SAP Sisteminde Bir Tablonun Uyarlama View’ı Nasıl Bulunur?Okuma süresi 4 dakika

Merhabalar,

SAP ERP Sisteminin efektif bir şekilde kullanılabilmesi için Customizing adını verdiğimiz uyarlamaların yapılması gerekmektedir. Uyarlamalar, bir tabloya kayıt ettiğiniz anahtar değişkenlerden oluşan bir yapıdır. SAP ERP gibi büyük bir mimariye sahip bir programında doğal olarak yüzlerce bakım-uyarlama tablosu mevcuttur.

SAP ERP Sisteminde bakım-uyarlama tablo veya viewlarının çok olmasından dolayı, biz SAP Anahtar Kullanıcılarının, SAP İş Analistlerinin, SAP Proje Yöneticilerinin, SAP Danışmanlarının ve yeni mezun SAP çalışanlarının bu uyarlama menülerini bulması bazen zor bir hal alabiliyor.

SAP ERP Sistemlerinde uyarlama-bakım veya customizing olarak adlandırılan bu uyarlama tablo veya viewlarına ait işlem kodlarını veya uyarlama menülerini bulabilmek için birden fazla alternatifimiz olabiliyor.

Daha önceki yazılarımızdan birinde, bir tabloya ait uyarlama menüsüne nasıl ulaşabileceğinizi anlatan yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızın yanı sıra SPRO işlem kodu menüsünde yer alan uyarlama ve bakım ekranlarının işlem kodlarını nasıl öğrenebileceğimizi anlatan yazımız içinde buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda ise SAP Sisteminde bulunan tablolara ait uyarlama viewlarını nasıl bulabileceğimizden bahsedeceğiz.

Öncelikli olarak hangi tabloya ait uyarlama view’ını bulacağımıza karar verdikten sonra, SE11 işlem kodunda ilgili tablo adımızı yazıp, where use list butonuna basarak view seçeneğini seçeceğiz.

Örnek üzerinden gösterecek olur isek, GB01 tablosunun hangi viewlar üzerinden uyarlamasının yapıldığını görmek için öncelikle SE11 işlem kodu üzerinden Database Table alanına GB01 tablo adını yazıp, Where – Used List butonuna basılır.

SE11 Abap Dictionary menüsünde tablo ismi yazılır ve Where-Used List butonuna basılır.

Açılan ekranda sadece View seçeneği seçilir ve view listesinin görüntülenmesi için çalıştır tuşuna basılır.

View seçeneği seçilir ve listeyi görüntülemek için enter tuşuna basılır.

Açılan ekranda GB01 tablosuna ait olan ve SAP Sisteminde kullanılan view listesine erişebilirsiniz. Bu liste içerisinde tablo adı bakım görünümü yazan view ismi sizin tablonuza ait uyarlama view ismidir.


Bu liste içerisinde tablo adı bakım görünümü yazan view ismi sizin tablonuza ait uyarlama view ismidir.

View isminizi aldıktan sonra, SM30 işlem kodunda ilgili view ismi aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi yazılır ve Bakım Yap butonuna basılarak tablo veri girişine hazır hale gelir.

Tablo/görünüm alanına view ismi yazılır ve Bakım Yap butonuna basılarak tablo veri girişine hazır hale gelir.

Veri girişi ekranı açılarak, kullanıcının gerekli uyarlamaları yapabilmesi sağlanır.

Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Sizde 3.000 kişinin üzerinde bulunan abonelerimiz arasına katılın. Abone olarak yeni eklenen içeriklerimizden anında haberdar olursunuz
E-Mail adresiniz sapuzman.com dışında 3 tekil veya tüzel kişilikler ile paylaşılmayacaktır
Sosyal Medya Hesaplarımız
0 0 votes
Article Rating
Umut Demirci hakkında 285 makale
1986 yılında Kocaeli'nin Darıca ilçesinde dünyaya geldim. Bahçeşehir Üniversitesi, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünü başarılı bir şekilde tamamladım. Üniversite yıllarında çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ve bilişim projeleri içerisinde görev aldım. Üniversiteyi tamamladıktan hemen sonra 2010 yılında başladığım ERP sektöründe, SAP Sipariş Planlama&Müşteri Hizmetleri ve Master Data Birim Yöneticisi olarak çalışmaya devam etmekteyim. Daha detaylı bilgi için Hakkımda menüsünü kullanabilirsiniz.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments