SAP Sisteminde Malzeme Ana Verisi Toplu Güncelleme, Değiştirme İşlemleriOkuma süresi 6 dakika

Bu yazımızda, SAP Standartlarında bulunan bir işlem kodu üzerinden, bir malzemeye veya malzemelere ait olan malzeme ana veri bilgilerini, istediğimiz değerlerde toplu olarak güncellenebilir.

Bu yazının konusuna gelmeden önce, SAP Sisteminde toplu veri güncelleme yada değiştirme işlemlerini hangi adımlarda yapabileceğimizi paylaşmak istiyorum.

LSMW(Legacy System Migration Workbench):

LSMW işlem kodu üzerinden istediğiniz işlem koduna ait kullanıcı tarafından veri güncelleme işlemi yapılabilir. LSMW işleminin oluşturulma aşamalarına daha önce hazırlamış olduğum yazıma ulaşabilmek için buraya tıklayınız.

BDC (Batch Data Communication) Kayıtları :

Bir Abap programı vasıtası ile toplu olarak ekranlar üzerinden giderek veri güncellemesi yapabilirsiniz. BDC eski bir terminoloji olmakta olup, ekran üzerinde çeşitli kontrol ve uyarı mesajlarınız olması durumunda güncelleme işlemini otomatik olarak gerçekleştirmez. Kullanıcının bu mesajları manuel olarak geçmesi bekleniz.

BAPI (Business Application Programing Interface) :

BAPI çok daha kullanışlı ve kullanıcıya ait olmayan bir veri güncelleme yöntemidir. Kullanıcı ön planda herhangi bir manuel işlem gerçekleştirmez. SAP Sistemi arka planda ilgili verileri uygun BAPI işlemi üzerinden otomatik olarak günceller. 

MM17 ile Malzeme Ana Veri Bilgilerini Toplu Güncelleyin

Yukarıdaki yöntemler dışında, kullanıcılar için oldukça kullanışlı olan sihirli bir işlem kodu daha bulunmaktadır. Bu işlem kodu MM17 işlem kodudur.

Bu işlem kodu üzerinden belirleyeceğiniz malzeme veya malzemelere ait olan yine istediğiniz alanları tek bir işlem ile toplu olarak uygulayabilirsiniz.

Toplu Malzeme Ana Veri Güncelleme İşlem Kodu Kullanımı

MM17 işlem koduna girdiğinizde aşağıdaki ekran görüntüsü ile karşılaşırsınız.

MM17 işlem kodu genel ekran görüntüsü.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde Tablo kısmında hangi tablo üzerinde güncelleme yapacağınızı belirlemeniz gerekmektedir. Bu alanda Malzeme ile ilgili tablo listesini görebilirsiniz.

Örneğimizde Genel Malzeme Verileri üzerinde güncelleme yapacağımızdan dolayı MARA tablosunu seçeceğim. Tablomu seçtikten sonra Aln. sekmesine geçeceğim ve bu alanda değişiklik veya güncelleme yapmak istediğim alan veya alanları seçeceğim.

MARA Genel Malzeme Verileri tablosu işaretlenir ve Aln. Sekmesine Basılır.
MARA Tablosu içerisinde yer alan EXTWG(Harici Mal Grubu) ve MRFPN(Üretici Parça No) alanlarını işaretleyerek, bu alanlarda değişiklik veya güncelleme yapmak istediğimi belirtiyorum. Akabinde Çalıştır butonuna veya F8 tuşuna basarak işlemi çalıştırıyorum.

İşlemi yürüttüğümüzde, bir sonraki ekranda kullanıcının önüne aşağıdaki ekran görüntüsünde belirtildiği gibi malzeme numaralarını gireceğiniz ekran gelecektir.

Malzeme alanına tek bir malzeme kodu girilebileceği gibi belirli aralıkta ki malzemeleri veya sadece belirli malzeme kodlarını filtreleyebilirsiniz. 

Malzeme kodları girildikten sonra, Çalıştır veya F8 butonuna basarak ilgili aralıktaki malzemelere ait olan daha önceden seçmiş olduğumuz “Harici Mal Grubu” ve “Üretici Parça No” alanları değişikliğe açık bir halde kullanıcı ekranına gelecektir.

Belirtiğimiz malzeme kodlarına ait Harici Mal Grubu ve Üretici Parça No alanı değişikliğe açık halde kullanıcının önüne gelir.

Güncelleme şeklini iki şekilde yapabilirsiniz. Bununla ilgili olarak önemli olan nokta, eğer ilgili malzemelere ait Harici Mal Grubu ve Üretici Parça No alanlarında aynı değerler olacak ise, aşağıdaki ekran görüntüsünde yer alan şekilde yaparsanız, girdiğiniz veriler tüm malzemelere otomatik olarak kopyalanır.

Harici Mal Grubu ve Üretici Parça No alanlarına uygun veriler girilip, kırmızı kutucuk içerisine alına Toplu Değişiklikleri Yürüt butonuna bastığınız zaman ilgili alanlara girilmiş olan veriler tüm malzemelere otomatik olarak kopyalanır.
Toplu Değişiklikleri Yürüt butonuna basıldığında girilen veriler otomatik olarak tüm malzemelere kopyalanır.

Akabinde Kaydet butonuna basarak yapılan değişiklikleri kayıt altına alabilirsiniz. Eğer sistem bir hata ile karşılaşır ise, bunu hangi malzeme üzerinde hata aldığını kullanıcıya gösterir.

Eğer manuel olarak ilgili alanda her malzemeye ayrı bilgiler girilecek ise aşağıdaki gibi tekrardan satır bazında uygun verileri girebilirsiniz.

İlgili alanda veriler ayrı ayrı satır bazında girilir.

Akabinde yine Kaydet butonu ile yapılan değişiklikler kayıt altına alınır.

Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Sizde 3.000 kişinin üzerinde bulunan abonelerimiz arasına katılın. Abone olarak yeni eklenen içeriklerimizden anında haberdar olursunuz
E-Mail adresiniz sapuzman.com dışında 3 tekil veya tüzel kişilikler ile paylaşılmayacaktır
Sosyal Medya Hesaplarımız
0 0 votes
Article Rating
Umut Demirci hakkında 285 makale
1986 yılında Kocaeli'nin Darıca ilçesinde dünyaya geldim. Bahçeşehir Üniversitesi, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünü başarılı bir şekilde tamamladım. Üniversite yıllarında çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ve bilişim projeleri içerisinde görev aldım. Üniversiteyi tamamladıktan hemen sonra 2010 yılında başladığım ERP sektöründe, SAP Sipariş Planlama&Müşteri Hizmetleri ve Master Data Birim Yöneticisi olarak çalışmaya devam etmekteyim. Daha detaylı bilgi için Hakkımda menüsünü kullanabilirsiniz.
Subscribe
Bildir
guest
6 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Enes
Enes
6 ay önce

Belirtilen işlemleri hata vermeden yaptıktan sonra MM03 ekranından kontrol edince değişikliğin gerçekleşmediğini gördüm . Sebebi ne olabilir ?

Enes
Enes
6 ay önce
Reply to  Umut Demirci

Geri dönüşünüz için teşekkürler. Sorun bahsettikleriniz değil de sistemi oluşturduğumuzda yapılan kurgu ile alakalı olduğunu anladık. Tekrar teşekkürler

Enes
Enes
5 ay önce

Umut bey merhaba , malzeme tanımını toplu güncelleme MM17 ekranından olmuyor gibi . LSMW kullanmak mı lazım ? Kullanabilmek içinde LSMW buna göre düzenlenmiş olması mı gerekiyor ? Çünkü bunun ile alakalı herhangi bir object göremiyorum . Teşekkürler

Davut
Davut
2 ay önce

Merhabalar,

Üretim siparişlerinin altındaki bileşenlerin değiştirildiğinde PP aneveri okutma işlemini birden çok üretim siparişi için toplu yapabileceğimiz bir ekran var mıdır.? Teşekkürler.