SAP Raporları Tek Bir İşlem Kodu Nasıl Bulunur?Okuma süresi 3 dakika

SAP ERP Sisteminde, kullanıma hazır yüzlerce standart sap raporları bulunmaktadır. Kullanıcılar, kendilerine lazım olan bu sap raporlarını favoriler kısmına ekleyerek kolayca erişebilir ve kullanabilir. Ancak zaman zaman, bildiğiniz standart sap raporları işinizi görmeyebilir ve benzer özelliklerde raporlama yapan raporlara ihtiyacınız olabilir.

SAP Raporları, Z’li raporlara göre her zaman daha doğru sonuçlar verdiği için, kullanıcılar tarafından daha çok tercih edilir. Ancak yüzlerce sap raporunu bilmeniz mümkün değildi.

İşte burada, SAP yine kullanıcılarının yanında olarak iki sihirli işlem kodu ile, SAP ERP Sisteminde yer alan SAP Raporlarını tek bir işlem kodu altında, hiyerarşik olarak listeler ve kullanıcıların kullanımına sunar.

SAP Raporlarını Hiyerarşik Bir Görüntü İle Listeleme

Bir rapora ihtiyacınız bulunmakta ve bu raporun transaction code bilgisini hatırlamıyor, SAP’nin menü kırılımında bu raporu bulamıyor iseniz, transaction code yazdığımız alana SAP1 yazmanız durumunda SAP içerisinde ki tüm standart raporları görebileceğiniz menü hiyerarşisini görüntüleyebilirsiniz.

Transaction code alanına SAP1 yazmanız durumunda, aşağıdaki ekranı görüntüleyebilirsiniz.

sap raporları

Örnek olarak Mali Muhasebe üst kategorisinde aşağıdaki gibi alt kırılımlardan oluşan alt kategorileri görüntüleyebilirsiniz.

sap raporları

Bilgi Sistemleri Alanında Bulunan SAP Raporlarını Listeleme

Yine, transaction code alanına SAP2 yazdığınızda bu kez, bilgi sistemleri ile ilgili tüm menüleri yine aynı kırılım ile görebilirsiniz. Bilgi sistemleri ekranlarından kastım ana veri görüntüleme ekranlarıdır.

sap raporları

Örnek olarak malzeme ana verisini görüntülemek istediğinizde, Satış ve Dağıtım üst kategorisinde aşağıdaki gibi alt kırılımlardan oluşan alt kategorileri görüntüleyebilirsiniz.

sap raporları

SAP ile ilgili daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Sizde 3.000 kişinin üzerinde bulunan abonelerimiz arasına katılın. Abone olarak yeni eklenen içeriklerimizden anında haberdar olursunuz
E-Mail adresiniz sapuzman.com dışında 3 tekil veya tüzel kişilikler ile paylaşılmayacaktır
Sosyal Medya Hesaplarımız
0 0 votes
Article Rating
Umut Demirci hakkında 298 makale
1986 yılında Kocaeli'nin Darıca ilçesinde dünyaya geldim. Bahçeşehir Üniversitesi, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünü başarılı bir şekilde tamamladım. Üniversite yıllarında çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ve bilişim projeleri içerisinde görev aldım. Üniversiteyi tamamladıktan hemen sonra 2010 yılında başladığım ERP sektöründe, SAP Sipariş Planlama&Müşteri Hizmetleri ve Master Data Birim Yöneticisi olarak çalışmaya devam etmekteyim. Daha detaylı bilgi için Hakkımda menüsünü kullanabilirsiniz.
Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Ergün Uğur
Ergün Uğur
1 yıl önce

Merhaba sorum olcaktı