SAP MDG(Master Data Governance) Nedir? SAP MDG Ne İçin Kullanılır?

SAP MDG, uzun adı ile SAP Master Data Governance, SAP kullanan firmaların, ana verilerini konsolide etmesine ve bu ana verileri yönetmesine olanak sağlayan bir SAP çözümüdür.

Ana veriler, iş operasyonlarını yürütmek, işlemlere anlam katmak ve yapılandırılmamış verileri ve ilişkili kurumsal meta verileri yönetmeye yardımcı olmak için firma ve sistem genelinde paylaşılır ve kullanılır. Ana verilerin tanımlanması, sektörden sektöre ve iş süreci tanımlarına göre değişebilir. Ana veriler, daha az sıklıkta tanım değişiklikleriyle referans verileri de olabilir.

SAP MDG, malzeme yöneticisi, muhatap, müşteri yöneticisi, tedarikçi yöneticisi, sözleşme alacakları ve borçları (FI-CA), iç siparişler gibi temel ana veri nesnelerini ve defteri kebir hesapları, maliyet merkezi gibi finans ana veri nesnelerini destekler. kâr merkezi vb. SAP MDG, standart işlevselliği genişletmek ve özel ana veri nesnelerini yönetmek için yeniden kullanılabilir şablonlar ve çerçeveler sağlar. SAP ayrıca kurumsal varlık yönetimi ve perakende ana ürünle ilgili ana veri nesneleri için iş ortağı tarafından geliştirilmiş çözüm uzantılarını da destekler.

SAP MDG(Master Data Governance) Yetenekleri Nelerdir?

SAP MDG’nin hiyerarşi işleme, toplu işleme, veri entegrasyonu, veri kalitesi değerlendirmesi, veri kalitesi yönetimi ve süreç analitiği gibi başka veri yönetimi yetenekleri de vardır.

SAP MDG’nin ana kullanım durumları aşağıdaki gibidir.

SAP MDG Merkezi Yönetim(Central Governance)

SAP MDG sistemi kurulduktan sonra, ana verilerinizin kullanıldığı tüm sistemlere SAP MDG sunucuları üzerinden veri transferleri gerçekleştirilir. Tek bir kaynaktan ve kontrollü alanda oluşturulan ve iletilen ana veriler, diğer çevre sistemlerde de kullanılmak üzere aynı şekilde aktarımı gerçekleştirilir.

SAP MDG Central Governance Merkezi Yönetim

Açık ve şeffaf bir denetim yolu aracılığıyla ana verilerin önceden planlanarak oluşturulması, hem süreç hem de ticari operasyonlar açısından önemli ticari faydalar sağlar. Bu, birden fazla çevre sisteminde hataya açık manuel ana veri bakım süreçlerini ortadan kaldırır. Merkezi yönetişim ve verilerin hedef sistemlere kopyalanması, sistemler genelinde ana veri varlıkları için tutarlı veri tanımı ve eşleme sağlar ve SAP MDG ile anahtar eşleme işlevinden yararlanarak kuruluşlar genelinde ana verilerin uyumlu hale getirilmesini sağlar.

Analitik Ana Veri Konsalidasyonu

Ana veriler, gerektiğinde ayrı sistemlerde oluşturulur. Veriler daha sonra birleştirilerek ve ortak bir veri standardına eşlenerek merkezi bir sistemde birleştirilir, böylece aşağıda gösterildiği gibi analitik amaçlar için kullanılabilir.

SAP MDG Consolidation for Analytics

Merkezi Yönetim Öncesi Toplu Bilgilerin Konsalidasyonu

Merkezi yönetim konsalidasyonu için birleştirme ve en iyi kayıt oluşturma, merkezi yönetişim senaryosu için mevcut veri hazırlama faaliyetleri için kullanılabilir. Bu, bir kuruluşun ana verileri merkezi olarak yönetmeye ve ardından verileri birden çok sisteme çoğaltmaya karar verdiği tek seferlik bir etkinlik olabilir. İlk yükün bir parçası olarak, veriler konsolidasyon senaryosu kullanılarak çıkarılır, temizlenir ve ardından birleştirilir.

SAP MDG Consolidation for Initial Load

Birleşme ve/veya Devralmalar için Konsalidasyon

IT sistemlerinize yeni sistemler eklendiğinde, yeni verileri mevcut veriler uyumlu hale getirmek ve tekilleştirmek için konsalidasyon kullanılabilir.

Sürekli Hibrit Yaklaşım

Aşağıdaki topoloji grafiğinde de gösterildiği gibi, hem konsalidasyon hem de merkezi yönetim senaryoları, kaynak sistemlerden ana verileri iyileştirmek ve gelişmiş verileri merkezi yönetim süreci aracılığıyla yönetmek için birlikte kullanılabilir.

Hybrid Approach

Özet olarak, SAP MDG(Master Data Governance) yukarıda bahsettiğimiz durumları desteklemek için aşağıdaki işlevleri sağlar;

  • Ana veri yönetimi süreçlerini otomatikleştirmek için esnek iş odaklı/yönelimli iş akışı ve iş akışı kuralları çerçevesi sağlanır.
  • Önemli ana veri alanları için SAP veri modeliyle tam entegrasyon, veri doğrulama ve eşleme mantığını yeniden kullanarak toplam uygulama maliyetinin düşürülmesine yardımcı olur. Bu ayrıca bağlantılı işlemlerle ana veri kaydı hakkında bağlamsal bilgi sağlanmasına yardımcı olur.
  • Standart ana veri nesneleri için veri yönetimi ve genişletme yetenekleri için özel ana veri nesnelerini yapılandırmak üzere çerçeveler sağlanır.
  • Verileri zenginleştirmek ve değişiklik günlükleri sağlamak için uygulama programlama arabirimleri (API’ler) ve entegrasyon yetenekleri sağlanır.
  • Veri yönetimi süreçlerini izlemek için yerleşik ana veri yönetimi araçları sağlanır.
  • İş kuralları havuzu, veri kalitesi kurallarını yönetmek ve ürün ve muhatap ana kayıtları için veri kalitesini analiz etmek için kullanılır. Bu veri kalitesi sorunlarının düzeltilmesi (veri kalitesi değerlendirmesi), iş listeleri ve yerleşik analitik yoluyla gerçekleşir.

SAP Master Data ile ilgili hazırladığımız yazılar için buraya tıklayınız.

SAP ile ilgili daha fazla bilgi için lütfen buraya tıklayınız.

Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Sizde 3.000 kişinin üzerinde bulunan abonelerimiz arasına katılın. Abone olarak yeni eklenen içeriklerimizden anında haberdar olursunuz
E-Mail adresiniz sapuzman.com dışında 3 tekil veya tüzel kişilikler ile paylaşılmayacaktır
Sosyal Medya Hesaplarımız
Umut Demirci hakkında 318 makale
1986 yılında Kocaeli'nin Darıca ilçesinde dünyaya geldim. Bahçeşehir Üniversitesi, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünü başarılı bir şekilde tamamladım. Üniversite yıllarında çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ve bilişim projeleri içerisinde görev aldım. Üniversiteyi tamamladıktan hemen sonra 2010 yılında başladığım ERP sektöründe, SAP Sipariş Planlama&Müşteri Hizmetleri ve Master Data Birim Yöneticisi olarak çalışmaya devam etmekteyim. Daha detaylı bilgi için Hakkımda menüsünü kullanabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*