SAP Sisteminde Abap Programlarının Performanslarını Nasıl Test Edebilirim?Okuma süresi 3 dakika

Merhabalar,

Bu yazımızda, sisteminizde yazılmış olan ve çalışan programların Abap, Database ve Sistem performanslarını nasıl inceleyebileceğinizi, nasıl ölçebileceğinizi anlatacağım.

Öncelikle ilgili analiz işlemleri SAP’nin standart programlarından daha ziyade, sizin tarafınızdan oluşturulmuş olan Z’li programların veya standart programlar üzerinde yapılmış olan repair(tavsiye edilmemektedir) işlemleri sonucunda programınızın performasını ölçmek istediğinizde kullanabilirsiniz.

SE30 işlem kodu üzerinden, program performans ölçme işlemini başlatabilirsiniz. Açılacak ekran üzerinden In Dialog kısmında, işlem kodu bazında(transaction), bir program bazında veya bir function module üzerinde performans ölçümü yapabilirsiniz.

SE30 işlem kodunu komut satırına girerek programı çalıştırınız. Akabinde performans ölçümü yapmak istediğiniz kriteri seçerek(İşlem Kodu Bazında, Program Bazında veya Function Module bazında) ilgili performans işlemi yapacağınız işlemin adını yazınız.

Bizler bu örneğimizde program olarak Z00_SELECT_SFLIGHT programının performansını ölçeceğiz.

Program alanına Z00_SELECT_SFLIGHT program adını yazarak performansını ölçmek istediğimiz programı seçiyoruz.

Gerekli bilgileri girdikten sonra Execute butonuna basılır. SAP’nin  bazı paketlerinde Eval.Immediately seçeneği bulunmaktadır. Bu alanı işaretlemeniz durumunda sistem, girmiş olduğunu programı, işlem kodunu veya function module’ü otomatik olarak çalıştırır ve performansını ölçmeye başlar.

Execute butonuna bastığımız anda girdiğimiz bilgilerde işlem kodu, program veya function module otomatik olarak arka planda çalışmaya başlar ve SAP Sistemi otomatik olarak sonuçları analiz etmeye başlar.

Aşağıdaki ekran görüntülerinde çeşitli kırılımlarda rapor sonuçlarına, sistemlerin çalışma ve erişim sürelerini çok rahat bir şekilde analiz edebilirsiniz.

Çalıştırılan programın mikrosaniye cinsinden sonuçlarını kategori bazında raporlayabilirsiniz.

Performansı ölçülen programın adım adım yaptığı her işlemin detayını Hit List alanından erişebilirsiniz.
Programın bağlantı kurduğu tabloların detaylarına ve okuma sürelerine DB Tables sekmesinden bakabilirsiniz.
Programın adım adım yaptığı işlemlerin sürelerini Times sekmesinden bakabilirsiniz.

SE30 işlem kodu üzerinden yazdığınız bir programın performansını mutlaka kontrol ediniz. Belkide bu işlem kodu sizin yazdığınız ve database’e sürekli bağlantı kuran bir programınızı kolaylıkla bulmanızı sağlayacaktır.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…


Sormak istediğiniz soruları, sayfanın alt kısmında bulunan Yorumlar alanında yazarak sorabilirsiniz. Bunun yanı sıra yazılarımızı sosyal medya hesaplarımızda beğenip paylaşmanızı rica ederiz.

Linkedin Resim
Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Sizde 3.000 kişinin üzerinde bulunan abonelerimiz arasına katılın. Abone olarak yeni eklenen içeriklerimizden anında haberdar olursunuz
E-Mail adresiniz sapuzman.com dışında 3 tekil veya tüzel kişilikler ile paylaşılmayacaktır
Umut Demirci hakkında 239 makale
1986 yılında Kocaeli'nin Darıca ilçesinde dünyaya geldim. Bahçeşehir Üniversitesi, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünü başarılı bir şekilde tamamladım. Üniversite yıllarında çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ve bilişim projeleri içerisinde görev aldım. Üniversiteyi tamamladıktan hemen sonra 2010 yılında başladığım ERP sektöründe, SAP PMO (Proje Yönetim Ofisi) Takım Lideri olarak çalışmaya devam etmekteyim. Daha detaylı bilgi için Hakkımda menüsünü kullanabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir