SAP FİORİ Nedir? SAP FİORİ Danışmanlığı Nedir?Okuma süresi 4 dakika

SAP Fiori, SAP kullanıcı deneyimini dönüştürmek ve dijital değişimin hızlı hızına uyum sağlamak için tasarlanmıştır. SAP Fiori, SAP tarafından kullanıma sunulan, klasik SAP ekranlarını daha modern ve tüm cihazlara uygun biçimde yeniden dizayn edebileceğiniz bir kullanıcı deneyimi ürünüdür. Fiori aslında SAP’nin arayüz konseptine verdiği isimdir. Fiori’nin arkasında birçok farklı teknoloji yer almaktadır. Günümüzde standart Fiori uygulamalarının arka planında “SAPUI5” teknolojisi yer almaktadır. Kısacası Fiori, yeni bir kullanıcı arayüzünden daha fazlasıdır.


Fiori’nin Ortaya Çıkışı

İçinde bulunduğumuz yüz yılda son kullanıcı beklentilerinin önemli ölçüde değişmesiyle birlikte “Kullanıcı Deneyimi” oldukça önemli bir hale geldi. Hayatın her alanında şık, sezgisel, kullanıcı dostu uygulamaların yaygın hale gelmesiyle birlikte kurumsal çalışanlar iş süreçlerinde karşılaştırılabilir bir UX talep etmeye başladı. Bu, SAP GUI’ı güvenilir olmasına rağmen daha az popüler hale geliyordu. Tüketici tarzı arayüzler iş dünyasında benimsendikçe, eski GUI işçi üretkenliği açısından gecikmeye başladı. SAP, değişen bu beklentilerle birlikte SAP Fiori’yi çıkardı. SAP Fiori, mobil cihazlara öncelik veren görüntüleme yaklaşımına odaklanarak ilk kez 2013 yılında tanıtıldı. Fiori tanıtıldığında yalnızca 25 uygulama içeren sınırlı içeriğe sahipti ve birden çok cihazdan erişilebilen basit kullanımlı bir çözüm olarak kabul edildi.

Temel olarak, Fiori programlarının UX odaklı uygulamalar olduğunu da söyleyebiliriz. Bu uygulamalar, masaüstü, PC tablet ve akıllı telefonlar için eşit derecede uygundur. SAP’ye göre her yeni ürün, SAP Fiori’nin modern tasarımına dönüştürülür. Amaç, SAP kullanıcılarına tutarlı, uçtan uca bir deneyim sağlamaktır. SAP’ye göre, Fiori’nin ön uç geliştirmede geliştirme maliyetlerini 80’in üzerine düşürmesi bekleniyor.


SAP Fiori’nin Faydaları Nelerdir?

SAP’nin sunduğu modern ve sezgisel kullanıcı arayüzü SAP Fiori kuruluşlar için çeşitli avantajlar sağlamaktadır. SAP Fiori’nin işletmeler için çok fazla kullanım alanı bulunmaktadır. Yeni Fiori’nin en yaygın uygulamalarından biri ise geleneksel SAP Grafiksel Kullanıcı Arayüzünün (SAP GUI) yerine geçmesidir. Fiori Uygulaması Referans Kitaplığı, SAP HANA için yüzlerce SAP Fiori Uygulamasını gösterir.

Verimlilikte Artış – Fiori tarafından tasarlanmış arayüzlerin kullanımı, önceki SAP UI’lerine göre daha kolaydır, bu nedenle daha üretken çalışma sağlarlar.

Daha Sezgisel İş Akışı

Fiori tarafından tasarlanmış kullanıcı arayüzleri, SAP mantığı yerine iş mantığına sahiptir. Bu, onları SAP konusunda uzman olmayan bilgi çalışanlarının büyük çoğunluğu için daha sezgisel hale getirir.


Geliştirilmiş Mobilite

Fare ve klavye yapısıyla SAP GUI, çeşitli mobil arayüz stillerine pek uygun değildi. Fiori’ye geçiş, mobil çalışanlara avantajlar sağlar. Fiori’nin basit arayüzü, kullanıcıların dokunmatik ekranlarla çalışmasını sağlar. Tutarlı kullanıcı arayüzü davranışı ve tasarımı, cihazdan bağımsız olarak benzer bir deneyim sağlar.

SAP HANA ile Daha İyi Uyum

Fiori, SAP HANA iş akışları için optimize edilmiştir. ECC’de geçici süreçler oluşturan kuruluşlar için Fiori, modernleşmeye yardımcı olur. Fiori, SAP HANA’ya geçişten maksimum faydayı elde etmenizi sağlar.

İş Gücü Esnekliği

Standartlaştırılmış Fiori arayüzü ve tutarlı tasarım felsefesi, çalışanların yeni işleri hızlı bir şekilde öğrenmesini kolaylaştırır. Bir Fiori uygulamasında uzmanlaşan kullanıcılar, bu bilgileri diğer uygulamalara aktarabilir. Böylece çalışanlar roller arasında daha kolay hareket edebilir.


SAP Fiori Launchpad Nedir?

Fiori Launchpad (Fiori Başlatma Paneli), uygulamaları yönetmek, görüntülemek ve çalıştırmak için merkezi bir araçtır. Launchpad, SAP Fiori uygulamalarını barındırır ve uygulamalara kişiselleştirme, navigasyon ve uygulama yapılandırma hizmetleri sağlamaktadır.

SAP Fiori Danışmanlığı Nedir?

Teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte hız ve kullanıcı deneyimi şirketler için çok önemli hale geldi. SAP Fiori Danışmanı, şirketlerin ERP ihtiyaçlarını karşılayan Fiori uygulamalarının geliştirilmesine, yapılandırılmasına, özelleştirmesine ve entegre edilmesine yardımcı olur.

Yazar: Cem Bastacı

Kaynak: https://mdpgroup.com/blog/fiori-nedir-sap-fiori-danismanligi-nedir/

Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Sizde 3.000 kişinin üzerinde bulunan abonelerimiz arasına katılın. Abone olarak yeni eklenen içeriklerimizden anında haberdar olursunuz
E-Mail adresiniz sapuzman.com dışında 3 tekil veya tüzel kişilikler ile paylaşılmayacaktır
Sosyal Medya Hesaplarımız
0 0 vote
Article Rating
Umut Demirci hakkında 259 makale
1986 yılında Kocaeli'nin Darıca ilçesinde dünyaya geldim. Bahçeşehir Üniversitesi, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünü başarılı bir şekilde tamamladım. Üniversite yıllarında çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ve bilişim projeleri içerisinde görev aldım. Üniversiteyi tamamladıktan hemen sonra 2010 yılında başladığım ERP sektöründe, SAP PMO (Proje Yönetim Ofisi) Takım Lideri olarak çalışmaya devam etmekteyim. Daha detaylı bilgi için Hakkımda menüsünü kullanabilirsiniz.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments