SAP HR Sisteminde SSK Taban Tavan Primleri – Gelir Vergisi Alt ve Üst Taban Tutarları – Damga Vergisi Oran Tanımlamaları – Vergi Muafiyet Derece ve Fiyat Tanımlamaları – Kıdem İhbar Tazminat Tutarları UyarlamalarıOkuma süresi 8 dakika

Merhabalar,

Bu yazımızda, SAP HR sistemlerinin her sene başında yasal olarak açıklanan SSK Taban Tavan Primleri, Gelir Vergisi Alt ve Üst Taban Tutarları, Damga Vergisi Oran Tanımlamaları, Vergi Muafiyet Derece ve Fiyat Tanımlamaları, Kıdem İhbar Tazminat Tutarları Uyarlamalarının nasıl yapılacağını anlatacağım.

Öncelikle bilinmesi gereken bir konudan bahsetmek istiyorum. Bu işlemler HR Sisteminizin geliştirme(dev) ortamında yapılır ve request ile canlıya alınır. Bunun öncesinde bu bilgiler gelişi güzel bir şekilde yapılmaz. Devlet tarafından yayınlanan oranlar ve tutarlar uygun bir şekilde uyarlama ekranlarına kayıt edilir.


Bu bilgilerin doğruluğunu, uyarlamalara başlamadan önce, şirketinizde yada müşteri tarafındaki personel ve özlük işleri uzmanı yada yöneticisi tarafından gelmeli veya teyit edilmesi gerekir.

Şimdi isterseniz tek tek ilgili uyarlamaları nasıl yapacağınızı anlatmaya başlıyayım.

SSK Taban ve Tavan Fiyatları Uyarlamalarının Yapılması

Öncelikle SAP HR Geliştirme ortamında SM30 işlem koduna gidilir ve ilgili alana V_t7trS02 tablo adı yazılır.


 SM30 işlem koduna gidilir ve ilgili alana V_t7trS02 tablo adı yazılır.

Tabloya giriş yapıldıktan sonra son geçerliliği olan satırlar seçilir ve KOPYALA butonuna basılır.

İlgili kademeler seçilerek KOPYALA butonuna basılır.

Kopyalama işlemi yapıldıktan sonra kopyalanın kayıtların Geçerlilik Sonu alanına taban ve tavan prim tutarlarının geçerli olduğu son tarih yazılır.

Kopyalanan satırların Son Geçerlilik tarihi sınırlandırılır.

Genişlet <-> Gizle butonuna basarak kopyalanan ve yeni eklenen satırlar görülür. Geçerlilik sonu 9999 yılına ait olan satırın Geçerlilik başlangıcı taban ve tavan prim tutarlarının geçerli olacağı tarih Geçerlilik Başlangıcı alanına yazılır.


Taban ve Tavan prim tutarlarının geçerli olacağı başlangıç tarihi Geçerlilik Başlangıcı alanına yazılır.

Akabinde tutarlar kontrollü bir şekilde tabloya girilir. Bunun yanı sıra ekranın sağ tarafında ki alanlarda değişmiş ise bu alanlarda düzeltilir.

Tutarlar uygun şekilde girilir.

Gelir Vergisi Alt ve Üst Dilim Tutar Uyarlaması 

SAP HR Geliştirme ortamında SM30 işlem koduna gidilir ve ilgili alana V_t7trt01 tablo adı yazılır.


SM30 işlem koduna gidilir ve ilgili alana V_t7trt01 tablo adı yazılır

Tabloya giriş yapıldıktan sonra son geçerliliği olan satırlar seçilir ve KOPYALA butonuna basılır. Kopyalama yapıldıktan sonra Geçerlilik Sonu alanı tarihi son kullanma tarihi girilir akabinde Genişlet <-> Gizle butonuna basarak kopyalanan kayıtlar görüntülenir ve bu kayıtlarında başlangıç tarihi düzenlenerek gerçek tutarların veri girişi yapılır.

Satırlar kopyalanır ve Geçerlilik Sonu alanı ilgili kayıtların son kullanma tarihi olarak girilir, Genişlet <-> Gizle butonuna basarak kopyalanan kayıtlarda görüntülenir ve Geçerlilik Başlangıcı alanı yeni tarih üzerinden düzenlenir.

Damga Vergisi Oranlarının Sisteme Tanımlanması

SAP HR Geliştirme ortamında SM30 işlem koduna gidilir ve ilgili alana V_T7TRP02 tablo adı yazılır.


SM30 işlem koduna gidilir ve ilgili alana V_T7TRP02 tablo adı yazılır.

Tabloya giriş yapıldıktan sonra son geçerliliği olan satırlar seçilir ve KOPYALA butonuna basılır. Kopyalama yapıldıktan sonra Geçerlilik Sonu alanı tarihi son kullanma tarihi girilir akabinde Genişlet <-> Gizle butonuna basarak kopyalanan kayıtlar görüntülenir ve bu kayıtlarında başlangıç tarihi düzenlenerek gerçek tutarların veri girişi yapılır.


Kopyalama yapıldıktan sonra Geçerlilik Sonu alanı tarihi son kullanma tarihi girilir akabinde Genişlet <-> Gizle butonuna basarak kopyalanan kayıtlar görüntülenir ve bu kayıtlarında başlangıç tarihi düzenlenerek gerçek tutarların veri girişi yapılır.

Vergi Muafiyetleri Basamak ve Oranlarının Uyarlaması

SAP HR Geliştirme ortamında SM30 işlem koduna gidilir ve ilgili alana V_T7TRT03 tablo adı yazılır.


SM30 işlem koduna gidilir ve ilgili alana V_T7TRT03 tablo adı yazılır

Tabloya giriş yapıldıktan sonra son geçerliliği olan satırlar seçilir ve KOPYALA butonuna basılır. Kopyalama yapıldıktan sonra Geçerlilik Sonu alanı tarihi son kullanma tarihi girilir akabinde Genişlet <-> Gizle butonuna basarak kopyalanan kayıtlar görüntülenir ve bu kayıtlarında başlangıç tarihi düzenlenerek gerçek tutarların veri girişi yapılır.Kıdem ve İhbar Tazminat Gün ve Tutarlarının Girilmesi

SAP HR Geliştirme ortamında SM30 işlem koduna gidilir ve ilgili alana V_T7TRK01 tablo adı yazılır.


 SM30 işlem koduna gidilir ve ilgili alana V_T7TRK01 tablo adı yazılır.

Tabloya giriş yapıldıktan sonra son geçerliliği olan satırlar seçilir ve KOPYALA butonuna basılır. Kopyalama yapıldıktan sonra Geçerlilik Sonu alanı tarihi son kullanma tarihi girilir akabinde Genişlet <-> Gizle butonuna basarak kopyalanan kayıtlar görüntülenir ve bu kayıtlarında başlangıç tarihi düzenlenerek gerçek tutarların veri girişi yapılır.Bu yazı sapuzman.com sitesine aittir. Kaynak gösterilmeden başka bir mecrada yayınlanamaz.


Sormak istediğiniz soruları, sayfanın alt kısmında bulunan Yorumlar alanında yazarak sorabilirsiniz. Bunun yanı sıra yazılarımızı sosyal medya hesaplarımızda beğenip paylaşmanızı rica ederiz.

Linkedin Resim
Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Sizde 3.000 kişinin üzerinde bulunan abonelerimiz arasına katılın. Abone olarak yeni eklenen içeriklerimizden anında haberdar olursunuz
E-Mail adresiniz sapuzman.com dışında 3 tekil veya tüzel kişilikler ile paylaşılmayacaktır
Umut Demirci hakkında 244 makale
1986 yılında Kocaeli'nin Darıca ilçesinde dünyaya geldim. Bahçeşehir Üniversitesi, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünü başarılı bir şekilde tamamladım. Üniversite yıllarında çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ve bilişim projeleri içerisinde görev aldım. Üniversiteyi tamamladıktan hemen sonra 2010 yılında başladığım ERP sektöründe, SAP PMO (Proje Yönetim Ofisi) Takım Lideri olarak çalışmaya devam etmekteyim. Daha detaylı bilgi için Hakkımda menüsünü kullanabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir