SAP Kariyerime Nereden Başlamalıyım?Okuma süresi 9 dakika

Merhabalar,

Son zamanlarda çok sık bir şekilde, üniversiteden yeni mezun oldum, SAP üzerine kariyerime yön vermek istiyorum fakat nereden başlayacağımı bilmiyorum şeklinde genç arkadaşlarımızdan mailler alıyorum. Uzun bir zamandır bu konu ile ilgili olarak bir makale yazmak istiyordum ancak işlerimin yoğunluğundan buna zaman ayıramadım.

Evet, öncelikle SAP Danışmanı yada İş Analisti olmak isteyenler genellikle Bilgisayar Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, İşletme, Matematik Mühendisliği, Yönetim ve Bilişim Sistemleri bölümlerini bitiren arkadaşlar. Bu yazıyı yazmadan önce bana ulaşan tüm arkadaşlara, kendi tecrübelerimi detaylı bir şekilde cevap yazarak karşılık verdim.

Bunu neden yapıyorum, malesef mezun olduğumda bana yol gösterebilecek soru sorabileceğim kimse yoktu. Sayısız şirkete 2010 yılında mezun olduğumda, beni ücretsiz çalıştırın yeterki SAP öğreneyim diye mail attım, telefonda görüştüm ancak hiç birinden olumlu bir dönüş alamadım. Mezun olduğumda SAP benim için o kadar ulaşılmazdı ki, SAP danışmanı gördüğümde, gözüne ışık tutulmuş tavşan gibi kalıyordum.

Yazıma başlamadan önce yeni mezun arkadaşların ne kadar şanslı olduğunu söylemek istiyorum. Neden mi? Çünkü artık büyük SAP Çözüm ortağı firmalar yeni mezun yetiştirme programları yapıyorlar, bu da doğal olarak yeni mezun arkadaşların bir şekilde SAP ile tanışmalarını kolaylaştırıyor. Yazımın sonlarında Türkiye’nin önde gelen SAP Çözüm ortaklarının isimlerini, linkedin bilgilerini ve web sitelerini paylaşacağım. Kariyeriniz için bu firmaları takip edebilirsiniz. Ancak bu firmalara bu satırları okurken hemen başvurmak yerine isterseniz önce yazımı okumayı bitirin.

Şimdiye kadar hiç bir iş görüşmesine, işveren tarafından biri olarak girmedim. Ancak bende gizli kalması koşulu ile benimde işveren tarafında sormasını beklediğim bazı sorular var.

SAP üzerine danışmanlık veya iş analisti olarak çalışmak isteyen arkadaşlara nacizane ilk tavsiyem Süreç Bilgisine sahip olmalarıdır. Evet, Endüstri Mühendisliği mezunu arkadaşlar bu konuda biraz şanslılar ancak diğer bölümden mezun arkadaşlar malesef şirket süreçleri ile ilgili olarak çok eksikler. Bundan dolayı SAP öğrenmeden önce mutlaka genel şirket süreçlerini bilinmesini sizlere çok fayda sağlayabileceğini söyleyebilirim.

Peki Süreç Yönetiminden kastım ne?

Bir şirkete iş görüşmesine gittiniz, İK veya çalışacağınız birimin yöneticisi sizlere, bana bir satış süreci anlat dediğinde vereceğiniz cevap Süreç Yönetimidir? Ben her zaman kişilerden satış dediğim zaman, satışın bir fırsat üzerinden başladığını, bu satış fırsatının olgunlaşan şartlara göre bir teklife dönüşeceğini akabinde teklifin onaylanması durumunda bir satış siparişine dönüşeceğine, mal ve ürün sevkiyatının yapılmasından sonra fatura kesimine ardından da faturanın tahsilatına kadar olan süreci anlatmasını beklerim.

Özetle Satış Süreci;

Fırsat –> Teklif –> Sipariş –> Teslimat –> Fatura –> Tahsilat

Aynı şekilde Satınalma işlemide;

İç İhtiyaç (İç Sipariş) / Talep –> Tedarikçi/Ürün Arama –> Teklif Toplama –> Teklif Değerlendirme — > Satınalma Siparişi –> Sipariş Onayı –> Mal Girişi –> Fatura Girişi –> Fatura Ödemesi

Gördüğünüz gibi süreç bildiğiniz zaman aslında geriye kalan sadece ERP programının neyi nasıl hangi ekrandan yaptığıdır.

Bu yazımın Üniversite öğrencileri tarafından da okunacağını düşünerek sizlere şirket süreçleri ile ilgili olarak aşağıdaki kitapları tavsiye ediyorum. Bu kitapları inceleyip kendinize uygun olanları temin edip okumanızda büyük fayda var.

  • İyiden Mükemmel Şirkete – Jim Collins – Boyner Yayınları
  • Süreç Yönetimi ve Süreç İyileştirme – Filiz Eyüboğlu – Sistem Yayıncılık
  • Doğru Yönetim Stratejik İnsan Yönetimi Yazıları – İsmail Orhan Sönmez – HİPERLİNK YAYINLARI
  • Satıcının Kariyer Yolculuğu – Dr. Melik Karabıyıkoğlu – OPTİMİST YAYINLARI
  • Z Kuşağı Genç Kuşak İşyerini Nasıl dönüştürüyor? – David Stillman , Jonah Stillman -İKÜ YAYINEVİ (İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ)
  • Bir Girişim Hikayesi Auto King Küreselleşen Bir Türk Markası Nasıl Yaratıldı? – Fazıl Yücetin – EPSİLON YAYINEVİ
  • Şirket Tasarımı – Patrick Van Der Pijl – OPTİMİST YAYINLARI
  • Pardon! Kurumsallaşmalı mı Dediniz? – S. Soner Selçuklu – ELMA YAYINEVİ

Evet artık süreç bildiğinizi varsayarak bölümlerinize göre SAP’nin hangi modülleri size uygun aşamasına geçelim.

Öncelikle benim birazdan vereceğim bilgiler herkes için uygun olmayabilir. Çok super birisi olup farklı modüllerde de çalışabilirsiniz.

Bilgisayar Mühendisliği veya Yönetim Bilişim Sistemleri mezunu iseniz ve hangi SAP modülü size uygun diye aklınız karışık ise, bana göre bir Bilgisayar Mühendislerine hitap eden SAP modülleri öncelikle ABAP(Yazılım) modülü, Basis (Sistem) modülü, bunun yanı sıra sağlam bir süreç bilgisi ile MM(Malzeme Yönetimi, Satınalma), SD(Satış ve Dağıtım), HR (İnsan Kaynakları) modülü danışmanlığıda yapabilirsiniz. Unutmayın ki blogumda ki yazılardan da gördüğünüz gibi Bilgisayar çıkışlı olmama rağmen ağırlıklı olarak FI konuları hakkında paylaşımlar yapabiliyorum.

Endüstri Mühendisliği mezunu iseniz, MM(Malzeme Yönetimi, Satınalma), SD(Satış ve Dağıtım), HR (İnsan Kaynakları), PP (Üretim Planlama), PS (Proje Yönetimi) gibi modüller size oldukça uygun olabilir, hatta biraz yazılım ile ilgili iseniz belki ABAP modülüne bile ilgi duyabilirsiniz.

İşletme Bölümü mezunu iseniz ağırlık olarak sizler FI(Finans), CO(Maliyet Yönetimi), PS (Proje Yönetimi), SD (Satış ve Dağıtım) modülleri üzerine eğilebilirsiniz.

Bunun yanı sıra farklı fakültelerden mezun olup yine ilginize göre bu modüllerde uzmanlaşabilirsiniz.

SAP’ye Nereden Başlamalıyım?

Evet gelelim en kritik sorulardan birine. Malesef ülkemizde SAP eğitimi veren yerlerde ücretler yeni mezun olmuş kişiler için ister istemez biraz fazla geliyor. Daha önce hiç SAP eğitimi almadığımdan dolayı ne kadar faydalı olabileceğini bilmiyorum ancak genel kanım bence çok yeterli olmayacaktır. Belki iyi ve ilgili bir eğitmen tarafından verilen eğitimler çok daha faydalı olabilir.

Hiç bir firmanın adını burdan reklam olmaması için paylaşmak istemiyorum. Ancak iletişim alanından benimle iletişime geçerseniz sizlere kurs için firma ismi paylaşabilirim.

SAP’nin çok büyük bir network ve kaynak arşivi bulunmakta. Tüm dünya çapında değişik kişilerin yaşadıkları sorunlar ile ilgili olarak çözümleri paylaştıkları platformlar bulunmakta.

Şimdi sırası ile bunları belirteyim.

SAP’nin resmi çözüm siteleri

SAP’nin blog sitesi. Bu site sayesinde sayısız konu hakkında bilgiler edinebilirsiniz. SAP’nin yeni çözümleri ve var olan sistemlerin işlevselliği hakkında bir çok bilgiye erişebilirsiniz. SAP Blog sitesi yazarları, SAP tarafından belirlenen mentorler tarafından yazıldığından dolayı verinin doğruluğundan emin olabilirsiniz. SAP ile ilgilenen birinin haftada en az bir kez ziyaret etmesi gerektiğini düşündüğüm bir sitedir.

Bu site üzerinde değişik başlıklarda onlarca tartışma iletisini bulabilirsiniz. SAP ile ilgili bir sorun mu yaşıyorsunuz? Mutlaka bu sitede sizin yaşadığınız sorunu daha önceden yaşayan birileri vardır. Bu sitede kullanıcı bir sorununu paylaşır ve diğer kullanıcılar kendisine çözüm önerilerinde bulunur. Benim SAP sorunlarını çözmem de en büyük kaynağım bu sitedir.

İlk öğrenme aşamasında bu siteden de fazlası ile faydalanmanız gerekmektedir. Bu site ile SAP’nin değişik menülerinin tüm özelliklerinin dokümanlarına ulaşabilirsiniz. Örneğin bir satınalma siparişi nasıl oluşturulur vs bilgilere bu site üzerinden erişebilirsiniz.

Kişisel SAP Çözüm Siteleri

Sapuzman.com sitesini zaten biliyorsunuz 😊

Diğer Türkçe ve Yabancı kaynaklardan bahsetmek gerekir ise,

Almanya’da yaşayan bir danışman arkadaşımın blog sitesidir. Site dili Almanca ancak google translate özelliğini kullanarak Türkçe diline çevirebilirsiniz. Konular anlaşılır dilde çevrilebiliyor.

Modüler bazda menu menu tüm SAP modülleri hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz bir sitedir. Mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir site. Her modülde haftalık eğitim programları mevcut. SAP’yi ilk öğrenme aşamasında mutlaka faydasını göreceğinizi düşünüyorum.

İzmir’den değerli bir arkadaşımızın oluşturduğu bir forum sitesi. İçerisinde özgün yazıların dışında yerli ve yabancı bir çok kaynak dosya bulunmaktadır.

Danişman bir arkadışımızın blog sitesi, yine işinize yarıyacak bir çok konuya buradan erişebilirsiniz.

Abap ile ilgili sürekli makale eklenen sitelerden biri, faydalı bilgiler bulacağınıza eminim.

Aba pile ilgili sürekli makale eklenen sitelerden biri, faydalı bilgiler bulacağınıza eminim.

SAP Çözüm Ortakları

Buraya Tıklayarak SAP’nin Türkiyede bulunan çözüm ortaklarının listesine erişebilirsiniz.

Bu firmaların lütfen linkedin hesaplarını takip edin. Yeni mezun yetiştirme programları uygulayan birçok firma bulunmakta. Ayrıca kariyer siteleri üzerinden sürekli olarak ilgili firmaları takipte kalın. Kısa süre içerisinde olumlu görüşmeler yapacağınızdan eminim.

Son olarak sizlerden özel ricam, bu yazıyı okuyup eksik kaldığımı düşündüğünüz noktalar var ise lütfen yorum bölümünden yada iletişim bölümünden sorularınızı ve eleştirilerinizi belirtiniz.

Bu yazı umarım faydalı bir şekilde size yol gösterici olacaktır. Bu yazıyı okuduktan sonra işe başlayan arkadaşların yorum alanında belirtmelerini rica ederim.

Bu yazıyı paylaşarak sizin durumunuzda olan bir çok arkadaşa yardımcı olacağınızı lütfen unutmayım.

Saygı ve sevgilerimle, güzel bir geleceğin sizleri beklemesi dileği ile…


Sormak istediğiniz soruları, sayfanın alt kısmında bulunan Yorumlar alanında yazarak sorabilirsiniz. Bunun yanı sıra yazılarımızı sosyal medya hesaplarımızda beğenip paylaşmanızı rica ederiz.

Linkedin Resim

Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Sizde 3.000 kişinin üzerinde bulunan abonelerimiz arasına katılın. Abone olarak yeni eklenen içeriklerimizden anında haberdar olursunuz
E-Mail adresiniz sapuzman.com dışında 3 tekil veya tüzel kişilikler ile paylaşılmayacaktır
Umut Demirci hakkında 200 makale
1986 yılında Kocaeli'nin Darıca ilçesinde dünyaya geldim. Bahçeşehir Üniversitesi, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünü başarılı bir şekilde tamamladım. Üniversite yıllarında çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ve bilişim projeleri içerisinde görev aldım. Üniversiteyi tamamladıktan hemen sonra 2010 yılında başladığım ERP sektöründe, SAP PMO (Proje Yönetim Ofisi) Takım Lideri olarak çalışmaya devam etmekteyim. Daha detaylı bilgi için Hakkımda menüsünü kullanabilirsiniz.

8
Kimler Neler Demiş?

avatar
4 Comment threads
4 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
MEHMET EMRE BALCISalihOnurUmut DemirciEsref Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Esref
Ziyaretçi
Esref

SAP kariyer hakkında yazdığınız makaleyi dikkatle okudum. Kafadaki bütün sorulara çok net cevaplar ve araştırmalar yapmışsınız emeğiniz için şahsım adına çok teşekkür ederim. Benim size bunun dışında bir sorum olacak mümkün mertebede alanında uzman birisi olarak cevap verirseniz çok memnun olurum. Bundan 4-5 yıl kadar önce SAP öğrenmeyi ve tecrübe kazanmayı çok istemiştim. Ancak Çorum gibi küçük ve imkanları kısıtlı bir şehirde ikamet ettiğim için bu neredeyse imkansızdı. İktisat bölümünden yeni mezun oldum. Şu sıralar İzmir’de ikamet ediyorum. Açıkçası kariyerimi SAP üzerinden başlatıp devam ettirmek istiyorum. Ancak nasıl başlamam gerektiğini ve nasıl bir süreç geçirmem gerektiğini bilmiyorum. İlk adım olarak… Read more »

Onur
Ziyaretçi
Onur

Merhabalar. Bir danışmanlık şirketi benimle iletişime geçip eğitim olacağını ve 2 ay olacağını belirtti. Sizce buna katılmam işime yarar mı? Eğitim dili ingilizce. Bu bir fark yaratır mı?

Salih
Ziyaretçi
Salih

Merhaba sap eğitimi veren x firması sadece fi modülü için 18 saatlik uzaktan eğitime 2500 lira talep etti. Bu eğitim için ücret fazla mı? ve bu eğitim benim için yeterli olur mu?

MEHMET EMRE BALCI
Ziyaretçi
MEHMET EMRE BALCI

Umut hocam sizinle birebir görüşmek istiyorum. Sosyal medya yada mail yoluyla görüşme sağladıktan sonra uzun uzun konuşmak ve engin tecrübelerinizden faydalanmak ve yetiştirilmek istiyorum. Bana ulaşabilir mısınız? Koskoca Ankarada bilge adam hariç kurs bulamadım. Danışmanlık üzerine değil analist üzerine yoğunlaşmak ve finans üzerinden ilerlemek istiyorum. Bankacılık ve finans mezunuyum. Finansal tablolar vs. gibi analiz üzerine kendimi geliştirmek istiyorum. Kısa sürede dönüş sağlarsanız çok memnun olurum. Saygılarımla.