadar kapsamlı olduğu konusunda bir fikri olmamaktadır. İşte bu yazımızda göreceğiniz üzerine SAP’nin sizlere öğrenmeniz için sunduğu ve nacizane benim gibi takipçilerine faydalı olmak isteyen kişilerin, SAP’yi öğrenmeniz için açtığı sitelerden bahsedeceğim.

Yazımızda SAP’yi ilk defa duyan, SAP’yi öğrenmek isteyen kişilerinde ziyaret edeceğini düşünerek öncelikle sizlere SAP’den bahsetmek istiyorum.

SAP, finans ve yönetim muhasebesi, tedarik zinciri operasyonları, insan kaynakları, müşteri ilişkileri yönetimi, veri ambarı ve daha fazlası için kullanılan çözümleri içeren bir portföy sayesinde aklınıza gelebilecek hemen hemen her sektörde yer almaktadır. Kullanıma hazır bir seçeneğin bulunmadığı durumlarda, SAP’nin SAP HANA ve SAP Business Technology Platform (eski adıyla SAP Cloud Platform) gibi güçlü teknik platform yığınını ve programlama dillerini kullanarak özelleştirilmiş bir çözümün mümkün olması muhtemeldir.

SAP ile ilgili öğrenilecek bu kadar çok şey varken, nereden başlayacağınızı veya SAP deneyimini nasıl edineceğinizi bilmek çok zor olabilir. Öğrenme tarzınız ne olursa olsun, ihtiyaçlarınıza uygun SAP öğrenmenin yolları olduğundan emin olabilirsiniz. Bu yazıda, mevcut birçok farklı seçeneği alfabetik olarak listeleyerek sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.

Resmi SAP Eğitim Kaynakları

openSAP

openSAP, SAP tarafından sunulan ve bilginizi geliştirmenize yardımcı olmaya odaklanan ücretsiz öğrenme materyallerinden oluşan bir koleksiyondur. Açık çevrimiçi kurslar, video eğitimi ve bir podcast içerir. OpenSAP’a ücretsiz üyelik oluşturarak sizlerde ücretsiz çevrimiçi kurslardan yararlanabilirsiniz. OpenSAP kullanacak kişilerin İngilizce bilmesinde fayda görüyorum. Aksi takdirde konuşmaları translate ederek de konuları öğrenebilirsiniz.

Üyelik Oluşturmak İçin buraya tıklayınız.

openSAP’a ulaşmak için buraya tıklayınız.

SAP Comminity

SAP Comminity, blog gönderileri, Soru-Cevap, etkinlik ayrıntıları ve daha fazlasını içeren, seçtiğiniz anahtar kelimeye göre arama yapılabilecek binlerce belgenin deposudur. Özellikle ne hakkında daha fazla bilgi edinmek istediğinizi biliyorsanız, ABAP Bağlantı ve Geliştirme’den Web Dynpro’ya kadar 140’ın üzerinde farklı konu kategorisinden birini seçerek arama işlevini atlayabilirsiniz.

Daha özelleştirilmiş içerik arayan geliştiriciler için benzer bir kaynak olan SAP Geliştirici Merkezi de mevcuttur.

Sap Comminity sayfasına ulaşmak için buraya tıklayınız.

SAP Help

SAP Help, teknik özellikler, SAP Notları(OSS Note) ve daha fazlasını içeren tüm SAP ürün belgelerine yönelik bir portaldır. Anahtar kelimeye göre arama yapabilir veya ürün hiyerarşisi sayfasında ayrıntılı inceleme yapabilirsiniz; veya bir konu hakkında yeni bilgi edinmeye başlıyorsanız, sizi mevcut konuyla tanıştıran birkaç Öğrenme Yolculuğunu görüntüleyebilirsiniz.

Sap Help sitesine ulaşmak için buraya tıklayınız.

SAP Inside Track

SAP Inside Tracks, dünyanın her yerindeki yerel organizatörler tarafından düzenlenen topluluk etkinlikleridir. Bu etkinliklerde SAP Topluluğu üyeleri, çeşitli SAP konuları hakkında konuşmak, beyin fırtınası yapmak, sorunları gidermek ve hatta SAP becerilerini uygulamak için bir araya geliyor.

SAP Inside Track portalına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Türkiye Grubuna ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

SAP Jam

SAP Jam, SAP kullanıcıları için bir sosyal ağın eşdeğeridir. Çeşitli konulara odaklanan farklı alanlar içerir ve ürün bilgileri ve eğitimlerinin yanı sıra yukarıda bahsedilen diğer içerik türlerine bağlantılar paylaşır. Buraya giriş olmak için referanslı üye olmanız gerekmektedir.

SAP Jam portalına ulaşmak için buraya tıklayınız.

SAP Learning

SAP Learning, her türlü ücretsiz SAP öğrenme kursuna bağlantılar içeren bir web sitesidir. Bunlara öğrenme yolculukları, sertifikasyon çalışma materyalleri ve diğer resmi SAP eğitim materyallerine bağlantılar dahildir.

SAP Learning portalına ulaşmak için buraya tıklayınız.

SAP Learning Hub

SAP Learning Hub, abonelere e-öğrenme kursları, canlı öğrenme oturumları ve yaşıtları ile bağlantı kurmak için sanal sosyal odalar sağlayan ücretli, self-servis bir eğitim modülüdür. Çözüme özel bilgilerden portföyler arası bilgilere kadar ihtiyaçlarınıza bağlı olarak SAP Learning Hub’ın dört sürümü mevcuttur.

SAP Learning Hub portalına ulaşmak için buraya tıklayınız.

SAP Training

SAP Training, kişinin kendi seçtiği konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için alabileceği farklı ücretli derslerden oluşan bir katalogdur. İster SAP’ye yeni başlıyor olun ister ileri düzeyde eğitim arıyor olun, burada öğreneceğiniz bir şeyler var.

SAP Training portalına ulaşmak için buraya tıklayınız.

Kitaplar

SAP dünyasında bir çok yazılı dokümana ulaşabilirsiniz. SAP modülleri ile ilgili bir çok yayınevi faaliyet göstermektedir. Aşağıda SAP Modülleri ve Çözümleri ile ilgili sizlere kitap basımı gerçekleştiren yayınevlerinin bilgilerini paylaşıyorum.

Apress

Espresso Lessons

O’Reilly

Puckbat

SAP Press

SAP PRESS, profesyonel hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak amacıyla her türlü SAP konusu hakkında yılda 50’den fazla kitap ve E-Bites (daha kısa, yalnızca e-yayınlar) yayınlamaktadır. Hatta kitapları Book Authority’nin Tüm Zamanların En İyi 100 SAP Kitabı listesinde 50’den fazla kez listeleniyor.

Ücretli SAP Eğitim Kaynakları

SAP dışındaki kuruluşlardan da ücretli eğitimler alabilirsiniz. Bu şirketler farklı SAP konularında kendi müfredatlarını oluşturuyorlar. Aşağıda global ölçekte hizmet veren firmaları bulabilirsiniz.

ERP Prep

ERP Prep, SAP ERP, SAP HANA, SAP S/4HANA, SAP Fiori, SAP Solution Manager ve daha fazlası gibi konulara odaklanan kurslar oluşturur. Amacı, müşterilerin SAP sertifikasyon sınavlarına hazırlanmasına yardımcı olmaktır.

ERP Prep kursu ile ilgili daha fazla bilgi için buraya tıklayınız.

Michael Management

Michael Management, SAP becerilerini geliştirmeye yönelik kurslar almak isteyenler için içerik oluşturur. Ayrıca öğrenirken soru sormak isteyenler için bir günlük canlı “Hızlı Başlangıç” dersleri de veriyor.

Michael Management kursu ile ilgili daha fazla bilgi için buraya tıklayınız.

Çevrimiçi Yayınlar

Piyasada çok sayıda SAP odaklı blog ve web sitesi var. Tabi ki bunların başında sapuzman.com var. 😊 Aşağıda en popüler olanlardan bazılarının bir listesi bulunmaktadır.

ASUG News

Amerika’nın SAP Kullanıcı Grubu olan ASUG, SAP çözümlerinin kullanıldığı farklı yolları ve okuyucuların kuruluşlarında aynı şeyleri yapmak için çözümleri nasıl kullanabileceğini araştıran web makaleleri yayınlıyor.

ASUG News blog sitesine ulaşmak için buraya tıklayınız.

Diginomica

Diginomica, dijital girişim, bulut uygulamaları ve teknoloji devrimi gibi farklı konular hakkında bilgi sağlamaya odaklanmış bir medya grubudur. SAP, Oracle ve Workday dahil olmak üzere birçok farklı tedarikçiye ait bilgileri bizlerle paylaşır.

Diginomica blog sitesine ulaşmak için buraya tıklayınız. 

ERPCorp

Danışmanlık firması ERPCorp, SAP ERP’nin Kontrol alt bileşeninin yanı sıra SAP S/4HANA sistemi ile ilgili konularda blog yazıları ve videolar yayınlıyor.

ERPCorp blog sitesine ulaşmak için buraya tıklayınız.

E-3 Magazine

E-3 Magazine, bağımsız duruşuyla övünen, SAP içeriğinin Alman merkezli bir web yayıncısıdır.

E-3 Magazine blog sitesine ulaşmak için buraya tıklayınız.

Guru99

Guru99, SAP HANA, SAPUI5, SAP SuccessFactors, güvenlik ve daha fazlasını içeren konularda e-posta tabanlı SAP eğitimi sağlar. Ayrıca FICO, malzeme yönetimi, üretim planlaması ve daha fazlası gibi konuları kapsayan e-kitaplar da satıyorlar.

Guru99 blog sitesine ulaşmak için buraya tıklayınız.

SAP Inside

Inside SAP, bölgeyi en son SAP gelişmeleri hakkında güncel tutmaya odaklanan Avustralya merkezli bir web yayıncısıdır. Web sitelerinde SAP teknolojisine ilişkin bilgilerin yanı sıra örnek olay çalışmaları da yer alıyor.

SAP Inside blog sitesine ulaşmak için buraya tıklayınız.

SAPinsider

SAPinsider; dergi, araştırma makaleleri ve teknik incelemeler dahil olmak üzere birden fazla içerik formatı yayınlar. Ayrıca yıllık sektöre veya çözüme özel etkinliklere ev sahipliği yapar ve web semineri ve video içeriği üretir.

SAPinsider blog sitesine ulaşmak için buraya tıklayınız.

SAP Press Blog

SAP PRESS Bloğu, ABAP ve SAP Fiori geliştirmeden SAP Müşteri Deneyimine kadar her konuda 200’den fazla gönderi içerir. Öğrenim Merkezi ayrıca konuya genel bakışlara ve yazarlarımızla Soru-Cevap bağlantılarına da sahiptir.

SAP Press Blog sitesine ulaşmak için buraya tıklayınız.

SearchSAP

Teknoloji firması TechTarget tarafından yönetilen SearchSAP, vaka çalışmaları, haberler ve SAP HANA ve ABAP gibi SAP teknolojilerine genel bakış gibi diğer bilgileri yayınlıyor.

SearchSAP blog sitesine ulaşmak için buraya tıklayınız.

Sun Source

Eskiden SAP Insight olarak bilinen SUNSource (Süper Kullanıcı Ağı(Super User Network) anlamına gelen SUN), yalnızca SAP çözümlerinin değil aynı zamanda Oracle, Workday ve daha fazlasının süper kullanıcıları için özel olarak tasarlanmış bilgilere odaklanır.

Sun Source blog sitesine ulaşmak için buraya tıklayınız.

Dallas Marks Bloğu

Yazar ve SAP Mentoru Dallas Marks’ın, başta SAP BusinessObjects olmak üzere farklı iş zekası konularına ayrılmış bir blogu var. Blogunda ayrıca SAP kitap incelemeleri ve Tableau hakkında bilgiler de yer alıyor.

Dallas Marks blog sitesine ulaşmak için buraya tıklayınız.

Timo Elliott Bloğu

SAP inovasyon savunucusu Timo Elliott’un hem SAP hem de SAP dışı konulara da odaklanan kendi blogu bulunmakta. Yaptığı sunumlara, çeşitli SAP konferanslarından ve etkinliklerinden derlenen bilgilere ve daha fazlasına odaklanan gönderilere bu bloğunda yer veriyor.

Timo Elliott blog sitesine ulaşmak için buraya tıklayınız.

Xavier Hacking Bloğu

Yazar ve SAP BI danışmanı Xavier Hacking’in SAP Data Warehouse Cloud, SAP Analytics Cloud ve diğer tool incelemeleri ile farklı iş zekası ve veri yönetimi araçlarına odaklanan bir blogu bulunmakta.

Xavier Hacking blog sitesine ulaşmak için buraya tıklayınız.

ZAP Yard

ZAP Yard (eski adıyla SAP Yard), ABAP, SAP HANA, SAP Fiori, OData, SAP S/4HANA ve daha fazlasıyla çalışanlara teknik dokümantasyon sağlamaya adanmış bir web sitesidir.

ZAPYard blog sitesine ulaşmak için buraya tıklayınız.

Görsel-İşitsel SAP Eğitim Kaynakları

Yazılı belgelere ek olarak SAP konularına odaklanan çok sayıda podcast ve YouTube kanalı da bulunmaktadır. Aşağıda SAP deneyimi kazanmak için keşfedilecek en iyi seçeneklerden bazıları listelenmektedir.

Mavi Sakal’ın Teknoloji Konuşması

Bir SAP geliştirici savunucusunun ev sahipliği yaptığı Bluebeard’ın Tech Talk podcast’i, SAP’de neler olup bittiğine dair fikir veriyor. Kapsanan konular arasında SAP Business Technology Platform, AWS, ABAP ve daha fazlası yer alıyor.

Bluebeard Spotify podcast kanalına ulaşmak için buraya tıklayınız.

SAP Kahve Köşesi Radyosu

Resmi olmayan SAP Topluluğu podcast’i SAP Coffee Corner Radio, üç SAP çalışanı tarafından yönetiliyor ve SAP’nin mevcut durumunu, konferans olaylarını ve daha fazlasını araştırıyor.

SAP Coffee Corner Spotify podcast kanalına ulaşmak için buraya tıklayınız.

SAP PRESS YouTube Kanalı

SAP PRESS YouTube kanalı, yazar röportajları ve nasıl yapılır videoları da dahil olmak üzere farklı konularda 100’den fazla video içerir.

SAP Press Youtube kanalına ulaşmak için buraya tıklayınız.

SAP’nin YouTube Kanalları

SAP’nin her biri endüstriler, teknoloji, kullanıcı deneyimi mühendisliği, spor ve eğlence ile SAP Topluluğu gibi farklı konulara odaklanan çok sayıda YouTube kanalı vardır.

SAP HCM Insights Podcast’i

SAP HCM Insights Podcast’i bir grup insan kaynakları uzmanı tarafından sunuluyor ve hem genel olarak SAP HCM’den bahsediyor hem de özel olarak SAP SuccessFactors çözümüne derinlemesine bakıyor.

SAP HCM Insights Podcast kanalına ulaşmak için buraya tıklayınız.

SAP Online Track YouTube Kanalı

SAP Online Track YouTube kanalı, 2020 yazında düzenlenen çevrimiçi SAP Inside Track etkinliğinde sunulan içeriği barındırıyor. Oturumlar arasında SAP S/4HANA entegrasyonu, SAPUI5 uzantıları, kod yeniden düzenleme ve uyarlama, SAP Internet of Things ve daha fazlası yer alıyor.

SAP Online Track youtube kanalına ulaşmak için buraya tıklayınız.

SAP TV Video Podcast’i

SAP tarafından oluşturulan SAP TV Video Podcast’i şirketi, iş gücünü, ürünlerini ve daha fazlasını keşfediyor.

SAP TV Podcast kanalına ulaşmak için buraya tıklayınız.

ZAP Yard YouTube Kanalı

ZAP Yard’ın resmi YouTube kanalı, SAP Fiori dağıtımı, ABAP Geliştirme Araçları, CDS ve daha fazlası gibi konularda derinlemesine bilgi sağlar.

ZAPYard youtube kanalına ulaşmak için buraya tıklayınız.

Konferanslar

Yıl boyunca çok sayıda SAP odaklı konferans ve etkinlik düzenleniyor. SAP tarafından düzenlenen yaklaşan etkinliklerin tam listesi için bu sayfaya göz atın. Popüler, yinelenen önemli olaylar aşağıda listelenmiştir.

ASUG Sanayi ve Teknoloji Konferansları

Amerika’nın kullanıcı grubu yıl boyunca birçok etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Bunlar arasında BI ve analitik, SAP Business One, petrol ve gaz ve daha fazlası ile ilgili etkinlikler yer alıyor.

Mastering SAP

Avustralya’nın yanı sıra Güney Afrika’da da düzenlenen SAP Uzmanlığı etkinlikleri, SAP teknolojileri, finans, İK, iş ve analitik, güvenlik ve daha fazlasını içeren farklı SAP konularını kapsıyor.

SAP Controlling Conference

ERPCorp tarafından düzenlenen yıllık Kontrol Konferansı her yıl San Diego, Kaliforniya’da düzenlenmektedir. Katılımcılar haftanın çoğunu FICO ile ilgili oturumlara katılarak, meslektaşlarıyla ağ kurarak ve katılımcı stantlarını keşfederek geçiriyorlar.

SAPinsider Etkinlikleri

SAPinsider, yıl boyunca her biri SAP’nin farklı alanlarına odaklanan çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Bunlara SAP HANA, analitik, yönetim, FICO, GRC, siber güvenlik ve daha fazlası dahildir.

SAPPHIRE NOW ve ASUG Yıllık Konferansı

Her yıl Orlando, Florida’da düzenlenen SAPPHIRE NOW, SAP liderlerinin, ünlülerin, iş ortaklarının ve daha fazlasının açılış konuşmalarını içeren SAP ticari fuarıdır. Katılımcılar her türlü SAP konusuna ilişkin çok sayıda oturuma katılma seçeneğine sahiptir. Başlıca yeni çözümler veya ürün işlevleri genellikle SAPPHIRE’de duyurulur.

ASUG Yıllık Konferansı SAPPHIRE NOW ile birlikte düzenleniyor ve ASUG üyelerinin yanı sıra kamunun da SAP zorluklarının üstesinden gelmelerine yardımcı olmak için düzenleniyor.

SAP TechEd

SAP’nin ev sahipliği yaptığı bir diğer konferans olan SAP TechEd, SAP’nin teknik yönüne odaklanıyor. SAPPHIRE NOW gibi katılımcılar da her türlü SAP konusuna ilişkin çok sayıda oturuma katılma seçeneğine sahiptir. Ancak SAPPHIRE NOW’dan farklı olarak SAP TechEd yıl sonunda üç yerde düzenleniyor: Austin, TX; Barselona, ​​İspanya; ve Bangalore, Hindistan.

Kullanıcı Grupları

Dünya üzerinde bir çok bölgede SAP kullanan kullanıcıları bir çatı altında toplamaya çalışan gruplar bulunmaktadır. Aşağıda Türkiye ve dünya üzerinde önemli kullanıcı grupları paylaşılmaktadır.

Sosyal Medya

Bir çok SAP çalışanı ve kullanıcıları sosyal medya kullanmakta. Aşağıdaki listede, SAP konularında uzman bilgiler veren kişilerin sosyal medya hesapları paylaşılmıştır. Bu kişileri takip listenize ekleyerek sizde bir çok yeni bilgiye ulaşabilirsiniz.

Twitter

LinkedIn

Linkedin Grupları

Sitemize ait daha fazla yazıya ulaşmak için buraya tıklayınız.

Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Sizde 3.000 kişinin üzerinde bulunan abonelerimiz arasına katılın. Abone olarak yeni eklenen içeriklerimizden anında haberdar olursunuz
E-Mail adresiniz sapuzman.com dışında 3 tekil veya tüzel kişilikler ile paylaşılmayacaktır
Sosyal Medya Hesaplarımız
Umut Demirci hakkında 318 makale
1986 yılında Kocaeli'nin Darıca ilçesinde dünyaya geldim. Bahçeşehir Üniversitesi, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünü başarılı bir şekilde tamamladım. Üniversite yıllarında çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ve bilişim projeleri içerisinde görev aldım. Üniversiteyi tamamladıktan hemen sonra 2010 yılında başladığım ERP sektöründe, SAP Sipariş Planlama&Müşteri Hizmetleri ve Master Data Birim Yöneticisi olarak çalışmaya devam etmekteyim. Daha detaylı bilgi için Hakkımda menüsünü kullanabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*