SPRO Uyarlama Menülerinin İşlem Kodları Nasıl Bulunur?

Merhabalar,

Bu yazımızda, SAP ile ilgili olan, sap iş analisti, sap proje yöneticisi, sap danışmanı ve sap anahtar kullanıcılarının en büyük sorunlarından biri olan, SPRO işlem kodunda yer alan uyarlamalara ulaşmak için kullanılan kısa kodların veya işlem kodlarının nasıl öğrenilebileceği konusuna değineceğiz.

Konuya geçmeden önce, bu yazıyı yazmama ilham olan, Almanya’da yaşayan ve thinkdoforward.com blog sahibinin yazarı sevgili İsa Bey’e çok teşekkür ederim. Kendisi yine çok güzel bir yazı hazırlamış, bende görünce bunu Türkçe’ye çevirerek yayınlamak istedim.


Konumuza dönecek olur isek, işimiz gereği SAP’nin sihirli işlem kodu olan SPRO işlem kodu üzerinden bir çok modüle ait uyarlamaların bulunduğu genel uyarlama menüsünü biliyorsunuzdur. Ancak burada her ne kadar düzenli hiyerarşik bir menü yapısı olsada, SAP İş Analistlerinin, SAP Danışmanlarının, SAP Anahtar Kullanıcılarının ve SAP Proje Yöneticilerinin belirli dönemlerde ziyaret edip uyarlamalar yaptığı işlemler mutlaka vardır. Bundan dolayı her defasında menü hiyerarşisini takip edip uyarlama menüsüne ulaşmaktansa, SAP Kullanıcıları genelde alışkın oldukları işlem kodlarını kullanarak direkt uyarlama menülerine ulaşmak isteyebilirler. Bu yazımızda da SPRO işlem kodunda uyarlama ekranlarına ait işlem kodlarını nasıl görebileceğinizi anlatacağım.

Öncelikle SPRO işlem koduna girerek, genel uyarlama hiyerarşi menüsü ekranı açılır.

Daha sonrasında, üst menüde yer alan Ek Bilgi–> Ek Bilgiler –> Anahtarı Görüntüle –> IMG Aktivitesi menü yolu izlenir.


SPRO–> Ek Bilgi–> Ek Bilgiler –> Anahtarı Görüntüle –> IMG Aktivitesi menü yolu izlenir.

Bu işlemi yapınca, SAP SPRO menüsünde bulunan uyarlama tablolarında işlem koduna sahip olan uyarlama tablolarının teknik adları menü yanlarına eklenir.

Örneğimizde Şirket Tanımlama uyarlama menüsünün işlem kodunu öğreneceğiz.


Aşağıdaki ekran görüntüsünde görüldüğü gibi, teknik adlar menü isimlerinin yanında görüntülenir. Teknik ad kısmının son 4 karakteri işlem kodunu referans eder.Yukarıdaki ekran görüntüsünde de görüldüğü gibi SAP Sisteminde Şirketi Tanımla menüsünün işlem kodu OX15, Kredi Kontrol Alanını Tanımla menüsünün işlem kodu OB45, Şirket Kodunu İşle, Kopyala, Sil Kontrol Et menüsünün işlem kodu OX02, İş alanını tanımla menüsünün işlem kodu OX03’dür ve bu örneğimiz tüm menüler için geçerlidir.

Yine yukarıdaki işlem kodunda görüldüğü gibi bazı uyarlama menülerinin işlem kodları bu alanda görüntülenememektedir. Örneğin, Bölümü Tanımla uyarlama menüsünün karşısında V_FAGL_SEGM yazmaktadır.

Bu durumda yapılması gereken ise, SE16N işlem koduna giderek, CUS_IMGACH tablosuna giderek, V_FAGL_SEGM bilgisini aramaktır.


Girdiğimiz bilgiler doğrultusunda raporu çalıştırarak aşağıdaki sonucu elde ederiz. Bu alanda yer alan İşlem Kodu sütununda, ilgili uyarlama menüsünün ait olduğu işlem kodu görülür.

Bu bilgiler doğrultusunda, artık SPRO işlem kodunda yer alan uyarlama menülerine ait olan işlem kodlarını kolaylıkla bulabilirsiniz.


Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Sizde 3.000 kişinin üzerinde bulunan abonelerimiz arasına katılın. Abone olarak yeni eklenen içeriklerimizden anında haberdar olursunuz
E-Mail adresiniz sapuzman.com dışında 3 tekil veya tüzel kişilikler ile paylaşılmayacaktır
Sosyal Medya Hesaplarımız
Umut Demirci hakkında 318 makale
1986 yılında Kocaeli'nin Darıca ilçesinde dünyaya geldim. Bahçeşehir Üniversitesi, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünü başarılı bir şekilde tamamladım. Üniversite yıllarında çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ve bilişim projeleri içerisinde görev aldım. Üniversiteyi tamamladıktan hemen sonra 2010 yılında başladığım ERP sektöründe, SAP Sipariş Planlama&Müşteri Hizmetleri ve Master Data Birim Yöneticisi olarak çalışmaya devam etmekteyim. Daha detaylı bilgi için Hakkımda menüsünü kullanabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*