SAP Kullanıcı Şifre Kısıtlamaları Nasıl Yapılır?Okuma süresi 4 dakika

Merhabalar,

Bu yazımızda, SAP Basis konularından olan, kullanıcı şifre işlemlerine değineceğiz. Yazımızda, şifre oluşturma parametreleri hakkında bilgi verilecek olup ayrıca kullanıcıların kullanmasını istemediğiniz şifre varyasyonlarını nasıl yasaklayabileceğinizden bahsedeceğim.

Kullanıcı Şifre İşlemleri

Kullanıcılarınızın şifrelerini oluştururken kaç karakterden oluşması gerektiğini ve şifre yenileme periyodlarını, ilgili parametreleri düzenleyerek sağlayabilirsiniz.

Şifreler ile ilgili olarak kullanabileceğiniz parametreler şu şekildedir.

login/min_password_lng: Minimum karakter uzunluğu

Standart olarak 3 karakterden oluşan bir değer bulunmaktadır. İsteğiniz durumunda 3 ile 8 karakter arasında değer girebilirsiniz.

login/password_expiration_time: Şifre yenileme gün sayısı

Tüm kullanıcılarınızın son şifre değişikliğinden en fazla kaç gün sonra şifresinin yenilenmesi gerektiği bilgisinin olduğu alandır. Bu alanda 0 değeri girişini yapmamanızı tavsiye ederim.

Peki parametrelerinizin değişikliğini nereden yapacaksınız. RZ11 işlem kodu bu konuda bizlere yardımcı olacaktır, ancak ilgili menüde değişiklikler yapabilmeniz için yetkiniz olması gerekmektedir. Ancak RZ11 işlem kodu üzerinden, parametrelerinizin aldığı değerleri görüntüleyebilirsiniz.

RZ11 işlem koduna girdiğinizde aşağıdaki ekran görüntüsünde belirtildiği gibi parametre adını girerek, parametre değerlerinizi görüntüleyebilirsiniz.


Kullanıcı Şifre Kısıtlama İşlemleri

Güvenlik işlemleri günümüzde çok büyük bir önem kazanmış bulunmaktadır. SAP’de bu duruma ilişkin olarak kullanıcıların şifrelerini oluştururken bazı basit şifre kombinasyonlarını kullanmamaları adına sistemlerinde bir tablo oluşturmuştur. Sistem adminlerinin bu tabloya gireceği şifre kombinasyonları, kullanıcılar tarafından kullanılamayacak olduğundan dolayı şifre güvenliği biraz arttırılmış olacaktır.

İlgili uyarlamayı anlatmadan önce bu tabloya gireceğiniz verilerden bahsetmek istiyorum.

İlgili şifre varyasyonlarının başına * ve/veya ? karakterlerini kullanarak uyarlamalarınızı yapabilirsiniz.

? : Sadece tek bir karakter yerine geçer, kullanıldığı yerde tek bir karakter değeri alır.

* : Sonsuz sayıda değer alır, kullanıldığı karakterden sonra gelen her karakter için geçerlidir.

Örnek vermek gerekir ise,

ABC? şeklinde bir tanımlama yapıldığında, kullanıcı şifresine ABC ile başlayan bir dizi için ABCD, ABCE, ABCF gibi kombinasyonlar oluşturamaz.

A?C şeklinde bir tanımlama yaptığınızda, kullanıcı ilk karakter A olan 3. Karakteri C olan bir kombinasyon oluşturamaz.

ABC* şeklinde bir tanımlama yapıldığından kullanıcı hiç bir şekilde ABC ile başlayan bir şifre oluşturamaz.

*ABC* şeklinde bir tanımlama yapıldığında kullanıcının şifresi içerisinde ABC karakteri geçen bir şifre kullanamaz.

Kısıtlama kurallarını öğrendikten sonra ilgili uyarlamayı nasıl yapabileceğinize geçelim.

Öncelikle SM30 işlem kodu üzerinden USR40 tablo bilgisini girerek Bkm.Yap butonuna basarak ilgili tablonun bakımı için very girişlerine başlayabilirsiniz. Aşağıdaki ekran görüntüsünde örnek tanımlamalar bulunmaktadır. Büyük Küçük harf duyarlılığı için Byk/KçkHrf alanını boş bırakmanızı tavsiye ederim.


Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Sizde 3.000 kişinin üzerinde bulunan abonelerimiz arasına katılın. Abone olarak yeni eklenen içeriklerimizden anında haberdar olursunuz
E-Mail adresiniz sapuzman.com dışında 3 tekil veya tüzel kişilikler ile paylaşılmayacaktır
Sosyal Medya Hesaplarımız
0 0 vote
Article Rating
Umut Demirci hakkında 259 makale
1986 yılında Kocaeli'nin Darıca ilçesinde dünyaya geldim. Bahçeşehir Üniversitesi, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünü başarılı bir şekilde tamamladım. Üniversite yıllarında çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ve bilişim projeleri içerisinde görev aldım. Üniversiteyi tamamladıktan hemen sonra 2010 yılında başladığım ERP sektöründe, SAP PMO (Proje Yönetim Ofisi) Takım Lideri olarak çalışmaya devam etmekteyim. Daha detaylı bilgi için Hakkımda menüsünü kullanabilirsiniz.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments