SE16H İşlem Kodu ile İki Tabloyu Bir Birine Bağlama(Join İşlemi)

Merhabalar,

Bu yazımızda, daha önce anlatmış olduğumuz SE16H işlem kodu ile pivot işlemlerinin bir adım ötesine geçerek birden fazla tablonun SE16H işlem kodunda nasıl birleştirebileceğinizi anlatacağım.


Öncelikle SE16H işlem kodu üzerinden, SAP Sistemindeki tablolarınızı Excel Pivot tabloları gibi raporlar oluşturabilirsiniz. Bu konuyu detaylı örnekler ile öğrenmek için lütfen buraya tıklayarak, ilgili yazımıza ulaşın.

Bu yazımızda ise, SE16H işlem kodu üzerinden birden fazla tabloyu bir birine nasıl birleştirebileceğinizi yani joinleyebileceğinizi öğreneceksiniz.

Yapacağımız örnekte, BSEG ve BKPF gibi mali modüllerde en çok kullanılan iki tablonun joinleme yani birleştirilmesinin nasıl yapılacağını anlatacağım.

Öncelikle olarak SE16H işlem koduna çalıştırırarak aşağıdaki ekran görüntüsünde görüldüğü gibi, Tablo alanına BSEG tablo adını yazıp, Şirket Kodu ve Mali Yıl alanlarını uygun şekilde doldurup Outer Join Tanımı alanında bulunan butona basılır.
Açılan ekranda, Outer Join Tanım Adı ve Tanım şekli kullanıcı tarafından uygun bir şekilde doldurulur ve kırmızı kutucuk içerisine alınan oluştur butonuna basıldığında, ok ile belirtilen satır aktif hale gelir.Aktif hale gelen satır üzerinde join yapacağınız yani BSEG tablosu ile birleştirmek istediğiniz tablo adı yazılır. Örneğimizde BKPF tablo adını yazıyoruz. Eğer başka bir tablo ile de birleştirme yani join işlemi yapacak iseniz satır ekle butonunu kullanarak farklı tablolar ile de join işlemi yapabilirsiniz. Tablo ismini yazıp aşağıdaki ekran görüntüsünde de gösterildiği gibi Çıktı sütununda yer alan butona basılır.
Çıktı sütununda yer alan butona basıldığında, aşağıdaki ekran görüntüsünde belirtildiği gibi BKPF tablosuna ait alan adları listelenir. Bu pencerede, raporda görüntülemek istediğiniz BKPF tablosuna ait alan adları işaretlenir.Raporunuzda görüntülemek istediğiniz BKPF tablosuna ait alanları seçtikten sonra, ikincil tablo sütunu altında bulunan tablo adınıza yani BKPF tablo adının üzerine çift tıklanır. Bu çift tıklamadan sonra ekranınızdaki görüntü, aşağıdaki ekran görüntüsünde belirtildiği gibi Seçilen İkincil Tablo alanında BKPF tablo adını göreceksiniz. Hemen ilgili alanının altında bulunan Oluştur butonuna basıyoruz.
Oluştur butonuna bastığınız zaman aşağıdaki ekran görüntüsünde yer alan şekilde, BKPF tablosu ile BSEG tablosunun birleştirilmesi için kullanılacak alanların bilgisi girilecektir. Örneğimizde, Mali Yıl, Belge Numarası ve Şirket Kodu bilgilerinin eşleştirilerek raporda önümüze gelmesini istemekteyiz.Tüm işlemlerimizi tamamladıktan sonra aşağıdaki gibi SAP Sistemi ilgili join işlemini saklamak isteyip, istemediğimizi sorar. Evet cevabını vererek işlemimize devam ediyoruz.Tüm işlemler yapıldıktan sonra, aşağıdaki ekran görüntüsünde de gösterildiği gibi raporumuzu çalıştırıyoruz.
Raporumuz çalıştıktan sonra aşağıdaki ekran görüntüsünde de görüldüğü gibi, işaretlediğim alanlar BKPF tablosunda seçmiş olduğumuz alanlar aşağıdaki ekran görüntüsünde de görüldüğü gibi raporumuzda görünmektedir.Bu Yazıya Benzer Diğer Yazılarımız


Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Sizde 3.000 kişinin üzerinde bulunan abonelerimiz arasına katılın. Abone olarak yeni eklenen içeriklerimizden anında haberdar olursunuz
E-Mail adresiniz sapuzman.com dışında 3 tekil veya tüzel kişilikler ile paylaşılmayacaktır
Sosyal Medya Hesaplarımız
Umut Demirci hakkında 318 makale
1986 yılında Kocaeli'nin Darıca ilçesinde dünyaya geldim. Bahçeşehir Üniversitesi, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünü başarılı bir şekilde tamamladım. Üniversite yıllarında çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ve bilişim projeleri içerisinde görev aldım. Üniversiteyi tamamladıktan hemen sonra 2010 yılında başladığım ERP sektöründe, SAP Sipariş Planlama&Müşteri Hizmetleri ve Master Data Birim Yöneticisi olarak çalışmaya devam etmekteyim. Daha detaylı bilgi için Hakkımda menüsünü kullanabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*