SAP CAR Sisteminde, Transaction Status Monitoring Nasıl Yapılır?

Özellikle perakendecilik sektöründe kullanılan SAP CAR Sisteminde, mağazalarınıza ait tüm satış, mali ve kasalarınıza ait kontrol transactionlarını bir bütün halinde kayıt edebilir ve raporlayabilirsiniz.

İşte bu yazımızda da, SAP CAR Sistemine gelen tüm transaction işlemlerine ait Error(Hata), Information(Bilgi) ve Successful(Başarılı) mesajlarına ait monitoring işlemini nasıl yapabileceğinizi anlatacağım.

Bu yazımız sayesinde, özellikle SAP CAR Sistemini kullanan firmalar veya danışmanlar, firmanın SAP CAR Sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını, hata mesajlarının tablolarda yer tutması engellenerek sistemin performansını biraz daha artmasını sağlayabilirsiniz.

SAP CAR Sisteminde Transaction Status Kontrolü Nasıl Yapılır?

CAR Sisteminde bulunan ve transaction adı verilen her işlem kaydı, belirli sistem kontrolleri ve firmanın ihtiyaçları doğrultusunda konulan kontrollerden geçerek başarılı bir kayıt olur veya ilgili kontrol adımlarından geçemeyerek hatalı bir kayıt olarak işlem listesinde yerini alır.

Hatalı olarak duran transaction işlemleri mutlaka ilgili kişiler tarafından sorunu giderilerek başarılı bir şekilde işlenmeli, bu belgelere ait mali ve stok belgeleri SAP ERP sistemlerine aktarılması gerekmektedir.

/POSDW/MON0POS WB: Seçim ve genel bakış işlem kodu üzerinden mağaza bazlı hatalı işlemleri tek tek görebilir ve mesaj butonuna basarak tek tek analiz etmeniz gerekmektedir.

Halbuki, SAP CAR Sistemlerinde bu hata mesajlarınızı toplu olarak görüntülemenize olanak sağlayan bir program bulunmaktadır.

Bunun için yapmanız gereken öncelikle SE38 işlem kodunu SAP CAR Sisteminizde çalıştırmaktır.

Daha sonra /POSDW/DISPLAY_MESSAGELOG programını çalıştırmanız gerekecektir.

SAP CAR

Sonraki adımda, açılan menüde, mesaj tipini, mağaza bilgilerinizi ve tarih bilgilerinizi girerek filtreleme yapabilirsiniz.

sap car

Mağaza alanına tek bir mağaza veya çoklu mağaza numarası girişi yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra tek bir tarih veya tarih aralığı girebilirsiniz. İleti Tipi alanı sizin hangi mesajları görüntülemek istediğinizi belirttiğiniz alandır. E-Error, I-Information ve S-Success olarak işlenmiş olan kayıtlar için kullanabileceğiniz belirteçlerdir. İşlem düzeyi alanını seçmeniz durumunda CAR tarafında belirttiğiniz her bir görev yani task için alınan hataları göstereceği için raporunuz daha okunaklı hale gelecektir.

SAP IDOC

Bu işlem ile toplu olarak hatalı durumda bekleyen fişlerinizin analizini gerçekleştirebilirsiniz.

CAR Modülü ile ilgili diğer yazılarımız;

SAP ile ilgili daha fazla detaya ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Sizde 3.000 kişinin üzerinde bulunan abonelerimiz arasına katılın. Abone olarak yeni eklenen içeriklerimizden anında haberdar olursunuz
E-Mail adresiniz sapuzman.com dışında 3 tekil veya tüzel kişilikler ile paylaşılmayacaktır
Sosyal Medya Hesaplarımız
Umut Demirci hakkında 318 makale
1986 yılında Kocaeli'nin Darıca ilçesinde dünyaya geldim. Bahçeşehir Üniversitesi, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünü başarılı bir şekilde tamamladım. Üniversite yıllarında çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ve bilişim projeleri içerisinde görev aldım. Üniversiteyi tamamladıktan hemen sonra 2010 yılında başladığım ERP sektöründe, SAP Sipariş Planlama&Müşteri Hizmetleri ve Master Data Birim Yöneticisi olarak çalışmaya devam etmekteyim. Daha detaylı bilgi için Hakkımda menüsünü kullanabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*