SAP Kayıt Anahtarı Nedir, Kayıt Anahtarı Nasıl Tanımlanır, Kayıt Anahtarı UyarlamalarıOkuma süresi 2 dakika

Merhabalar,

Yeni bir SAP FI konusu ile yine karşınızdayım.

SAP sisteminde kayıt edilen her belgenin münferit bir kalemi bir kayıt anahtarını içerir. Yani bir muhasebe belgesinde baktığınızda KA alanında ki numara sizin borç alacak bir kayıt türünüzü refere eder.

Peki kayıt anahtarları ne işimize yarar?

  1. Kayıt anahtarları, yapılacak kaydın, müşteri, satıcı, veya ana hesap gibi kayıtların tipini belirler.
  2. Yapılacak kaydın Borç mu Alacak mı olduğunu belirler.
  3. Yapılan kaydın kalemine ait hangi alanların zorunlu veya isteğe bağlı olduğunu belirler.

SAP FI Danışmanları genelde sistemde tanımlı olan kayıt anahtarlarını kullanmanızı önerirler. Bundan dolayı SAP sistem içerisinde belirli kayıt anahtarlarını oluşturmuştur. Aşağıdaki tabloda SAP sisteminde bulunan kayıt anahtarları listesini görebilirsiniz.

SAP, her ihtiyacınıza cevap verebilmek için, kişilere yeni kayıt anahtarları oluşturabilmesi için gerekli düzenlemeyi yapmıştır.

SAP FI modülünde yeni kayıt anahtarı oluşturmak adına izleyeceğiniz menü yolu aşağıdaki gibidir.
Menü Kodu : OB41
Menü Yolu : SPRO / Mali Muhasebe (yeni) / Mali Muhasebe Temel Ayarları (yeni) / Belge / Kayıt Anahtarlarının Tanımlanması

Borç ve Alacak Göstergesi, bölümünde kayıt anahtarının borç yada alacak olarak hareket edeceğini belirler.

Hesap türü bölümünden kayıt anahtarının hangi hesap türü için tanımlanacağı belirlenir. Bir kayıt anahtarı sadece bir hesap türü için belirlenebilir.

Diğer özellikler bölümünden satış ilişkili olduğunu, ters kayıt anahtarı bölümünden ödeme işlemlerinde kullanılacağını belirler.

Ters kayıt anahtarı : Tanımlanan kayıt anahtarı ile yapılan bir muhasebe kaydının iptali durumunda kullanılacak kayıt anahtarı tanımlanır.

Linkedin Resim
Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Sizde 3.000 kişinin üzerinde bulunan abonelerimiz arasına katılın. Abone olarak yeni eklenen içeriklerimizden anında haberdar olursunuz
E-Mail adresiniz sapuzman.com dışında 3 tekil veya tüzel kişilikler ile paylaşılmayacaktır
Umut Demirci hakkında 204 makale
1986 yılında Kocaeli'nin Darıca ilçesinde dünyaya geldim. Bahçeşehir Üniversitesi, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünü başarılı bir şekilde tamamladım. Üniversite yıllarında çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ve bilişim projeleri içerisinde görev aldım. Üniversiteyi tamamladıktan hemen sonra 2010 yılında başladığım ERP sektöründe, SAP PMO (Proje Yönetim Ofisi) Takım Lideri olarak çalışmaya devam etmekteyim. Daha detaylı bilgi için Hakkımda menüsünü kullanabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir