SAP Sisteminde Tablo İlişkileri Nasıldır? SAP Sisteminde Bir Biri İle Bağlantılı TablolarOkuma süresi 4 dakika

Merhabalar,

Bu yazımızda, SAP Sisteminde bulunan tabloların birbirleri ile olan ilişkilerini inceleyeceğiz. Bildiğiniz gibi sap sisteminde bulunan tablolar birbirleri ile bir bağlantı içerisindedir. Bir tabloda yer alan bir alan(primary key) başka bir tabloda yine aynı isimde(foreign key) yer alabilir ve bu iki tablo bu alan yada alanlar ile birbirlerine bağlanabilir.


Bu durum ile ilgili olarak SAP Sisteminin bizlere sunduğu güzel bir yöntem bulunmaktadır. SAP, bize tabloların bağlantılarını grafiksel olarak gösterebilmektedir.

Aşağıdaki örnek üzerinden bu yapının nasıl çalıştığını sizlere anlatacağım. Örneğimizde SAP’nin en meşhur tablolarından olan BKPF(Muhasebe Belge Başlığı) tablosunun hangi tablolar ile hangi alanları kullanarak ilişkili olduğunu görebileceğiz.

SAP Tablolarını Görüntüleme

Öncelikle SE11 işlem kodu üzerinden Tablo Bakımı ekranına ulaşırız.

sap_se11_bseg

Display butonuna basarak tablo alanlarının görüleceği ekran görüntülenir.

sap_se11_bseg_alanlar

Bu ekran CTRL+SHIFT+F11 tuş kombinasyonuna yada ekran görüntüsünde sarı kutucuk içerisine aldığım butona basarak ilgili BSEG tablosunun diğer tablolar ile olan grafiksel gösterimini görebilirsiniz. SAP Sisteminde bir tablo onlarca belkide yüzlerce tablo ile ilişkili olmasından dolayı sistem önümüze bir ekran çıkararak hangi tablolar ile olan ilişkiyi görmek istediğimizi sorar.


Örneğimizde BSEG tablosunun, EKKO(Satınalma Siparişi Belge Başlığı), EKPO(Satınalma Siparişi Belge Kalemi), KNA1(Müşteri Genel Ana Veriler) ve LFA1(Satıcı Genel Ana Veriler) tabloları ile arasında olan ilişkiyi görmek istediğim için bu tabloları seçip COPY tuşuna basmamız gerekmektedir.

sap_se11_bseg_ilişkili_tablolar

COPY tuşuna bastığımızda, Grafiksel olarak tabloların birbirleri ile nasıl bağlandığını gösteren grafik ekranı açılır.

sap_se11_bseg_tablo_ilişkisi

Yukarıdaki ekran görüntüsünde BSEG tablosundan direk olarak EKKO, EKPO, LFA1 ve KNA1 tablolarına erişim yapıldığını görebiliyoruz. Peki hangi alanlar üzerinden bu bağlantılar sağlanmaktadır.

Yukarıdaki ekran görüntüsü baz alınarak BSEG tablosu ile EKKO tablosu arasında turkuaz renk üzerindeki yazıya çift tıklayarak açılan ekranda hangi alanlar üzerinden bağlantı yapıldığı görülebilir.

sap_se11_bseg-ekko_alan_ilişkisi

Yukarıdaki ekran görüntüsünden görüldüğü gibi BSEG ile EKKO tabloları MANDT(Üst Birim) ve EBELN(Satınalma belge numarası) alanları ile birbirlerine bağlanabilmektedir.


Yine BSEG ve EKPO tabloları arasındaki ilişkiyi inceleyecek olur isek;

sap_se11_bseg_ekpo_tablo_ilişkisi

BSEG tablosundan EKPO tablosuna yapılan bağlantının üzerine çift tıklayarak alan detaylarını görebiliriz.

sap_se11_bseg-ekpo_tablo_alan_ilişkisi

Yukarıdaki ekran görüntüsünde görüldüğü gibi BSEG ve EKPO tabloları MANDT(Üst Birim), EBELN(Satınalma belge numarası) ve EBELP(Satınalma belgesi kalem numarası) alanları ile birbirleri ile ilişkilendirilmiştir.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.


Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Sizde 3.000 kişinin üzerinde bulunan abonelerimiz arasına katılın. Abone olarak yeni eklenen içeriklerimizden anında haberdar olursunuz
E-Mail adresiniz sapuzman.com dışında 3 tekil veya tüzel kişilikler ile paylaşılmayacaktır
Sosyal Medya Hesaplarımız
5 1 vote
Article Rating
Umut Demirci hakkında 285 makale
1986 yılında Kocaeli'nin Darıca ilçesinde dünyaya geldim. Bahçeşehir Üniversitesi, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünü başarılı bir şekilde tamamladım. Üniversite yıllarında çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ve bilişim projeleri içerisinde görev aldım. Üniversiteyi tamamladıktan hemen sonra 2010 yılında başladığım ERP sektöründe, SAP Sipariş Planlama&Müşteri Hizmetleri ve Master Data Birim Yöneticisi olarak çalışmaya devam etmekteyim. Daha detaylı bilgi için Hakkımda menüsünü kullanabilirsiniz.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments