SAP Sisteminde Yetkiniz Olmayan İşlem Kodlarına Nasıl Girebilirsiniz?Okuma süresi 2 dakika

Merhabalar,

SAP Sisteminde bazen çok acil durumlarda farklı işlem kodlarını ilk defa kullanıyor olabilir ve çoğunlukla bir admin kullanıcısı değil iseniz, bu işlem kodlarına erişim izninizde olmayabilir.

Bu durumda yetki talebinde bulunacak vaktiniz yok ise, size güzel bir yöntem önererek, yetkiniz olmayan işlem kodlarına giriş yapabileceğiniz yöntemi öğretmek istiyorum.

Öncelikle, yetkiniz olmayan işlem kodlarına girebilmek için SE37(Fonksiyon Oluşturma Menüsü) işlem koduna giriş izninizin olması gerektiğini belirtmek isterim.

SE37 işlem koduna girdiğinizde aşağıdaki ekran görüntüsünde verilen menü karşınıza çıkacaktır. C160_TRANSACTION_CALL fonksiyon ismini aşağıdaki ekran görüntüsünde de belirtildiği gibi Function Module alanına girerek F8 butonu ile işlemi çalıştırabilirsiniz.

Akabinde aşağıdaki ekran görüntüsünde belirtildiği gibi I_TCODE alanına yetkinizin olmadığı işlem kodunu girerek Çalıştır veya F8 butonuna basarak ilgili işlem koduna giriş yapabilirsiniz.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde belirtildiği gibi IE01 işlem koduna yetkiniz olmadan aşağıdaki şekilde giriş sağlayabilirsiniz.

NOT: Basis ekipleri, kullanıcıların yetki verilmeyen işlem kodlarına girişini engellemek adına, admin rolüne sahip kullanıcılara SE37 işlem kodu yetkisi vermesini, veya SE37 işlem kodu olsa bile bu işlem kodu içerisinde girilen bir fonksiyonu çalıştırma yetkisinin kullanıcılara verilmemesi gerektiğini önemle vurgulamak isterim.


Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Sizde 3.000 kişinin üzerinde bulunan abonelerimiz arasına katılın. Abone olarak yeni eklenen içeriklerimizden anında haberdar olursunuz
E-Mail adresiniz sapuzman.com dışında 3 tekil veya tüzel kişilikler ile paylaşılmayacaktır
Sosyal Medya Hesaplarımız
5 1 vote
Article Rating

SAP Eğitimi İçin Tavsiye

SAPUZMAN.COM Blog sitemiz, siz değerli ziyaretçilerimiz için EDUANKA  firması ile özel bir anlaşma yapmış bulunmaktadır. EDUANKA Eğitim firması ile iletişime geçerek, kendilerine sapuzman.com sitesi üzerinden ulaştığınızı bildirmeniz durumunda, EDUANKA tarafından verilen eğitimlerden özel indirim hakkına sahip olacaksınız.

Online ve/veya yüz yüze, Kurumsal, Grup ve Bireysel eğitim alabilirsiniz.

Kendileri ile iletişime geçebilmek için yapmanız gerekenler, buraya tıklayarak EDUANKA firmasının web sitesine ulaşıp ilgililer ile iletişime geçebilir, veya 0 552 240 00 57 numaralı telefonu arayabilir, genel sorularınızı bilgi@eduanka.com mail adresine iletebilirsiniz.

Aşağıdaki linkler üzerinden eğitmen cv’sine ve modül eğitim müfredatlarına daha kolay ulaşabilirsiniz.

Umut Demirci hakkında 277 makale
1986 yılında Kocaeli'nin Darıca ilçesinde dünyaya geldim. Bahçeşehir Üniversitesi, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünü başarılı bir şekilde tamamladım. Üniversite yıllarında çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ve bilişim projeleri içerisinde görev aldım. Üniversiteyi tamamladıktan hemen sonra 2010 yılında başladığım ERP sektöründe, SAP Sipariş Planlama&Müşteri Hizmetleri ve Master Data Birim Yöneticisi olarak çalışmaya devam etmekteyim. Daha detaylı bilgi için Hakkımda menüsünü kullanabilirsiniz.
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Ali Gürkan Polat
Ali Gürkan Polat
2 ay önce

Paylaşımınız için çok teşekkür ederim Umut Bey, acil durumlarda hayat kurtaracak bir bilgi.