SAP IDOC Numaraları, Oluşturulan Belgeler İçerisinde Nasıl Bulunur?

SAP Sistemleri arasında veya Non-SAP Sistemler ile SAP Sistemleri arasında veri alış verişinde bir çok yöntem kullanılabilmektedir. Bunların en başlıca olanları FTP, SFTP, Web Service ve SAP’ye özgü bir fonksiyon olan SAP IDOC yapıları kullanılabilir.

Bu yazımızı okumadan önce SAP IDOC nedir konulu yazımıza okuyarak, SAP IDOC’ları hakkında detaylı bilgiye erişebilirsiniz. SAP IDOC Nedir konulu yazımızı okumak için lütfen buraya tıklayınız.

SAP IDOC’ları kullanılarak, SAP Sistemlerinize, farklı bir SAP Çevre Sistmeminden veya Non-SAP bir sistemden veri transferi yapabilirsiniz. Bu yazımızda, SAP Sistemlerinizde oluşturulan kayıtların, SAP IDOC numaralarını nasıl bulabileceğinizi anlatacağım.


SAP FI Mali Belgelerini Oluşturan SAP IDOC Numarası Nasıl Bulunur?

Sistemlerinizde oluşturulmuş olan kayıtlar eğer bir SAP IDOC ile gelen datadan oluşturuluyor ise, bu belgenin hangi SAP IDOC numarasından geldiğini bulmak oldukça kolaydır.

İlk olarak yapmanız gereken, ilgili mali belgenin içerisine girip, aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterilen alanda Bağlantılar seçeneği seçilir.

SAP IDOC

Bir sonra ki adımda, bir pencere açılır ve yine aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi Rol alanında Giriş IDOC ve Tanım alanında bu kaydı oluşturan SAP IDOC numarasını görebilirsiniz.

SAP IDOC

Malzeme Ana Verilerini Oluşturan SAP IDOC Numarası Nasıl Bulunur?

SAP ERP Sisteminde zaman zaman bazı firmalar, malzeme ana verilerini farklı bir SAP Çevre Biriminden, Tedarikçiden veya Non-SAP bir programdan alabilir.

Kullandığınız SAP Sistemi bir ERP ise, MM03,MM02, Retail sistemi ise MM42, MM43 işlem kodlarında malzemeye ait detay menüsüne girdikten sonra aşağıdaki ekran görüntüsünde de gösterildiği gibi Bağlantılar adımına basılır.

SAP IDOC

Sonraki adımda, aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi bu malzemeye ait gelen ve giden IDOC’ların SAP IDOC numaralarını görüntüleyebilirsiniz.

SAP IDOC

Hangi kayıtların SAP IDOC Numaralarını bulabilirim?

Yukarıda ki örneklerde olduğu yöntem ile aşağıdaki fonksiyonlara ait IDOC numaralarını da aynı yöntem ile bulabilirsiniz.

  • Satınalma Siparişi
  • Bilgi Kaydı
  • Malzeme Belgesi
  • E-Fatura Bilgileri

Bu konu ile ilgili diğer yazılarımız;


SAP ile ilgili daha fazla detaya ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Sizde 3.000 kişinin üzerinde bulunan abonelerimiz arasına katılın. Abone olarak yeni eklenen içeriklerimizden anında haberdar olursunuz
E-Mail adresiniz sapuzman.com dışında 3 tekil veya tüzel kişilikler ile paylaşılmayacaktır
Sosyal Medya Hesaplarımız
Umut Demirci hakkında 318 makale
1986 yılında Kocaeli'nin Darıca ilçesinde dünyaya geldim. Bahçeşehir Üniversitesi, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünü başarılı bir şekilde tamamladım. Üniversite yıllarında çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ve bilişim projeleri içerisinde görev aldım. Üniversiteyi tamamladıktan hemen sonra 2010 yılında başladığım ERP sektöründe, SAP Sipariş Planlama&Müşteri Hizmetleri ve Master Data Birim Yöneticisi olarak çalışmaya devam etmekteyim. Daha detaylı bilgi için Hakkımda menüsünü kullanabilirsiniz.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*