Satış Belgelerinde Kur Değişikliği Nasıl Yapılır?Okuma süresi 2 dakika

Merhabalar,

Biz son kullanıcılar için, döviz kurunun değişkenliği yada karşılıklı anlaşma ile kurun sabit tutulması neticesinde, açtığımız siparişlerde döviz kuru ile ilgili değişiklikler yapmak istediğimiz durumlar olabilmektedir. Bir satış sipariş açılınca, SAP sistemi ilgili döviz kurunu otomatik olarak sistem içerisinde bulunan sipariş para birimi cinsinden günün kuru değerinden getirir. Kimi durumlarda ya ilk günkü kur üstünden, kimi durumlarda sevk tarihindeki kurdan bazen de fiili sevk tarihinde ki kurdan işlem yaparak faturalama sürecini tamamlarız.

Elbette ki müşterimiz ile olan ikili anlaşmalarımızı siparişe uygulamamız gerekmektedir. Bunun için anlaşılan sabit kur değerini aşağıdaki sıralama ile değiştirerek bu işi yapmış olacağız. Bu değişim ile bu sipariş için sipariş kapanana kadar bu girdiğimiz değer geçerli olacaktır.

Unutulmamalıdır ki, bir satış belgesi içerisinde kur bilgisinin değiştirilebilmesi için, o satış siparişine herhangi bir sevkiyat veya fatura işleminin gerçekleştirilmemiş olması gerekmektedir. Eğer sevkiyat ve/veya fatura girişleri var ise, öncelikle fatura ve/veya sevkiyat belgelerinin ters kaydı alınarak, satış sipariş belgesinde kur değeri güncellemesi yapılabilir.

Kur değişikliği işlemini yapabilmek için öncelikle aşağıdaki menü yolu takip edilmelidir.

VA02 değişiklik ekranında Git –> Başlık –> Muhasebe ekranına ulaşılır. Bu alanda Kur kısmında istediğimiz değeri girmemiz mümkündür.

Aynı işlemi VA01 ekranında siparişi ilk oluştururken yapmak mümkündür.

Görsellerde VA01 sipariş giriş ekranından alınmıştır.


İlgili ekrana ulaştıktan sonra aşağıdaki ekran görüntüsünde belirtilen alanda Kur bilgisi değiştirilebilir.

Sitemizin destekçilerinden Emrah Faruk Uzun tarafından, SD modülü kullanıcıları için oldukça faydalı olacak, satış belgeleri içerisinde kur değeri değişikliğinin nasıl yapılacağını anlatan yazı için teşekkür ederiz.

Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Sizde 3.000 kişinin üzerinde bulunan abonelerimiz arasına katılın. Abone olarak yeni eklenen içeriklerimizden anında haberdar olursunuz
E-Mail adresiniz sapuzman.com dışında 3 tekil veya tüzel kişilikler ile paylaşılmayacaktır
Sosyal Medya Hesaplarımız
0 0 votes
Article Rating
Umut Demirci hakkında 285 makale
1986 yılında Kocaeli'nin Darıca ilçesinde dünyaya geldim. Bahçeşehir Üniversitesi, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünü başarılı bir şekilde tamamladım. Üniversite yıllarında çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ve bilişim projeleri içerisinde görev aldım. Üniversiteyi tamamladıktan hemen sonra 2010 yılında başladığım ERP sektöründe, SAP Sipariş Planlama&Müşteri Hizmetleri ve Master Data Birim Yöneticisi olarak çalışmaya devam etmekteyim. Daha detaylı bilgi için Hakkımda menüsünü kullanabilirsiniz.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments