SAP Kur Bakım İşlemleri – TCURR Tablosu Bakımı

Merhabalar,

Bu yazımızda, SAP sisteminde kur tablosuna manuel olarak gün bazında kur bilgisinin sistemlerimize nasıl eklenebileceğini anlatacağız.

SAP Canlı sistemlerinde Kur bilgileri genellikle Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın yayınladığı kur XML dosyası üzerinden günlük olarak Canlı Sistemlere kayıt edilir. XML verilerinin SAP Sistemine alınması ile ilgili olarak mutlaka bir Abap Danışmanından yardım almanız gerekmektedir. Manuel olarak kur girişi işlemleri genellikle Geliştirme ve Kalite ortamları için yapılmaktadır.  

SAP Sistemlerinize 2 farklı yol kullanarak kur girişi sağlayabilirsiniz.

  • OB08 işlem kodu üzerinden,
  • SPRO–> SAP NetWeaver –> Genel ayarlar –> Currencies –>Enter Exchange Rates yolunu kullanarak TCURR tablosuna kayıt işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Yapacağımız örnekte, 1 Euro para biriminin TL cinsinden (6,7 TL) kur bilgisini, sisteme girişini sağlayacağız.

SAP Sisteminde Kur Girişi İşl

Daha önceden belirttiğimiz gibi OB08 işlem kodu üzerinden aşağıdaki ekran görüntüsünde belirtilen menüye ulaşabilirsiniz. Bu tabloda değişik günlere ait farklı para birimlerinde kur değerlerini göreceksinizdir.

Yeni Girişler butonuna basarak, istediğiniz güne ait kur bilgisini girebilirsiniz.

Yeni Girişler butonuna bastıktan sonra aşağıdaki ekran görüntüsünde yer alan menü karşınıza gelecektir.

  • KTp: Bu alanda girmek istediğiniz kur bilgisinin tipi girilecektir. Örnek olarak Alış Kuru, Satış Kuru gibi tipleri kullanabilirsiniz. Her şirketin kendine özgü kur tipleri olduğundan dolayı, ilgili alanda lütfen F4 butonu yardımı ile kur tiplerini listeleyiniz.
  • Gçr.bşl. : Gireceğiniz kur verisinin hangi tarih için geçerli olduğunu bu alana girebilirsiniz.
  • Mkt.ktsy : Para birimi dönüşümleri için bu alanı kullanabilirsiniz. Bazı yabancı para birimleri örneğin Japon Yeni 1 birim üzerinden değil 100 birim üzerinden işlem almaktadır. Yani 1 dolar 100 Japon Yenine karşılık gelen değeri bu alana yazabilirsiniz. 
  • Kyn : Bu alanda kaynak para birimi kodunu girmeniz gerekmektedir. Örneğimizden yola çıkarak bu alana EUR bilgisi girilmesi gerekmektedir.
  • Fyt.kts__ : Kur tutarını bu alana yazmanız gerekmektedir.
  • Hdf : Bu alanda hedef para birimi kodunu girmeniz gerekmektedir. Örneğimizden yola çıkarak bu alana TL bilgisi girilmesi gerekmektedir.

SAP Sisteminde Örnek Kur Verisi Girişi

Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Sizde 3.000 kişinin üzerinde bulunan abonelerimiz arasına katılın. Abone olarak yeni eklenen içeriklerimizden anında haberdar olursunuz
E-Mail adresiniz sapuzman.com dışında 3 tekil veya tüzel kişilikler ile paylaşılmayacaktır
Sosyal Medya Hesaplarımız
Umut Demirci hakkında 318 makale
1986 yılında Kocaeli'nin Darıca ilçesinde dünyaya geldim. Bahçeşehir Üniversitesi, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünü başarılı bir şekilde tamamladım. Üniversite yıllarında çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ve bilişim projeleri içerisinde görev aldım. Üniversiteyi tamamladıktan hemen sonra 2010 yılında başladığım ERP sektöründe, SAP Sipariş Planlama&Müşteri Hizmetleri ve Master Data Birim Yöneticisi olarak çalışmaya devam etmekteyim. Daha detaylı bilgi için Hakkımda menüsünü kullanabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*