SAP FI Sisteminde Ana Hesap(Defter-i Kebir Hesabı) Nasıl Silinir?Okuma süresi 4 dakika

Merhabalar,

Bu yazımızda, SAP FI Modülünün temel bileşenlerinden biri olan Defter-i Kebir Ana Hesap(G/L) bilgisinin nasıl silinebileceğini öğreneceksiniz.

SAP FI Modülünde Defter-i Kebir Ana Hesap Bilgisini Silmeyi Neden İsteriz?

SAF FI Modülünde yer alan Defter-i Kebir Ana Hesap bilgisi genelde değiştirilir ve silme işlemi genelde çok karşılaştığımız bir durum değildir ancak gerek duyulan durumlar da Defter-i Kebir Ana Hesap bilgisi de silinebilir.

Peki, hangi durumlardan dolayı SAP FI Modülünde yer alan Defter-i Kebir Ana Hesap bilgisini silmek veya değiştirmek isteriz.

  • SAP FI Modülünde bir Defter-i Kebir Ana Hesabı oluşturdunuz ve hiç kullanmadınız ve bu hesabın hesap planında yer almasını istemiyor iseniz bu hesabı silebilirsiniz.
  • SAP FI Modülünde bir Defter-i Kebir Ana Hesabı bir hesap oluşturdunuz ve sonrasında tanımını değiştirmek istediğiniz için Defter-i Kebir Ana Hesap bilgisini silemez yalnızca değiştirebilirsiniz
  • SAP FI Modülünde Defter-i Kebir Ana Hesap bilgisini nasıl silebileceğinizi öğrenmeden önce hangi durumlarda SAP FI Modülünde Defter-i Kebir Ana Hesap bilgisini silebileceğinizi öğretmek istiyorum.

SAP FI Modülünde Defter-i Kebir Ana Hesap bilgisini silebilmek için hesabın sahip olması gereken özellikler nelerdir?

SAP FI Modülünde Defter-i Kebir Ana Hesap bilgisini silebilmek için hesabın aşağıdaki özelliklere uyması gerekmektedir.

  • Açılış Bakiyesi hesaba işlenmemelidir.
  • Hesap üzerinde herhangi bir muhasebe hareketini yapılmamış olması gerekmektedir.
  • Ana Hesap bir mutabakat hesabı olmamalıdır.
  • Ana Hesap sadece bir Defter-i Kebir hesabı olmalıdır.

Yukarıdaki şartları sağlayan ana hesap bilgisini sistemlerinizden silebilirsiniz.

SAP FI Modülünde Defter-i Kebir Ana Hesap Bilgisi Nasıl Silinir?

SAP R/3 Sisteminizde, aşağıdaki ekran görüntüsünde belirtilen yolu izleyerek SAP FI Modülünde Defter-i Kebir Ana Hesap bilgisinin silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

SAP Sisteminde FS00 işlem kodu ile veya aşağıdaki ekran görüntüsünde belirtilen menü yolunu izleyerek ilgili menüye ulaşabilirsiniz.

FS00 Ana Hesap Bakımı Ekranı

İlgili menüye giriş sağladıktan sonra silmek istediğiniz Defter-i Kebir Ana Hesap bilgisini ve Şirket Kodu bilgisini girerek ekran görüntüsünde gösterilen SİL butonuna basılır.

FS00 ekranında belirlenen Defter-i Kebir Ana Hesap Bilgisinin Silinmesi İşlemi

Sil Butonuna bastığınız zaman aşağıdaki ekran görüntüsünde yer alan alanlar açılır ve sizden silmek istediğiniz alanları seçmenizi ister.

Hesap Planından ve Şirket Kodundan silmek için ilgili alanları işaretlenmesi gerekmektedir.

İlgili işaretlemelerden sonra yapılması gereken KAYDET butonu vasıtası ile ilgili silme işlemini tamamlamaktır. Saklama işlemi tamamlandıktan sonra ilgili hesap hesap planınızdan ve şirket kodunuza bağlı hesap planınızdan silinmiş olur.

SAP FI Modülünde Defter-i Kebir Ana Hesap ile ilgili olarak daha önce yazdığımız aşağıdaki yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Sizde 3.000 kişinin üzerinde bulunan abonelerimiz arasına katılın. Abone olarak yeni eklenen içeriklerimizden anında haberdar olursunuz
E-Mail adresiniz sapuzman.com dışında 3 tekil veya tüzel kişilikler ile paylaşılmayacaktır
Sosyal Medya Hesaplarımız
0 0 vote
Article Rating
Umut Demirci hakkında 259 makale
1986 yılında Kocaeli'nin Darıca ilçesinde dünyaya geldim. Bahçeşehir Üniversitesi, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünü başarılı bir şekilde tamamladım. Üniversite yıllarında çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ve bilişim projeleri içerisinde görev aldım. Üniversiteyi tamamladıktan hemen sonra 2010 yılında başladığım ERP sektöründe, SAP PMO (Proje Yönetim Ofisi) Takım Lideri olarak çalışmaya devam etmekteyim. Daha detaylı bilgi için Hakkımda menüsünü kullanabilirsiniz.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments