SAP BW Sisteminde Bilgi Nesneleri: Karakteristik ve Göstergeler

Bilgi Nesneleri SAP BW sistemi içerisindeki tablolarda kullanılan her bir alana karşılık gelen ve tablolar arası veri akışını sağlamak için kullanılan yapılardır. SAP BW sisteminde standart bir çok bilgi nesneleri mevcuttur ve bu standart bilgi nesnelerin başında ‘0’ ifadesi yer alır ve teknik ad uzunluğu 3 ila 9 karakter arasındadır. (0MATERIAL, 0PLANT, 0BUS_AREA)

Bilgi nesneleri Karakterislik ve Gösterge olarak yaratılıp kendi içlerinde birim ve zaman özelliği de kazandırılabilir.

Karakterislik nesneler genellikle sayısal işlem verisi tutmayan ilgili nesnenin türünü, özelliğini, yapısını, numarasını, tarihini vb gibi alanları tutan nesnelerdir. Örneğin 0MATERIAL nesnesi malzemeye ait malzeme numarasını (örn : 0000P1000), 0MATL_GRP ilgili malzemeye ait malzemenin grubunu, 0CALDAY YYYYMMDD formatında tarihi tutar.

Göstergeler ise üzerinde satış miktarı, satış tutarı gibi sayısal veri tutan nesnelerdir. Örnek olarak 0AMOUNT satış tutarı gibi sayısal bir ifadeyi gösterir.


SAP BW Sistemine Bilgi Nesnesi Oluşturma

SAP BW sisteminde standart bilgi nesneleri dışında özel ihtiyaçlar için standart dışı bilgi nesneleri oluşturmakta mümkün. Bunu için öncelikle bir bilgi nesnesi yaratmak için bir bilgi alanı oluşturalım. Bunun için: RSA1 işlem koduna aşağıdaki adımlar izlenir:

Bilgi alanı yarat seçeneğinde sonra aşağıdaki gibi bir alan gelicek. Burada isimlendirmeyi kendi standartlarınıza göre yapabilirsiniz.

Yaratılan bilgi alanı üzerinde sağ >> “Bilgi Nesnesi Kataloğu Yarat”

Ardından gerekli isimlendirmeler verilerek Bilgi Nesnesi Tipi seçeneğinde Karakteristik ve Gösterge seçilerek iki farklı bilgi nesnesi kataloğu oluşturulmuş olur.

Şimdi Bu oluşturduğumuz Bilgi Nesnesi Kataloğu için Karakteristik yaratalım.


Bu işlem adımlarından sonra aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız. Bu ekranda ilgili bilgi nesnesini oluşturmak için 1 ve 2 numaralı alanları doldurmak zorundasınız. Bu alanların özelliği ve diğer seçenekler bir sonraki yazının konusunu oluşturacak.

Gösterge oluşturmak için de işlem adımları benzerdir. Son etkinleştirme adımında ilgili nesnenin veri tip ve birimleri seçilerek etkinleştirilir.

Bu yazı Burak Yıldız tarafından hazırlanmış olup, yazının kaynak sitesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.


Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Sizde 3.000 kişinin üzerinde bulunan abonelerimiz arasına katılın. Abone olarak yeni eklenen içeriklerimizden anında haberdar olursunuz
E-Mail adresiniz sapuzman.com dışında 3 tekil veya tüzel kişilikler ile paylaşılmayacaktır
Sosyal Medya Hesaplarımız
Umut Demirci hakkında 318 makale
1986 yılında Kocaeli'nin Darıca ilçesinde dünyaya geldim. Bahçeşehir Üniversitesi, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünü başarılı bir şekilde tamamladım. Üniversite yıllarında çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ve bilişim projeleri içerisinde görev aldım. Üniversiteyi tamamladıktan hemen sonra 2010 yılında başladığım ERP sektöründe, SAP Sipariş Planlama&Müşteri Hizmetleri ve Master Data Birim Yöneticisi olarak çalışmaya devam etmekteyim. Daha detaylı bilgi için Hakkımda menüsünü kullanabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*