Hakkımda

Merhaba,

Ben Umut Demirci. Kasım/1986 Kocaeli Darıca doğumluyum. İstanbul’da yaşamaktayım.

2010 yılında Bahçeşehir Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümünden mezun olduktan sonra, kariyerimi ERP sistemleri üzerine yönlendirmek istedim ve mesleğe başladığım günden şuana kadar ERP sistemleri üzerinde çalışmaya devam etmekteyim.

Çalışma Hayatım;

  • Ocak 2021 /

Unifree Duty Free İşl. A.Ş – SAP Omni Channel Birim Yöneticisi

  • Temmuz 2018 / Aralık 2020

Unifree Duty Free İşl. A.Ş – SAP PMO Takım Lideri

  • Şubat 2015 / Haziran 2018

Ortadoğu Grup – Süreç Geliştirme Uzmanı / SAP İş Analisti

  • Ağustos 2014 / Şubat 2015

Mikrosaray A.Ş – ERP Uygulama ve Destek Yöneticisi

  • Mart 2012 / Ağustos 2014

Bıçakcılar Tıbbi Cihazlar San. ve Tic. A.Ş – Bilişim Teknolojileri ERP Uygulama ve Destek Uzmanı

  • Ekim 2010 / Mart 2012

 Admin Bilişim Sistemleri – Workcube ERP Proje Yöneticisi / Proje Destek Birim Sorumlusu

Linkedin Hesabım İçin Tıklayınız

Projelerim;

UNIFREE

1. SAP Gayrimenkul Yönetim Çözümü (SAP RE-FX) – Temmuz 2018/Nisan 2019

İstanbul Havalimanı Duty Free alanı işletmecisi Unifree tarafından alt işletmecilere(diğer mağazalar) kiralanan alanların takibi, sözleşme takibi, kira takibi, depo takibi, ortak alan ve tüketim tutarlarının takibi Real Estate Çözümü üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Real Estate Projesi kapsamında 85 farklı alt işletmeci, 120’den fazla mağaza üzerinden anlık olarak çalışan web servis ile satış datalarının PO Sistemi üzerinden CAR Sistemine aktarılması akabinde CAR Sisteminde geliştirilen bir çok uyarlama tablosu ile komisyonların hesaplanması ve eşik değer kontrolünün sağlanması, ay sonlarında gün bazından hesaplanan komisyonların kira ile orantılanıp alt işletmeci ücreti tutarının faturalandırılması, toplam aylık ciro üzerinden pazarlama faturasının oluşturulması, ortak alan tüketim bedellerinin alt işletmeci ve mağaza bazında yansıtılması sağlanmıştır.

2. SAP MM Modülü Arşivleme Projesi – Aralık 2019/Şubat 2020

SAP R3 MM Modülünde Satınalma Bilgi Kaydı, Satınalma Talebi, Satınalma Siparişi, Listeleme, Malzeme Ana Verisi ve Değişiklik Günlüğü verilerinin arşivlenmesi ve sistem üzerinden silinmesi gerçekleştirilmiştir.

Silinen verilerin ihtiyaç duyulması durumunda tekrardan kullanılabilmesi için silinen verilerin ait olduğu tablolar z’li bir işlem kodu üzerinden tekrardan raporlanabilir hale getirilmiştir.

Proje esnasında arşivleme verilerinin analizi ve hazırlanması, danışman ve proje planının uygulanması ve gerek duyulan özel geliştirmelerin analiz ve uygulaması işlemlerinde bulunulmuştur.

3. SAP PI – SAP PO Geçişi – Ocak 2020/Nisan 2020

Unifree sistemlerinin kullandığı PI sisteminin PO Sistemine çevrilmesi ile Unifree Mağazalarında bulunan tüm kasa sistemlerinden akan fişler ve Heinemann sistemine aktarılan fişler PO ortamı üzerinden kurgulanacak olup, Unifree sistemlerinin tüm dış bağlantıları yine PO sistemlerine geçirilecektir.

4. LSOne Kasa Sistemleri v26 Upgrade Projesi Mayıs 2020/Kasım 2020

Unifree DutyFree A.Ş tarafından işletilen, İstanbul ve Dalaman Havalimanlarında bulunan yaklaşık 80 mağazaya ait yaklaşık 200 kasa sisteminin upgrade projesi proje yöneticiliğini gerçekçekleştirdim. Almanya, Rusya ve Türkiye ekiplerinin koordinasyonu, Kasa Sistemleri tarafında gerçekleştirilen yeni geliştirmelerin SAP Sistemlerinde yaşatılması, Fonksiyonel ve Entegrasyon testlerinin başarılı bir şekilde yürütülmesi, Bug ve Risklerin yönetilmesi konusunda aktif olarak görev aldım ve toplamda 5 gün süren LSOne Kasa Sistemleri v26 Upgrade projesini sorunsuz ve başarılı bir şekilde ekibimiz ile birlikte canlıya aldık.

5. E-Fatura Tedarikçi Değişikliği – Aralık 2020

ORTADOĞU GRUP

1. Enerji Grubu Satınalma Onay Süreci ve Malzeme – Muhasebe Entegrasyonu – Haziran 2015

Ortadoğu Grup bünyesinde bulunanan, Ortadoğu Enerji A.Ş ve Körfez Enerji A.Ş şirketlerine ait tüm satınalma talep ve siparişlerinde SAP ERP Programı içerisinde,onay sisteminin devreye alınması sağlanılmıştır. Projede taleplerin santraller bazında siparişlerin ise genel merkez bazında onay sisteminin çalışması sağlanmıştır. Ayrıca malzeme ana verilerine ait mal grubu, değerleme sınıfı bağlantısı oluşturulup, endirekt giderlerin kullanıcılarının insiyatifine bırakılmadan otomatik olarak ilgili muhasebe hesabı ile çalışması sağlanmıştır.

2. Masraf Modülü Analizi ve Proje Yönetimi – Temmuz 2015 – Ağustos 2015

Ortadoğu Grup bünyesinde bulunan ve 24 şirketin kullanımına sunulan, kurumumuza özgü, personel harcamalarının takibinin yapılacağı modül geliştirmesine ait tasarım ve analiz tarafımdan gerçekleştirilmiştir. Yapılan modül ile kullanıcılar masraf girişlerini belge bazlı olarak masraf girişlerini yapabilmektedir. Muhasebe departmanı onaylar alındıktan sonra KKEG(Kanunen Kabul Edilmeyen Gider)’ye konu alan kalemleri işaretleyerek ilgili belgenin muhasebeleştirilmesini masraf yeri, iç sipariş veya pyp öğesi bazında ana hesaplara göre oluşturulabilmektedir.
Projenin 2.fazında, personele verilen avans üzerinden yapılan ödeme işlemleri için, personel hesabı ile denkleştirme özelliği eklenmiştir.

3. İnsaat Grubu Hakedis Projesi – Haziran 2016 – Eylül 2016

Ortadoğu Grubun hizmet verdiği sektörler arasında bulunan İnsaat Grubunun, her ay santiyelerdeki tasorenlerin yaptigi islere binayen hazirlanan hakedislerin SAP ERP ortaminda hesaplanmasi, fatura girislerinin hakedis ile iliskilendirilmesi ve faturalarin hakedis odeme tarihlerine gore otomatik olarak vadelenip muhasebe belgelerinin ilgili hesaplara kayit atmasi ve finans departmaninin odemelerini bu vade tarihlerine gore raporlayip odemeleri gerceklestirmesi amaclanip, gerekli uyarlama ve gelistirimler yapilarak sistem devreye alinmistir.

4. Adat Hesaplama Raporu – Kasım 2016 – Aralık 2016

Ortaklar ve Grup ici sirketlerinin, 3 aylik periyodlar ile sirketlerimize olan borclarinin otomatik olarak belirlenen faiz oranlarinda acilis bakiyelerinden gelen tutar ile ilgili donem icerisinde ki belgeler uzerinden hesaplanmasi, ilgili hesap raporunun cikti alinarak direk ust yonetime raporlanmasi saglanmistir.
Projenin 2.fazinda adat kalemlerinin otomatik.olarak muhasebelestirilmesi ve ust yonetime SAP ERP sistemi uzerinden onaya sunulmasi amaclanmaktadir.

5. Nakit Akis Projeksiyon Projesi – Ocak 2017 – Temmuz 2017

Tüm Grup şirketlerinin, günlük, haftalık ve aylık bazda, planlama düzeyi ve planlama grupları bazında, kasa, banka, satıcı ve müşteri, krediler, alınan ve verilen çek ve senetler, personel, satış ve satınalma siparişleri ve planlama veriler ile sistem üzerinde nakit akış projeksiyonunun doğru bir şekilde finans departmanı ile üst yönetime raporlanması amacı ile gerçekleştirilmiştir.
Projenin diğer fazında Nakit Akış Projeksiyonunun, BO raporları üzerinden WEBI özelliği ile mobil ortamda raporlar paylaşılmıştır.

6. Satici/Musteri ve Ana Hesap Bazinda Arbitraj İslemi – Eylül 2017 – Eylül 2017

Ortadoğu Şirketlerine ait, satıcı/müşteri veya ana hesap bazında arbitraj işlemi yapılacak muhasebe belgelerinin, ODK Göstergesi, Ana Hesap ve/veya Para Birimi kombinasyonlarında simule ederek ve arbitraj programının cari mutabakat hesaplarını otomatik olarak değiştirerek arbitraj belgelerini tek bir tuş ile oluşturabilmektedir.

FBLXN raporlarında bu arbitraj belgelerinin görüntülenip belge detayına ulaşması ve yine FBLXN raporları üzerinden bu arbitraj belgelerinin görüntüleyebilip, belge detayına ulaşması ve yine FBLXN raporları üzerinden otomatik olarak arbitraj menüsüne entegrasyonu ve arbitraj yapılacak kalemin sistem tarafından otomatik olarak belirlenmesi sağlanmıştır. Ayrıca şirket içerisinde virman işlemleri yine Arbitraj menüsü üzerinden yapılarak, muhasebe ve finans departmanı çalışanlarının zamandan tasarruf etmeleri sağlanmıştır.

7. SAP E-Mutabakat Projesi – Eylül 2017 – Ekim 2017

NetBT şirketine ait E-Mutabakat çözümü ile, 24 farklı şirketimize ait tüm satıcı ve müşterilerin BA/BS ve Cari Mutabakatları tek bir tuş ile oluşturulabilmektedir. Toplu olarak mail ve faks gönderilebilmektedir. Müşteri veya Satıcıların cevapları sistem üzerinde görülebilmekte, ekstre karşılaştırmaları yapılabilmektedir.

8. SAP E-Hesap Projesi – Eylül 2017 – Kasım 2017

NetBt Şirketine ait E-Hesap çözümü ile, 24 şirketimize ait 19 farklı banka entegrasyonu tamamlanmış olup, banka günlük ekstreleri kayıtları manuel ve otomatik olarak oluşturulabilmektedir. Ayrıca ilgili çözüme ait tablolar kullanılarak, Günlük Banka hareketleri gruplamaları, banka mevcut bakiyeleri(anlık) BO ortamında raporlaması sağlanmıştır.

9. GİB Portalına Yüklenecek Muhtasar Veri Dosyasının SAP üzerinde Hazırlanması – Mart 2018

10. GİB Portalına Yüklenecek KDV2 Veri Dosyasının SAP Sisteminde Hazırlanması – Mart 2018

11. FI Modülünden Oluşturulan Faturaların Smartforms olarak çıktılarının alınması

Yapılan düzenleme ile, z’li işlem kodu üzerinden belirli belge türlerine sahip, muhasebe belgelerinin alacak satırı üzerinden yola çıkarak, daha önceden belirlediğimiz fatura çıktı türleri üzerinden dökümünün alınması sağlanarak, kullanıcıların SAP Sistemi dışında bir sistem üzerinden döküm alması enfellenmiştir.

MİKROSARAY A.Ş

1.Yeni Nesil ÖKC Cari Bilgilerinin Aktarılması

2016 yılı itibari ile kredi kartı kullanımında zorunlu hale getirilen, yeni nesil yazarkasa pos cihazlarının, fiş başlık bilgilerinin, Workcube ERP Sistemi üzerinden, pos cihazına sftp vasıtası ile aktarılması projesi başarı ile tamamlanmıştır.

BIÇAKCILAR A.Ş

1.Depo Otomasyon Projesi

Bıçakcılar A.Ş Depolarında bulunan raflara, raf etiketlerinin oluşturularak adresleme işleminin yapılması, ürün kolilerinin son kullanma tarihine göre raflara tanımlanması projesi ile, depo çalışanları, sipariş formları üzerinden sevk edeceği malzemeleri depo içerisinde el terminalleri üzerinden adreslerini öğrenip sevkiyat işlemini hızlıca yapabilmektedir. Proje kapsamında otomatik olarak irsaliye-fatura çıktıları oluşturulup, stok mevcutları irsaliye ve fatura basılması ile otomatik olarak düşüm işlemi gerçekleşmektedir.

Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Sizde 3.000 kişinin üzerinde bulunan abonelerimiz arasına katılın. Abone olarak yeni eklenen içeriklerimizden anında haberdar olursunuz
E-Mail adresiniz sapuzman.com dışında 3 tekil veya tüzel kişilikler ile paylaşılmayacaktır