SAP Sisteminde Hata Mesajlarını Uyarı Mesajına Nasıl Çevirebiliriz?

Bu yazımızda, SAP sisteminde Hata Mesajlarını Uyarı Mesajına Nasıl Çevirebiliriz sorusunun cevabını arayacağız.

SAP Sisteminin gerek standart hata mesajları veya bizlerin z’li hata kodları istenilmesi durumunda uyarı mesajına çevrilebilir. Bu işlemi yapmamızın nedeni, bazı durumlarda oluşan süreç değişikliği veya işlemi devam ettirebilmek için hata mesajının geçirilmesi olabilir.

SAP Sisteminde mesaj işlemlerini daha önce detaylı olarak anlatmıştım. Buraya tıklayarak ilgili yazıya erişebilirsiniz.

SAP sisteminde Hata Mesajlarını Uyarı Mesajına Nasıl Çevirebiliriz konusuna dönecek olur isek, öncelikle ilgili işlemi oba5 işlem kodu üzerinden yapabilirsiniz.

OBA5 işlem kodu ile hata mesajlarının listesine ulaşıp hata mesajlarını uyarı mesajlarına çevirebilirsiniz.

Öncelikle daha önceki konularımızda yer alan bir hata mesajı üzerinden örneğimize başlayalım.

Daha önceki konularımızda çift fatura kontrolü konusundan bahsetmiştik. Aşağıdaki hata mesajı çift fatura kontrolüne takılan bir kullanıcının aldığı hata mesajıdır.

Normal şartlarda kullanıcı bu hata mesajının gerçek sorununu bulup düzelterek işlemini tamamlaması gerekmektedir ancak bazı durumlarda bu hata mesajlarının uyarı mesajlarına dönüştürülmesi gerekebilmektedir. Yukarıdaki ekran görüntüsünde görülen hata mesajının F5117 nolu numarası bizim için önemlidir.

F5117 hata mesajının ilk iki karakteri Uygulama Alanının referans etmektedir. Yani F5 karakterleri uygulama alanını referans etmekte iken 117 ise hata mesajının numarasını belirtmektedir.

OBA5 işlem koduna giriş yapıldığında aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Application Area(Uygulama Alanı) bilgisini gireceğimiz alan karşımıza çıkacaktır. Bu alanda yukarıda bahsettiğim gibi hata mesajının ilk iki karakterini girebilirsiniz.

Uygulama alanı bilgisini girip enter tuşuna bastığımızda, bu uygulama alanına dahil olan tüm hata mesajlarını görüntüleyebilirsiniz.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde belirtildiği gibi, Diy alanında E(Error) karakteri bulunmaktadır. Bu alanı ve TG alanını W(Warning) yaparak kayıt butonuna bastığımızda, ilgili işlemi request olarak alıp canlıya aktarabiliriz.

Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Sizde 3.000 kişinin üzerinde bulunan abonelerimiz arasına katılın. Abone olarak yeni eklenen içeriklerimizden anında haberdar olursunuz
E-Mail adresiniz sapuzman.com dışında 3 tekil veya tüzel kişilikler ile paylaşılmayacaktır
Sosyal Medya Hesaplarımız
Umut Demirci hakkında 318 makale
1986 yılında Kocaeli'nin Darıca ilçesinde dünyaya geldim. Bahçeşehir Üniversitesi, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünü başarılı bir şekilde tamamladım. Üniversite yıllarında çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ve bilişim projeleri içerisinde görev aldım. Üniversiteyi tamamladıktan hemen sonra 2010 yılında başladığım ERP sektöründe, SAP Sipariş Planlama&Müşteri Hizmetleri ve Master Data Birim Yöneticisi olarak çalışmaya devam etmekteyim. Daha detaylı bilgi için Hakkımda menüsünü kullanabilirsiniz.

2 yorum

    • Merhaba,
      İnternette bu hatayı araştırdığımda çok net bir bilgi yok ancak şirket kodu bilgileriniz ile ülke vergi bilgileri arasında olan farklılıktan dolayı bu uyarıyı alabileceğinizi belirtmekteler.
      OBY6 ve OY01 işlem kodlarınızı kontrol ettirebilirsiniz FI danışmanınıza.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*