Malzeme Yönetimi – Sektör Tanımlamaları Nasıl Yapılır?Okuma süresi 2 dakika

SAP Modül Egitimleri, Sap Modul Kursları, Meltem Önal

Merhabalar,

Bu yazımız ile SAP MM(Material Management-Malzeme Yönetimi) Modülünde ki yazı dizimize devam ediyoruz.. Bu yazı dizisi ile, SAP MM Modülünde bir malzeme ana verisinde bulunan “Sektör” alanına ait uyarlamaların nasıl yapılacağı ile devam ediyoruz.

SAP Sisteminde oluşturulmuş olan, oluşturulacak olan her malzemenin mutlaka Sektör alanının uygun bir şekilde doldurulması gerekmektedir.

Sektör alanı SAP kullanan işletmelere bağlı olarak birden çok kırılıma sahip olabildiği gibi, yine işletmenin ihtiyacına bağlı olarak tek bir sektör bilgisi de seçilip malzemeler oluşturulabilir.

Bu bağlamda Sektör alanı, malzeme oluşturulmasında mutlaka girilmesi gereken bir alan olup, işletmenin süreçlerine ve kararına göre kullanımı değişkenlik gösterebilir.

Malzeme oluşturulmasında Sektör alanının uyarlaması için aşağıdaki bilgileri kullanabilirsiniz.

  • İşlem Kodu: OMS3
  • Menü Yolu: SPRO –> SAP Referans IMG –> Genel Lojistik –> Malzeme Ana Verileri –> Alan Seçimi –> Sektörleri tanımla ve Sektöre bağlı alan seçimini belirle

SAP Sisteminin kurulumu ile birlikte, default olarak gelen bazı sektör tanımlamaları bulunmaktadır. Bunlar;

  • P: İlaç/Eczacılık Sektörü İçin
  • C: Kimya Endüstrisi İçin
  • M: Makine Sanayi Sektörü İçin
  • A: Tesis İnşası İçin

Default gelen sektör tanımları işletmenin ihtiyaçlarını karşılamıyor olması durumunda, yeni bir Sektör tanımlaması yapılması gerekmektedir. Bu durumda yukarıdaki işlem kodu veya menü yolu kullanılarak ilgili uyarlama ekranına ulaşılır.

OMS3 işlem kodunu çalıştırdığınızda yukarıdaki ekran görüntüsünde belirtilen ekran karşınıza çıkacaktır. Yeni bir sektör tanımı eklemek için Yeni Girişler butonuna tıklamanız ve Sektör, Sektör Tanımı ve Alan Referansı alanına uygun verileri girmeniz gerekecektir. İlgili verileri girerek Kaydet butonuna basarak sisteminize yeni bir sistem bilgisi eklemiş olursunuz.

Malzeme Yönetimi ile ilgili daha önceki yazılarımız;

  1. Malzeme Numara Aralıklarının Tanımlanması

SAP Modül Egitimleri, Sap Modul Kursları, Meltem Önal

@sapuzmancom @sapuzmancom @sapuzmancom1
Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Sizde 3.000 kişinin üzerinde bulunan abonelerimiz arasına katılın. Abone olarak yeni eklenen içeriklerimizden anında haberdar olursunuz
E-Mail adresiniz sapuzman.com dışında 3 tekil veya tüzel kişilikler ile paylaşılmayacaktır
Umut Demirci hakkında 244 makale
1986 yılında Kocaeli'nin Darıca ilçesinde dünyaya geldim. Bahçeşehir Üniversitesi, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünü başarılı bir şekilde tamamladım. Üniversite yıllarında çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ve bilişim projeleri içerisinde görev aldım. Üniversiteyi tamamladıktan hemen sonra 2010 yılında başladığım ERP sektöründe, SAP PMO (Proje Yönetim Ofisi) Takım Lideri olarak çalışmaya devam etmekteyim. Daha detaylı bilgi için Hakkımda menüsünü kullanabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir