SAP Sisteminde Çift Fatura Kontrolü Nasıl Yapılır?Okuma süresi 1 dakika

SAP Sisteminde Çift Fatura Kontrolü Nasıl Yapılır? Mükerrer Fatura Girişi Nasıl Engellenir?

Merhabalar,

Bu yazımızda mükerrer veri girişini önleme amacı ile SAP’nin standartlarında bulunan Çift Fatura Kontrolünün çalışma mantığını ve istenilmesi durumunda bu hata iletisinin nasıl uyarı iletisine çevirilebileceğinden bahsedeceğiz.

Öncelikle, faturalama işlemleri cari bazından yapılan bir işlem olmasından dolayı, çift fatura kontrolü de cari bazlı yapılan bir kontroldür. Bundan dolayı satıcı kartları içerisinde aşağıdaki belirtilen ekran görüntüsünde ki alanda Çift Fatura Knt alanının işaretli olması durumunda, bu kontrol çalışacaktır.

Satıcı Kartı oluştururken yada değiştirirken Ödeme İşlemleri başlığı altında bulunan çift fatura knt alanının işaretli olması gerekmektedir.

SAP Sisteminde Çift Fatura Kontrolünün amacı yukarıda da bahsettiğim gibi, daha önceden sisteme girilmiş olan bir faturanın, tekrardan sisteme girilmesine engel olmaktır.

FB01 veya F-02 işlem kodu üzerinden örnek senaryomuzu yürütecek olur isek, daha önceden Çift Fatura Kontrolünün yapılmasını istediğimiz S005399 nolu satıcımıza ait U-987987 nolu faturasını 25.04.2018 tarihi itibari ile sisteme girişini yapıyoruz.

31 Kayıt anahtarı ile 1.000 TL’lik bir mal alımını gerçekleştirerek, bu tutarı 770*’lı bir gider hesabına mahsuplaştırıyoruz.


Gider hesabına aşağıdaki gibi kayıt attıktan sonra  belgeyi kayıt altına alabiliriz.

Akabinde senaryomuz gereği aynı faturayı tekrardan girmek istediğimizde, aşağıdaki ekran görüntüsünde ki gibi hata alırız.

Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Sizde 3.000 kişinin üzerinde bulunan abonelerimiz arasına katılın. Abone olarak yeni eklenen içeriklerimizden anında haberdar olursunuz
E-Mail adresiniz sapuzman.com dışında 3 tekil veya tüzel kişilikler ile paylaşılmayacaktır
Sosyal Medya Hesaplarımız
0 0 vote
Article Rating
Umut Demirci hakkında 259 makale
1986 yılında Kocaeli'nin Darıca ilçesinde dünyaya geldim. Bahçeşehir Üniversitesi, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünü başarılı bir şekilde tamamladım. Üniversite yıllarında çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ve bilişim projeleri içerisinde görev aldım. Üniversiteyi tamamladıktan hemen sonra 2010 yılında başladığım ERP sektöründe, SAP PMO (Proje Yönetim Ofisi) Takım Lideri olarak çalışmaya devam etmekteyim. Daha detaylı bilgi için Hakkımda menüsünü kullanabilirsiniz.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments