SAP BAPI(Business Application Programming Interface) Nedir? SAP BAPI Nasıl Kullanılır?

Merhabalar,

Bu yazımızda SAP Sisteminde, veri işleme ve veri okuma aşamalarında sıklıkla kullandığımız BAPI(Business Application Programming Interface) özelliğinin ne olduğunu, SAP BAPI özelliğinin nerelerde kullanabileceğimizi ve SAP BAPI özelliğinin kullanımında nelere dikkat etmemiz gerektiğine değineceğim.


SAP BAPI(Business Application Programming Interface) Nedir?

SAP BAPI, standart nesnleri okuma, oluşturma, güncelleme, silme ve birçok farklı görev için kullanılan bir fonksiyondur. Örnek verecek olur isek, SAP BAPI fonksiyonu ile SAP Sisteminde Malzeme oluşturabilir, güncelleyebilir veya bir malzemeye ait tüm ana verileri okuyabilirsiniz. Verdiğimiz örnekte yer alan her işlem için ayrı BAPI’ler kullanılmalıdır. BAPI işlem kodundan BAPI’lerin tüm özelliklerini inceleyebilirsiniz.

SAP BAPI’yi Nerede Kullanmalıyız?

SAP Sistemlerinde yaptığınız geliştirmelerde veri okuma işlemlerinde eğer tek bir belge okunacak ise BAPI kullanmamız mantıklı olur. Ancak birden fazla belgeyi, örneğin sipariş okuyor isek BAPI kullanmamız çok önerilmez. Çünkü BAPI’ler bir çok detay bilgiyi okuduğundan performans olarak vereceği dönüş hızları çok hızlı olmayacağından dolayı kullanıcılar için tatmin edici olmayabilir.

SAP BAPI Kullanımında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

SAP BAPI kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta işlemin tamamlanıp, tamamlanmadığını kontrol etmektir. Eğer bir hata veya işlem başarılı bir şekilde kullanıcının önüne bilgilendirme mesajları gösterilerek, kullanıcının işleminin ne durumda olduğu bilgisini elde etmesi sağlanır.

SAP BAPI’leri kayıt işleminin tamamlanması sonucunda COMMIT WORK ile kesin hale getirilir. Bunun yanı sıra bazı BAPI’ler giriş parametrelerinde COMMIT içerirler. Bu değişkeni X olarak gönderdiğinizde, kayıt işlemi tamamlanmadan geri dönüş olmaz.


Kullandığınız BAPI’nin COMMIT parametresi yok ise, BAPI’niz içerisinde BAPI_TRANSACTION_COMMIT fonksiyonınu aşağıdaki gibi çağırmanız gerekmektedir.

CALL FUNCTION 'BAPI_TRANSACTION_COMMIT'
   EXPORTING
      WAIT = 'X'.

İşlem sonucu hatalı ise BAPI_TRANSACTION_ROLLBACK fonksiyonunu mutlaka çağırmalısınızdır. Çünkü BAPI ilgili nesneyi lock(kilitleyerek) durumuna getirmiş olabilir. Bu durumda siz programdan çıkmadan bu lock’lar kaldırılmayacaktır. Aşağıdaki kullanımla bu fonksiyon tüm lock’ları kaldırır.

CALL FUNCTION 'BAPI_TRANSACTION_ROLLBACK'.

Son olarak, BAPI’lerde RETURN parametresi mutlaka kullanılmalıdır. Eğer RETURN yok ise SY-MSGID ve SY-MSGNO gibi sistem alanlarından mesaj yakalanarak kullanıcı bilgilendirilmelidir.

Konu İle İlgili Diğer Yazılarımız


Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Sizde 3.000 kişinin üzerinde bulunan abonelerimiz arasına katılın. Abone olarak yeni eklenen içeriklerimizden anında haberdar olursunuz
E-Mail adresiniz sapuzman.com dışında 3 tekil veya tüzel kişilikler ile paylaşılmayacaktır
Sosyal Medya Hesaplarımız
Umut Demirci hakkında 318 makale
1986 yılında Kocaeli'nin Darıca ilçesinde dünyaya geldim. Bahçeşehir Üniversitesi, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünü başarılı bir şekilde tamamladım. Üniversite yıllarında çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ve bilişim projeleri içerisinde görev aldım. Üniversiteyi tamamladıktan hemen sonra 2010 yılında başladığım ERP sektöründe, SAP Sipariş Planlama&Müşteri Hizmetleri ve Master Data Birim Yöneticisi olarak çalışmaya devam etmekteyim. Daha detaylı bilgi için Hakkımda menüsünü kullanabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*