Hesaplanan ve İndirilen KDV Oranları Uyarlamaları Nasıl Yapılır?Okuma süresi 4 dakika

Bugün SAP ve diğer ERP programlarının olmazsa olması vergi göstergeleri, herkesin anlayacağı dil ile KDV oranlarının SAP ortamında nasıl uyarlanabileceğinden bahsedeceğiz.


Herkesçe bilindiği gibi her firma alım ve satış yapar. Bu işlemleri içinde fatura kullanır. Malını alırken alım faturası, malını satarkende satış faturası kullanır. Bu malzemelerin türüne göre de kdv ödemesi yapar.

Bu konumuzu iki kısıma ayırarak, uyarlamaların nasıl yapılacağını anlatacağım.

1. HESAPLANAN KDV VERGİ GÖSTERGELERİNİ TANIMLAMA

SAP sisteminde KDV göstergelerini tanımlamak için kullanılacak olan transaction kodu bilgileri aşağıdaki gibidir.
Menü Kodu: FTXP
Menü Yolu: SPRO / Mali Muhasebe(yeni) / Mali Muhasebe İçin Genel Ayarlar(yeni) / Katma Değer Vergisi / Hesaplama / KDV Göstergesinin Tanımlanması

Menü girişinde Ülke Seçim ekranı gelecektir. Bu kısımda Türkiye’yi belirten TR ibaresi girilir.


Uyarlamamıza, açılan ekranda SAP üzerinde kullanılacak olan vergi göstergesinin anahtar kodu yazılır.


Enter tuşu yardımı ile sonraki adıma geçilir ve vergi göstergesinin metin alanı ile vergi türü yani hesaplanan KDV mi, yoksa İndirilecek KDV mi olacağı belirlenir.

kdv

İşlemimize, ilgili vergi göstergesinin hangi yüzde tutarına göre hesaplama yapması gerektiğini belirten ekran açılacaktır. Bu ekranda tanımladığımız vergi göstergesi hesaplanan kdv türü olduğundan dolayı Hesaplanan KDV alanına 18 değerini yazacağız.


kdv

Tanımlanan yeni KDV göstergesinde sistem otomatik kayıt yapacağı bilanço hesabının belirtilmesi gerekmektedir. Bu işlemi yapabilmek için yukarıdaki ekran görüntüsünde yer alan Vergi Hesapları butonuna basılarak hangi hesaplara kayıt atılması gerektiğini belirtmeliyiz.

kdv

Not: girilen hesap bilgileri afakidir. Bu alanda mutlaka muhasebe şefi yada uzmanınızdan bilgi almalısınız.
Bu işlemlerin tamamlanmasından sonra işleminizi kayıt altına alabilirsiniz.

2. İNDİRİLECEK KDV VERGİ GÖSTERGELERİNİ TANIMLAMA

İndirilecek Vergi – KDV göstergesinin uyarlamasının hesaplanan KDV uyarlamasından herhangi bir farkı bulunmamaktadır. İndirilecek Vergi göstergesinin tanımlanması için yapılması için aşağıda bilgisi verilen işlem kodu kullanılır.

Menü Kodu: FTXP
Menü Yolu: SPRO / Mali Muhasebe(yeni) / Mali Muhasebe İçin Genel Ayarlar(yeni) / Katma Değer Vergisi / Hesaplama / KDV Göstergesinin Tanımlanması

Sistem yine ülke bilgisini soracaktır. TR kodunu belirterek Türkiye için kullanılacak bir anahtar girileceğini belirtiriz.

kdv

Akabinde indirilecek vergi göstergesi kodunu belirtiriz.


Vergi türü alanında yine hesaplanan mı yoksa indirilecek kdv göstergesini seçeceğimiz alandır. Tanımlamamız indirilecek kdv göstergesi olduğundan dolayı bu alanda v seçeneğini seçeriz.


Bir sonraki adımda, yüzdesel birimi ilgili alana gireriz.

kdv

İlgili alana birimi yazdıktan sonra, Vergi Hesapları sekmesinden bu tutarın hangi bilanço hesabına gitmesi gerektiğini belirtiriz.


Daha sonra, işlemi kayıt ederiz.

Böylelikle SAP sistemimizde vergi göstergeleri yani kdv oranlarını tanımlamış oluruz.


SAP ile ilgili daha fazla detaya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Sizde 3.000 kişinin üzerinde bulunan abonelerimiz arasına katılın. Abone olarak yeni eklenen içeriklerimizden anında haberdar olursunuz
E-Mail adresiniz sapuzman.com dışında 3 tekil veya tüzel kişilikler ile paylaşılmayacaktır
Sosyal Medya Hesaplarımız
0 0 votes
Article Rating
Umut Demirci hakkında 285 makale
1986 yılında Kocaeli'nin Darıca ilçesinde dünyaya geldim. Bahçeşehir Üniversitesi, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünü başarılı bir şekilde tamamladım. Üniversite yıllarında çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ve bilişim projeleri içerisinde görev aldım. Üniversiteyi tamamladıktan hemen sonra 2010 yılında başladığım ERP sektöründe, SAP Sipariş Planlama&Müşteri Hizmetleri ve Master Data Birim Yöneticisi olarak çalışmaya devam etmekteyim. Daha detaylı bilgi için Hakkımda menüsünü kullanabilirsiniz.
Subscribe
Bildir
guest
4 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Ismail
Ismail
1 yıl önce

Bu kisim FI-Modul da yapilacak islemler, MM ve SD Modulda ne gibi degisiklikler yapilmalidir?

İsmail
İsmail
1 yıl önce
Reply to  Umut Demirci

Almanya’da uygulamaya girecek olan KDV oranlarındaki değişikliklerden dolayı yapılması gereken düzenlemeler ile ilgili işlemleri sormuştum.