SAP Cari Kart Alanlarının Durumunu Nasıl Ayarlayabilirim?Okuma süresi 4 dakika

Merhabalar,

Bu yazımızda, SAP sisteminde oluşturduğumuz satıcı ve müşteri kartlarında doldurulmasını istediğimiz zorunlu ve isteğe bağlı alanların nasıl oluşturulacağını öğreneceğiz.

Öncelikle SAP çok geniş kapsamlı bir ERP programı olmasından dolayı Satıcı ve Müşteri kartlarında bir çok alan kullanıcının önüne gelmekte ve kullanıcının otomatik olarak bu alanların hepsini mi dolduracağım tepkisi ile karşılaşılır. Bundan dolayı SAP standart olarak kullanıcılar tarafından doldurulması gereken alanları belirleyebileceğimiz bir çözüm oluşturmuştur.


SAP Müşteri ve Satıcı Hesap Gruplarının Oluşturulması

SAP, genel olarak müşteri ve satıcıları bir üst kategoride sınıflandırır. Bu sınıflandırmaya SAP Sisteminde Hesap Grubu adı verilir. Hesap Grubu müşterilerinizi kategorize edebileceğiniz bir kırılım olarak düşenebilirsiniz.

Hesap Grubu bazında SAP sisteminde müşteri ve satıcı kartlarında bazı alanları zorunlu kılabilir, bazı alanları isteğe bağlı giriş yaptırabilir, bazı alanları gizleyebilir ve bazı alanları görüntüleyebilirsiniz.

SAP Sisteminde, müşteri ve satıcı hesap gruplarının oluşturulması ile ilgili daha önce bir yazım mevcuttur. Buraya tıklayarak ilgili yazıma ulaşabilirsiniz.

SAP, bu alan düzenlemelerini iki farklı menü üzerinden yapmaktadır.

Müşteriler için OBD2, Satıcılar için OBD3 menüsü kullanılmaktadır.

Bu menülere girdiğiniz zaman karşınıza ilk olarak hesap grubu listesi çıkar.
OBD2 menüsüne girdiğinizde, Müşteri Hesap Gruplarını görebilir, OBD3 menüsüne girdiğinizde ise Satıcılara ait Satıcı Hesap Gruplarını görebilirsiniz.

OBD2 Ekran Görüntüsü Örneği;

SAP Cari Kart Alanlarının Durumu
OBD3 Ekran Görüntüsü Örneği;

SAP Cari Kart Alanlarının Durumu

Müşteri ve Satıcı Ana Verilerinin Alan Durum Özelliklerinin Belirlenmesi

Bir sonraki adımda hesap gruplarının içerisine girerek, Satıcıların Genel, Şirket ve Finansal alanlarında bulunan alanları isteklerinize göre, zorunlu kılabilir, gösterebilir, gizleyebilir ve isteğe bağlı girişe hazır hale getirebilirsiniz.

Örneğimizde, 0001 Yurtiçi Grup İçi Müşterilerimizin Mail adresi alanın zorunlu olarak girilmesi işlemini yapalım.

Öncelikle OBD2 menüsü üzerinden 0001 Yurtiçi Grup İçi Müşteriler hesap grubunun üzerine çift tıklanır.

Açılan ekranda, Mail Adresi Genel Veriler alanında olduğundan Genel Veriler alanı seçilip, ekran görüntüsünde belirtilen Alan Durumu Açılımı butonunu tıklanır.

SAP Cari Kart Alanlarının Durumu
Bu alanda Müşteri Genel Veriler alanında bulunan alanların gruplandığı bir üst kategori açılır. Mail adresi alanı İletişim bölümüne girdiği için İletişim alanına tıklanır.

SAP Cari Kart Alanlarının Durumu
Bir sonraki ekranda ise, İletişim kategorisinde yer alanların listesi önümüze gelir. Bu alanda istediğimiz alanı zorunlu yapabilir, istediğimiz alanı kaldırabilir, istediğimiz alanı isteğe bağlı veri girişine izin vermesi için uygun alanları işaretlememiz gerekmektedir.

Örneğimizde Mail Adresi alanını zorunlu yapmak istediğimiz için, Zorunlu Giriş seçeneğini ilgili satırda seçerek Kaydet butonuna basarak, değişikliği request ile kayıt altına alabiliriz.

SAP Cari Kart Alanlarının Durumu

Genel işleyiş bu şekilde olduğu için, bu örneği baz alarak satıcı ve müşterileri kartlarınızda alanları isteğinize göre belirleyebilirsiniz.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle…
Sağlıcakla kalın…


Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Sizde 3.000 kişinin üzerinde bulunan abonelerimiz arasına katılın. Abone olarak yeni eklenen içeriklerimizden anında haberdar olursunuz
E-Mail adresiniz sapuzman.com dışında 3 tekil veya tüzel kişilikler ile paylaşılmayacaktır
Sosyal Medya Hesaplarımız
0 0 votes
Article Rating
Umut Demirci hakkında 285 makale
1986 yılında Kocaeli'nin Darıca ilçesinde dünyaya geldim. Bahçeşehir Üniversitesi, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünü başarılı bir şekilde tamamladım. Üniversite yıllarında çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ve bilişim projeleri içerisinde görev aldım. Üniversiteyi tamamladıktan hemen sonra 2010 yılında başladığım ERP sektöründe, SAP Sipariş Planlama&Müşteri Hizmetleri ve Master Data Birim Yöneticisi olarak çalışmaya devam etmekteyim. Daha detaylı bilgi için Hakkımda menüsünü kullanabilirsiniz.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments