SAP Sisteminde İşlem Kodlarını Pasifleştirme/Aktifleştirme

Merhabalar,

Bu yazımızda, SAP Sisteminde zaman zaman ihtiyaç duyulan işlem kodlarını kullanıma kapatma ve açma işleminin nasıl yapılabileceğini anlatacağım.

Sistem Yöneticileri veya ilgili yönetim departmanları bazı durumlarda işlem kodlarının kullanılmamasını isteyebilir. Bu işlem yetkilendirme ile de yapılabilir. Yani kişi bazlı yetkilendirme yaparak bazı kullanıcılara menülerin kullanımı kapatılabilir veya açılabilir. Bu konu ile ilgili olarak daha önceden yazmış olduğum kullanıcı rol bakımının nasıl yapılacağı yazısını ziyaret edebilirsiniz.

Bu yazıda anlatacağım konu ise bir işlem kodunu SAP Sisteminden tamamen erişime kapatmak veya açmaktır.

Şimdi sırası ile yapmanız gereken adımları anlatacağım.

Öncelikle SM01 işlem koduna girmeniz gerekmektedir.

SM01 işlem kodunu girdiğiniz ekranın en altında göründüğü gibi FS00 işlem kodunu tüm kullanıcıların girişini engellemek için ilgili alana işlem kodu olan FS00 işlem kodunu yazıyorum.

sm01_işlem kodu yetki.png

İşlem kodunu yazıp enter tuşuna bastıktan sonra gelen ekranda Locked alanını işaretleyerek ilgili işlem kodunu tüm kullanıcılara giriş yapamıyacak şekilde ayarlamış oluyorum.

sm01_işlem kodu yetki1.png

Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Sizde 3.000 kişinin üzerinde bulunan abonelerimiz arasına katılın. Abone olarak yeni eklenen içeriklerimizden anında haberdar olursunuz
E-Mail adresiniz sapuzman.com dışında 3 tekil veya tüzel kişilikler ile paylaşılmayacaktır
Sosyal Medya Hesaplarımız
Umut Demirci hakkında 318 makale
1986 yılında Kocaeli'nin Darıca ilçesinde dünyaya geldim. Bahçeşehir Üniversitesi, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünü başarılı bir şekilde tamamladım. Üniversite yıllarında çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ve bilişim projeleri içerisinde görev aldım. Üniversiteyi tamamladıktan hemen sonra 2010 yılında başladığım ERP sektöründe, SAP Sipariş Planlama&Müşteri Hizmetleri ve Master Data Birim Yöneticisi olarak çalışmaya devam etmekteyim. Daha detaylı bilgi için Hakkımda menüsünü kullanabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*