SAP Sisteminde Müşteri Ana Verisi Oluşturma İşlemiOkuma süresi 3 dakika

SAP Sisteminde Müşteri Ana Verisi Oluşturma İşlemi

Sap sisteminde müşteriler ile ilgili kayıt atabilmek, işlem yapabilmek için öncelikle müşteri ana verisi oluşturmak gerekir.

Mali İşler->Mali Muhasebe->Müşteriler->Ana veriler->FD01-Yarat menü yolu kullanılır.

FD01- Müşteri Yarat ekranı;

FD01 ekranında;

Bir şirkette müşteriler, Yurtiçi Müşteriler, Yurtdışı Müşteriler, Yurtiçi Grup içi Müşteriler vs. gibi farklı gruplarda takip edilebilirler. Bu yüzden bu ekranda öncelikle yaratacağımız müşteri hangi grupta olacaksa o grup seçilir, daha sonra şirket kodu verisi girilerek “enter” tuşuna basılır. Müşteri numarasını girmeye gerek yoktur, çünkü müşteri numarası hesap grubu tarafından dahili olarak atanır.

Not: Eğer müşteri numarasını elle kendimiz girmek istiyorsak (özel bir müşteri numarası oluşturmak istiyorsak), dahili atama yapmayan bir hesap grubu seçmemiz gerekir. Böyle durumlar için sistemde tanımlanmış özel hesap grupları bulunmalıdır.

VEYA;

Yeni açacağımız müşteriyi daha önceki müşteri kartlarından birini referans alarakta açabiliriz. Böylece eski bir müşteri kartından kopyalayarak yeni bir müşteri kartı oluşturulur. Bunun için referans alacağımız müşterinin hesap grubu, müşteri numarası ve şirket kodu verileri girilmelidir.

Gelen yeni müşteri ekranı;

Müşteri ekranının adres sekmesinde;

  • Hitap Biçimi: Şirket,
  • Ad: Müşterinin adı ve ünvanı, (Nuhat aş. Gibi),
  • Arama Dizilimi; daha sonra müşteriyi ararken hangi kriterde arama yapacağımıza yardımcı olacak bilgiler,
  • Sokak Adresi bölümünden, müşterinin adres bilgileri,
  • Posta kodu adresi bölümüne müşterinin posta kodu bilgileri yazılır ve denetim verileri sekmesine geçilir.

Not: Doldurulması gereken zorunlu alanlar şirketten şirkete farklılık gösterir.

Denetim verileri sekmesinde;

Satıcı; yaratacağımız müşteri aynı zamanda firmamızın satıcısı ise bu alana satıcı numarası yazılır. Böylece bu müşteriyle ilgili raporlarda müşteriye ait satış işlemlerinin yanında alış işlemleri de yer alır. Eğer müşterinin satıcı numarası biliniyorsa bu alana yazılır, ancak bilinmiyorsa;

Satıcı alanındaki büyüteç ikonuna veya F4 e basarak gelen ekrandan satıcıyla ilgili bir arama dizilimi biliniyorsa ona göre arayarak veya bütün satıcılar arasından o satıcıyı bulup seçerebiliriz.

Müşterinin vergi numarası bilgileri ile diğer böümlerdeki doldurulması zorunlu olan diğer bölümler ve alanlar doldurulduktan sonra,

Müşteri yarat: Genel veriler şeridinin altındaki “şirket kodu verileri” alanına tıklayarak mutabakat hesabı seçildikten sonra “kaydet” butonuyla kaydedilir.

Mutabakat hesabı: Bir müşteriye ait bütün muhasebe kayıtlarının aktarıldığı ve takip edildiği, her bir müşteri grubu için daha önceden açılmış muhasebe hesabıdır.

Mutabakat hesabını bulmak için yine büyüteç ikonuna tıklayarak arama yardımı kullanılabilir. Büyüteç ikonuyla gelen ekranda sadece müşteri mutabakat hesabı olarak belirtilmiş hesaplar bulunur, bunlardan bağlamak istediğimiz hesaba çift tıklayarak seçebiliriz.

“Kaydet” dedikten sonra ekranın sol altında “Müşteri 1……., ….. Şirket kodunda yaratıldı” ifadesi görülmelidir.

Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Sizde 3.000 kişinin üzerinde bulunan abonelerimiz arasına katılın. Abone olarak yeni eklenen içeriklerimizden anında haberdar olursunuz
E-Mail adresiniz sapuzman.com dışında 3 tekil veya tüzel kişilikler ile paylaşılmayacaktır
Sosyal Medya Hesaplarımız
0 0 votes
Article Rating
Umut Demirci hakkında 285 makale
1986 yılında Kocaeli'nin Darıca ilçesinde dünyaya geldim. Bahçeşehir Üniversitesi, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünü başarılı bir şekilde tamamladım. Üniversite yıllarında çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ve bilişim projeleri içerisinde görev aldım. Üniversiteyi tamamladıktan hemen sonra 2010 yılında başladığım ERP sektöründe, SAP Sipariş Planlama&Müşteri Hizmetleri ve Master Data Birim Yöneticisi olarak çalışmaya devam etmekteyim. Daha detaylı bilgi için Hakkımda menüsünü kullanabilirsiniz.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments