Satınalma Siparişine Ait Mal Girişi Nasıl Yapılır? MIGO işlem kodu ile mal girişiOkuma süresi 2 dakika

Merhabalar,

Bu yazımızda, MM Modülüne ait olan ve sıklıkla kullanılan, ME21N işlem kodu üzerinden açılan bir satınalma siparişinin MIGO işlem kodu üzerinden mal girişinin nasıl yapıldığını anlatacağım.

Öncelikle Satınalma Siparişi nedir bundan bahsedeyim.  SAP Sisteminde farklı türlere ait satınalma siparişi açılabilir. Bu türleri şu şekilde sınıflandırabiliriz.

  • Mal Alım Siparişleri
  • Alınan Hizmet Siparişleri
  • Belirli bir Masraf Yerine yapılacak olan mal alım veya hizmet alım siparişleri
  • Belirli bir proje için alınacak mal alım veya hizmet siparişleri

Bu kırılımı şirketlere bağlı olarak istediğimiz kadar sınıflandırabiliriz.

Peki MIGO işlem kodunu ne için kullanıyoruz. MIGO işlem kodu mal alım siparişlerinin depo stoklarımıza dahil edebilmek veya stoklarımıza dahil ettiğimiz bir işlemi iptal edebilmek(Mal Girişinin Ters Kaydının Alınması) için kullanırız.

MIGO işlem kodu üzerinde işlem yapmadan önce, mal kabul yada satınalma yetkilisinin öncelikle mal girişini yapması gerektiği Satınalma Siparişini(SAS olarak adlandırılır) bulması gerekmektedir. Satınalma siparişini bulduktan sonra MIGO işlem koduna girilir ve aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterilen adımlar uygulanır.

A01 Mal Girişi – R01 Satınalma Siparişi – Satınalma Sipariş Numarası – 101 Mal Girişi İşlem Kodu seçilir.
Satınalma sipariş numarası girildikten sonra, depoya kabul yapılabilecek olan malzemeler satırlarda görüntülenecektir.
Kalemler OK olarak O. kısmında işaretlenir ve kaydet butonuna basılır.

Satınalma Sipariş numarası girildikten sonra Satıcı ünvanı satınalma siparişi üzerinden otomatik olarak gelir. Kullanıcı İrsaliye alanına irsaliye veya irsaliyeli fatura numarasını yazarak kalemleri ok olarak işaretler ve mal girişini gerçekleştirir.

Yaptığımız işlem ile malzeme kodu üzerinde tanımlanmış olan özellikler ve satınalma siparişi üzerinde ki kalem verisi üzerinde belirtilen özelliğe göre malzeme stoklarımıza giriş sağlar.

İlgili malzeme veya belgeye ait olan son ve önceki hareketlerinizi görüntüleyebilmek için MB51 işlem kodu üzerinde bulunan Malzeme Belgesi Raporu üzerinden işlemlerinizi yürütebilirsiniz.

Bunun yanı sıra MMBE işlem kodu üzerinden ilgili malzemeye ait tüm şirket ve depo kodu üzerindeki stok miktarlarını görüntüleyebilirsiniz.

Bu yazı sapuzman.com sitesine aittir. Kaynak gösterilmeden başka bir mecrada yayınlanamaz.

Linkedin Resim

Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Sizde 3.000 kişinin üzerinde bulunan abonelerimiz arasına katılın. Abone olarak yeni eklenen içeriklerimizden anında haberdar olursunuz
E-Mail adresiniz sapuzman.com dışında 3 tekil veya tüzel kişilikler ile paylaşılmayacaktır
Umut Demirci hakkında 175 makale
1986 yılında Kocaeli'nin Darıca ilçesinde dünyaya geldim. Bahçeşehir Üniversitesi, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünü başarılı bir şekilde tamamladım. Üniversite yıllarında çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ve bilişim projeleri içerisinde görev aldım. Üniversiteyi tamamladıktan hemen sonra 2010 yılında başladığım ERP sektöründe, SAP PMO (Proje Yönetim Ofisi) Takım Lideri olarak çalışmaya devam etmekteyim. Daha detaylı bilgi için Hakkımda menüsünü kullanabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir