SAP Sisteminde Ana Hesap İşlemlerine İlişkin Kısa Bir Monografi

SAP Sisteminde Ana Hesap İşlemlerine İlişkin Kısa Bir Monografi

A A.Ş. için aşağıdaki hesapları FS00-Merkezi komutuyla tanımlayınız;

SAP Sisteminde ana hesap oluşturmak için kullanacağımız menü yolu;

100… Kasa hesabı;

Mali İşler->Mali Muhasebe->Defteri Kebir->Ana Hesaplar->Ana Veriler->Münferit İşleme

“Yarat” butonuna tıkladıktan sonra;

Kasa hesabı açacağımız için ana hesap alanına 100.. ile başlayan 10 haneli bir ana hesap numarası yazıyoruz.

Hesap numarasını girdikten sonra “enter” tuşuna basıp hesap yarat ekranına geliyoruz.

Gelen ekranda “tip tanım” sekmesinde; hesap grubu ve tanım alanlarını doldurduktan sonra,

Denetim verileri sekmesinde;

Hesap para birimi,

Para birimi TRY olduğu için “Yalnız UP cinsinden bakiye” alanı,

Münferit kalem görüntüsü; işaretlenir, çünkü daha sonra hesapla ilgili alacağımız raporlarda hesabın borç ve alacak bakiyelerinin hepsini ayrı ayrı görüntülemek istiyorsak o hesabın ana verilerinde münferit kalem görüntüsü aktif olarak işaretlenmiş olmalıyız.

Sıralama anahtarı; Hesap kalemlerini listelenirken neye göre sıralayacağımızı belirttiğimiz alan burasıdır. “001” Kayıt tarihine göre sıralamayı seçiyoruz.

Giriş/Banka/Faiz Sekmesinde;

Alan durum grubu; sisteme o hesapla ilgili veri girerken hangi alanların zorunlu olduğunu, hangilerinin isteğe bağlı veya gizli olduğunu belirleyen araçtır. G001-Genel diyoruz buraya.

Kaydet ikonuyla kaydederek 1000000001 nolu kasa hesabımı oluşturuyoruz.

Diğer hesapları açarken sadece görüntü kullanarak ilerleyeceğim.

102..Bankalar,

Kaydet ikonuyla kaydederek 1020000001 nolu kasa hesabımı oluşturuyoruz.

A A.Ş. için açtığımı kasa ve banka hesaplarını görüntüle ve değiştir seçeneklerini inceleyelim;

Açtığımız bir hesabı görüntülemek için,

Mali İşler-> Mali Muhasebe->Defteri Kebir->Ana Veriler->FS00-Merkezi menü yoluyla veya komut satırına FS00 yazarak ulaşırız.

Gelen ekranda sol üstte bulunan “gözlük” ikonuna  tıklayarak gelen pencereye görüntülemek istediğimiz hesabın numarasını veya “büyüteç” ikonuyla  gelen yardım penceresinden hesabı bulup seçerek “enter” tuşuna bastığımızda hesabın ana veriler ekranına ulaşırız.

Görüntülemek istediğimiz hesapta herhangi bir değişiklik yapmak istiyorsak yine FS00-merkezi komutuyla gelen ekranda sol üstte bulunan “kalem” ikonuna   tıklayarak gelen değişiklik alanından ilgili değişikliği yapıp kaydedebiliriz.

A A.Ş. ye ait 02.06.2018 tarihli banka hesabından 20.000,00 TL çekme işlemine ait kaydın F-02-Genel Kayıt alanından girişini yapalım;

F-02-Genel Kayıt ekranına;

Mali İşler->Mali Muhasebe->Defteri Kebir->Kayıt->F-02-Genel Kayıt menü yoluyla veya komut satırına F-02 yazarak ulaşabiliriz.

Üçüncü ekrana da gerekli verileri girdikten sonra “Dağ ve Güneş” ikonuyla belgenin genel görüntüsünü inceleyip, Defteri kebir simülasyonuyla kayıtları ve hesapları kontrol ettikten sonra kaydet butonuyla kaydı tamamlayabiliriz.

 

 

Bu konu ile ilgili daha detaylı ve kapsamlı bilgilere SAP Ana Hesap Oluşturma yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Sizde 3.000 kişinin üzerinde bulunan abonelerimiz arasına katılın. Abone olarak yeni eklenen içeriklerimizden anında haberdar olursunuz
E-Mail adresiniz sapuzman.com dışında 3 tekil veya tüzel kişilikler ile paylaşılmayacaktır
Nuhat Dağkıran hakkında 11 makale
Merhaba, ben Nuhat Dağkıran. 12 Temmuz 1991 Diyarbakır doğumluyum. Marmara Üniversitesi Aktüerya bölümünü Haziran 2014 te bitirip, Temmuz 2014 te Marmara Üniversitesi Sigortacılık bölümünde yüksek lisans eğitimine başladım. Yüksek lisans eğitimimin ikinci yılında kariyerime sigortacılık alanında devam etmek istemediğime karar verip, Kasım 2015 bankacılık alanında çalışmaya başladım. Bankacılıkla başlayan finans kariyerimde aldığım SAP FI ve CO eğitimlerini ekleyerek ilerledim.Aldığım eğitimlerden sonra bankadaki işimden istifa ederek SAP FI alanında çalışmaya başladım. Şuan da bu alandaki çalışmalarıma devam etmekteyim. Bu süreçte birlikte öğrenip gelişmek için elimden geldiğince bildiklerimi sizlerle paylaşacağım.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir