SAP Sisteminde Kasa Defteri Uyarlamaları ve KullanımıOkuma süresi 8 dakika

SAP ERP Sisteminde, nakit giriş ve çıkışları yönetmek için kasa defteri fonksiyonu mevcuttur.  SAP Sisteminde, Kasa defteri ile kasa tarafından gerçekleştirilen tüm nakit işlemler kaydedilir ve takip edilir. Kasa defteri yapılan nakit işlem belgelerini defteri kebire aktaran bir yardımcı defterdir. 

Her kasa defteri bir kasa hesabına ve bir para birimine bağlı olarak açılır.  Kasa defterinde yapılabilecek işlemler defter uyarlamasında tanımlanır, tanımlanan işlemler dışında işlem yapılamaz.

Kasa defteri ile ilgili bütün uyarlamalar;

SPRO->Mali Muhasebe Yeni->Banka Muhasebesi->Ticari İşlemler->Kasa Defteri menüsü altında yapılır.

1. Kasa Defteri İçin Ana Hesabın Tanımlanması

SAP Sisteminde Kasa defterine tanımlanan kasa hesapları açılırken “yalnızca otom. kaydedilebilir” seçeneği seçili olmalıdır. Böylece o hesaba manuel kayıt atılamaz, sadece kasa modülünde kayıt atılabilir, dışarıdan yani kullanıcı tarafınfan veya bir program vasıtası ile başka bir kayıt almaz. Bunun amacı,  bu hesaplara kasa modülü dışında kayıt atılmasının engellenerek kasa modülünün açılış ve kapanış bakiyelerinde tutarlığın sağlanmasıdır.2. Kasa Defterinin Tanımlanması

Menü Yolu: SPRO->Mali Muhasebe Yeni->Banka Muhasebesi->Ticari İşlemler->Kasa Defteri->Kasa Defteri Tanımla

İşlem Kodu : FBCJC0

Gelen uyarlama ekranı;Gelen ekranda bulunan “yeni girişler” buton ile;Şirket kodu; kasa defteri hangi şirket için oluşturulacaksa o şirketin 4 haneli kodu girilir.

Kasa kodu; 4 karakterli bir kasa kodu girilir.

Ana hesap; FS00 ekranından oluşturulan ve “yalnızca otom. Kaydedilir” özellikli olan kasa hesabı girilir.

Para Birimi; Kasa defterinin para birimi girilir. Her kasa defteri bir para birimi ve bu para birimiyle açılmış bir ana hesaba bağlanmalıdır. Her para birimi için ayrı bir kasa defteri açılır.

Kasa kapandı: Kasada işlem yapılmasının istenmediği durumlarda kasa kapatılır, sadece veriler görüntülenebilir.

Kasa Defterinin Adı: Kasa defterinin kısa tanımı girilir.

Belge türleri;

Ana hesap kayıtları için belge türü: SA

BT: Satıcı<-öd : Satıcıya yapılan ödemeler için girilecek belge türü: KZ

BT: Satıcı>-öd : Satıcı iade işlemleri için girilecek belge türü: KG

BT: Müşteri<-öd : Müşteriden alınan ödeme işlemlerinde girilecek belge türü: DR

BT: Müşteri>-öd : Müşteriye yapılan iade işlemlerinde girilecek belge türü: DZ

İlgili alanlar doldurup “kaydet” butonuna basıldığında Request içerisine kaydet ekranı çıkar, ilgili requesti veya yeni bir request girerek oluşturulan kasa defteri kaydedilir.


3. Tutar Sınırının Belirlenmesi

SAP Sisteminde, Kasa defterinde işlem tutarı sınırı vardır ve bu sınır uyarlama sırasında belirlenir. Şu anda bu işlem tutarı sınırı kanunlar nezdin de 7000 tl dir. 7.000 TL’yi aşan tutardaki her türlü tahsilat ve ödemelerin aracı finansal kurumlar kanalıyla yapılması gerekir.

Tutar sınırı kasa defteri bazında değil şirket kodu bazında belirlenir. Şirket kodunda belirlenen tutar sınırı şirketin bütün kasaları için geçerlidir.

Menü yolu : SPRO->Mali Muhasebe Yeni->Banka Muhasebesi->Ticari İşlemler->Kasa Defteri->Tutar sınırıGelinen ekranda yeni girişler butonu ile;

Şirket kodu, para birimi, geçerlilik başlangıç tarihi ve tutar sınırı girilerek kaydedilir ve request içine alınır.4. Belge Türleri ve Numara Aralığının Tanımlanması

SAP Sisteminde Kasa defteri oluşturulurken bazı temel işlemler için belge türleri belirlenmişti. Bu belge türleri haricinde yapılacak diğer işlemler için başka belge türleri de tanımlanabilir. Genellikle temel olan birkaç belge türü kullanılır SK, SA, KR vs gibi ama başka belge türleri de tanımlanabilir.

Kasa modülünde yapılan işlem belgeleri için numara aralığı da tanımlanmalıdır. Numara aralığı No’su 01 olmalıdır.

Belge türü ve numara aralığı menü yolu ve işlem ekranı için menü yolu izlenir.

Menü Yolu: SPRO->Mali Muhasebe(yeni)->Banka Muhasebesi->Genel İşlemler/Ticari İşlemler->Kasa Defteri->Kasa Defteri Belgeleri için Belge Türleri Tanımla

Numara aralığı tanımlama işlemi şirket kodu düzeyinde yapılır. Numara aralığı no’su ve aralık ile şirket kodu girilerek kaydedilir.

Menü Yolu: SPRO->Mali Muhasebe(yeni)->Banka MuhasebesiàGenel İşlemler/Ticari İşlemler->Kasa Defteri->Kasa Defteri Belgeleri için Numara Alanı Aralığı Tanımla5. Kasa Defterinde Yapılacak İşlemlerin Belirlenmesi

Kasa defterinde defter ve hesap uyarlamalarından sonra yapılması gereken işlem kasa defterinde yapılabilecek ticari işlemlerin tanımlanmasıdır. Kasa defterinde olduğu gibi, ticari işlemlerde şirket koduna bağlı olarak tanımlanır.

Menü Yolu: SPRO->Mali Muhasebe(yeni)->Banka Muhasebesi->Genel İşlemler/Ticari İşlemler->Kasa Defteri->Genel İşlemler Yarat, Değiştir, SilGelen işlemler yarat, değiştir, sil ekranı” üzerine tıkladığımızda gelinen ekran;Gelen ekranda “yeni girişler” butonu ile;

  • ŞK alanına işlem yapacağınız şirket kodu,
  • İşlem tipi alanına (f4 ile) uygun olanı,
  • İşlem  ÖDK lı işlem ise ÖDK göstergesi,
  • Ticari işlem türü alanına uygun olan ticari işlem seçeneği,
  • İşlemin yapılacağı ana hesap,
  • Varsa vergi göstergesi,
  • İşlem tanımı ve ticari işlem uzun metni,
  • Belirtilen ana hesabın değiştirilebilir olması isteniyorsa “Hsp.dğştp” alanına tik,
  • Belirtilen vergi göstergesinin değiştirilebilir olması isteniyorsa “Vrg.dğştp” alanına tik,
  • Oluşturulan ticari işleme kayıt atılamaması, işlem türünün bloke edilmesi için “Ti blokajı” alanına tik  konularak işlem kaydedilir.

Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Sizde 3.000 kişinin üzerinde bulunan abonelerimiz arasına katılın. Abone olarak yeni eklenen içeriklerimizden anında haberdar olursunuz
E-Mail adresiniz sapuzman.com dışında 3 tekil veya tüzel kişilikler ile paylaşılmayacaktır
Sosyal Medya Hesaplarımız
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments