SAP SD Blokaj Nedenleri Tanımlama ve Fatura Türleri İle İlişkilendirme

Merhaba,

Bu yazımızda sıkça kullanılan SD faturaları için blokaj nedenlerinin nasıl tanımlandığını ve fatura türleri ile nasıl eşleştirileceğinden bahsedeceğiz.

Öncelikle SAP Sisteminde fatura blokajını neden kullandığımızı açıklayalım. SAP Sisteminde fatura blokajının amacı, müşteriye fatura kesilmesinin önüne geçmektir. Blokaj nedenleri günümüzde işletmeden işletmeye değişiklik gösterebilir. Bundan dolayı gerek duyulan blokaj nedenleri şirketinize özgü olacaktır. 

Fatura blokajının bir diğer yöntemi de müşteriye bloke koymak yani kara listeye almaktır.


SAP Sisteminde fatura blokajı iki şekilde yapılır.

  1. Blokaj Yöntemleri Sisteme Tanımlanır
  2. Blokaj Yöntemleri Fatura Türü ile eşleştirilir.

1. Blokaj Yöntemlerinin Sisteme Tanımlanması

SAP Sisteminde fatura blokaj yöntemlerinin tanımlanması uyarlama ekranlarından yapılmaktadır. Bunun için S_ALR_87007670 işlem koduna girmeniz gerekmektedir.


İlgili menüye girdiğinizde aşağıdaki ekran görüntüsünde yer alan bilgi ile karşılacaksınız.


Var olan blokaj yöntemlerini liste olarak görebilirsiniz. Yeni bir blokaj yöntemi tanımlamak için Yeni Girişler butona basarak Blokaj kodu ve Fatura Blokaj Tanımını girerek yeni bir tanımlama yapabilirsiniz.

2. Fatura Türü ile Blokaj Yönteminin Eşleştirilmesi

SAP Sisteminde yeni blokaj yöntemini tanımladıktan sonra veya var olan bir blokaj yöntemini herhangi bir fatura yöntemi ile eşleştirmeniz gerekmektedir.

Bunun için yapmanız gereken OVV4 işlem koduna giderek blokaj yöntemi le fatura türünü eşleştirmeniz gerekmektedir.

Yeni bir eşleştirme yapmak için Yeni Girişler butonuna basarak yukarıdaki ekranda göründüğü gibi blokaj yöntemi ile faturalama türünün eşleştirilmesi gerekmektedir.

Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Sizde 3.000 kişinin üzerinde bulunan abonelerimiz arasına katılın. Abone olarak yeni eklenen içeriklerimizden anında haberdar olursunuz
E-Mail adresiniz sapuzman.com dışında 3 tekil veya tüzel kişilikler ile paylaşılmayacaktır
Sosyal Medya Hesaplarımız
Umut Demirci hakkında 318 makale
1986 yılında Kocaeli'nin Darıca ilçesinde dünyaya geldim. Bahçeşehir Üniversitesi, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünü başarılı bir şekilde tamamladım. Üniversite yıllarında çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ve bilişim projeleri içerisinde görev aldım. Üniversiteyi tamamladıktan hemen sonra 2010 yılında başladığım ERP sektöründe, SAP Sipariş Planlama&Müşteri Hizmetleri ve Master Data Birim Yöneticisi olarak çalışmaya devam etmekteyim. Daha detaylı bilgi için Hakkımda menüsünü kullanabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*