SAP HR Modülünde Personel Numarası Nasıl Silinir?

Merhabalar,

Bu yazımızda, SAP HR Modülünde yer alan bir personel numarasının nasıl silinebileceğini anlatacağız.

Malumunuz, aslında SAP ERP sisteminde veriyi silme kavramı çok yoktur. Bunun yerine sistem sil işareti atarak kayıt verisini tabloda tutar. Ancak özellikle SAP HR Modülünde, çeşitli senaryolardan dolayı personel bilgisi ve numarasının silinmesi istenmektedir.

Örneğin, şirketinizde yeni işe başlayacak bir personelin, işe başlangıç tarihini yanlış girdiniz, veya işe aldığınız kişi işe başladığı gün işten ayrılma kararı aldı gibi örnekler olabilir.

Bu gibi örnekleri çoğaltabiliriz ve aslında bu gibi durumlarda sistemden Personel kaydını silmemiz gerekmektedir. Aşağıdaki prosedürü uygulayarak personel numarasını SAP HR Modülü üzerinden silebilirsiniz.

 

1. SE38 işlem kodu çalıştırılır ve program alanına RPUDELPN program adı yazılarak, çalıştır yada F8 tuşuna basılarak program yürütülür.

2. Açılan program ekranında sırası ile Personel Numarası girilir, Akış alanında Ayrıntılı Günlük seçeneği seçilir ve program çalıştırılır.

3. Onay ekranı açılır, ilgili kaydı gerçekten silmek istiyor iseniz Evet butonuna basmanız gerekecektir.

4. Program çalışmasını bitirdikten sonra sonuç ekranı açılır ve bu ekranda personel numarasının silindiği bilgisini verir. Artık silinen personel numarası hiç bir şekilde geri alınamaz. Bundan dolayı hatalı işlem yapılması durumunda ilgili personelin tekrar açılması gerekecektir. Bilgi ekranı aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibidir.

Bu işlemin dışında, bir kullanıcıya ait sadece bazı bilgi tiplerini silmek istiyor iseniz PU00 işlem kodunu kullanarak personel verilerini silebilirsiniz.

 

Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Sizde 3.000 kişinin üzerinde bulunan abonelerimiz arasına katılın. Abone olarak yeni eklenen içeriklerimizden anında haberdar olursunuz
E-Mail adresiniz sapuzman.com dışında 3 tekil veya tüzel kişilikler ile paylaşılmayacaktır
Umut Demirci hakkında 87 makale
1986 yılında Kocaeli'nin Darıca ilçesinde dünyaya geldim. Eğitim yıllarımı başarılı bir şekilde tamamladıktan hemen sonra; Bahçeşehir Üniversitesi, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünü başarılı bir şekilde tamamladım. Eğitim yılları boyunca çeşitli projelere imza atarak bir çoğunda başarılı olarak kendimi geliştirme fırsatı buldum. Üniversiteyi tamamladıktan hemen sonra 2010 yılında başladığım ERP sektöründe, SAP İş Analisti olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir