SAP Fiori – Fiori Launchpad – SAP Fiori Kullanımı – Fiori Demo OrtamıOkuma süresi 18 dakika

Merhabalar,

Bu yazımızda, SAP Fiori Launchpad olarak adlandırılan, SAP Fiori temel ekranlarının kullanımından bahsedeceğim. Ama isterseniz öncelikle SAP Fiori‘nin ne olduğunu, ne amaçla kullanıldığını ve nasıl bir ürün olarak ortaya çıktığından bahsedelim.

SAP Fiori Nedir?

SAP, özellikle S4Hana ile, kullanıcı dostu arayüzler ile kullanıcı memnuniyetini arttırmayı amaçlamıştır. Bundan dolayı, klasik SAP R3 ekranlarında bulunan karmaşık yapıdan kurtulmak için HTML5 tabanlı Fiori ürünü ortaya çıkardı ve kullanıcılarına platform bağımsız olarak SAP’yi kullanmalarını sağladı. Böylelikle SAP, Fiori ürünü sayesinde hem mobil hemde masaüstü çözümlerinde kullanılabilir oldu.

SAP Fiori Uygulamaları Nelerdir?

SAP Fiori sisteminin bir uygulama mağazası bulunmaktadır. SAP Fiori Uygulama Marketinde her geçen gün uygulama sayısı artmaktadır. Bu yazıyı yazdığım saatlerde, S/4HANA 1709 versiyonu için 9144 adet uygulama, S/4HANA 1610 versiyonu için 711 adet uygulama ve SAP Business Suite için 61 adet uygulama, SAP Fiori Uygulama Marketinde yerini almış bulunuyor.

SAP Fiori Application Store için lütfen buraya tıklayın.

Peki SAP Fiori sistemi ile neyi amaçlıyor. Örneğin, SAP’nin en karışık ekranlarından biri olan Satış Siparişi giriş ekranında yer alan yüzlerce alan, Fiori ile sadece ihtiyaç duyulan alanların veri girişine olanak sağlamakta olup, kullanıcının kısa sürede Fiori üzerinden satış siparişini girmesine olanak sağlıyor. Bunun yanı sıra mobil cihazlar üzerinden ERP sistemini kullanabilmekte ayrıca bir görsel imaj oluşturmaktadır.

Günümüzde Türkiye’de günden güne artan Fiori deneyimleri, özellikle mobil platformlarda iş yapan ekipler tarafından kullanıldığı gibi, tüm şirket çalışanlarının kullanabileceği çeşitli izin, masraf, talep oluşturma gibi ekranlarda da sıklıkla firmalar tarafından kullanılmaktadır.

SAP Fiori Eğitimini Nasıl Alabilirim?

Bildiğim kadarı ile Türkiye’de bireysel SAP Fiori eğitimlerin dışında SAP Fiori eğitimi veren yerler Bilginç IT ve Sagesse Bilişim’dir. Bu iki SAP Fiori Eğitim Kurumu da İstanbul’dadır.

SAP Fiori Launchpad Nedir? SAP Fiori Launchpad Özellikleri Nelerdir?

SAP Fiori Launchpad, mobil ve masaüstü çözümlerde Fiori uygulamalarına giriş yapmanızı sağlayan bir giriş noktasıdır. Tiles adı verilen ve aşağıdaki ekran görüntüsünde kareciklerden oluşan alanlarda, farklı Fiori Uygulamalarına erişebileceğiniz alanlardır. Bu uygulamalara yada Tiles‘lara erişim kullanıcı rollerine bağlı olarak gerçekleştirilir.

Şimdi isterseniz Fiori Launchpad özelliklerini ekran üzerinde sizlere anlatayım.

S/Hana veya Fiori sisteminize giriş yaptığınızda, aşağıdaki ekran görüntüsünde belirtilen bir tasarım ile karşılaşırsınız. Bu ekran SAP Fiori Sisteminin giriş ekranı sizlere tüm modüllerde yapılmış olan işlemlerin özetlerini sunmaktadır. My Home ekranı ana sayfanız olup tüm ilgili modül bilgilerini bu giriş ekranında kolaylıkla görebilirsiniz.


Aşağıdaki ekran görüntüsünde belirtildiği gibi SAP Fiori sisteminde kullanıcılara yardımcı olabilmek ve işlevleri kolaylaştırabilmek amacı ile Fiori Shell Bar(gri kutucuk içerisindeki alan) adı verilen bir alan bulunmaktadır. Bu alanda yer alan Me(insan ikonu) ve Bildirimleri açmak kapamak için kullanılanbutonu görebilirsiniz. Bunun yanı sıra genel arama butonuna yine bu alanda görebilirsiniz.


SAP Fiori sistemi, kullanıcıya özel sistem kaynaklı veriler sunabilmek ve ilave alan sağlamak için kaydırma panelini, görünüm alanıyla genişletmiştir. Duyarlı ekran çerçevesi, farklı ekran alanlarını aynı anda basit bir şekilde yönetmenizi sağlar. Me alanını görmek için sola veya bildirimlerin listesini görmek için sağa hareket ederek, mobil cihazlar için parmaklarınızı, masaüstü çözümleri için mouse pad veya mouse’nızı kullanabilirsiniz.


Bu alanlara, ekranın üstündeki shell bar çubuğundaki sağ ve sol köşelerde bulunan geçiş düğmeleriyle erişebilirsiniz. Geçiş işlemi görünümün sola veya sağa hareket etmesine ve ana içerik alanından uzaklaşmasına neden olur.


SAP Fiori Shell Bar kısmında yer alan Bildirim Geçiş düğmesini bastığınızda, ekran çerçevesinin sağa hareket etmesine ve ana içerik alanını uzaklaştırmasına neden olur.


Me alanında buluna profil resminize bastığınızda ise, ekran görüntü portunun sola hareket etmesine ve ana içerik alanından uzaklaşmasına neden olursunuz.


Me alanı SAP Fiori Shell Bar alanının en solunda bulunur ve alan her Fiori ekranında yer almaktadır.


Me alanında bulunan ikon veya eklemiş iseniz profil resminize bastığınızda, SAP Fiori sisteminde yer alan kişisel bilgilerinize ulaşırsınız.


Me alanında İsim Soyisim bilgisinin yanı sıra, profil resminizi ve oturum kapatma butonunu görebilirsiniz. Bunun yanı sıra son gezdiğiniz uygulamaları Recent Activity sekmesi altında görebilirsiniz.


App Finder(Uygulama Bulucu) butonu SAP Fiori Uygulama Mağazası işlevini görmekte olup, sisteminizde kullandığınız veya yetkili olduğunuz ve kullanabileceğiniz uygulamaları bulmanıza yardımcı olmaktadır.


Settings(Ayarlar) butonuna basarak; Kullanıcı Hesabı ayarlarını, Görünüm Dili ve Bölgesi ayarlarını, uygulandı ise Kullanım Analizinizi ve yine uygulandı ise Kullanıcı Profili ayarlarınızı ve Varsayılan ayarlarınızı Settings butonuna basarak yapabilirsiniz.


Settings butonuna bastığınızda, aşağıdaki ekran görüntüsünde yer alan menü açılır. Bu menü ile mevcut ayar ve bilgilerinize erişebilir ve istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz.


Kullanıcı Aktivitelerini görmek için User Activities butonuna basılır.


Aşağıdaki ekran görüntüsünde belirtildiği gibi, son kullandığınız uygulamalar ve uygulama tarihçeniz User Activities alanında görüntülenir. Tüm geçmiş datalarınızı bu alanda bulunan Clear butonuna basarak silebilirsiniz.


Aşağıdaki ekran görüntüsünde de gösterildiği gibi, Help(Yardım) butonu ile çeşitli yardım dokümanlarına erişim sağlayabilirsiniz.


Edit Home Page(Giriş Sayfasını Düzenle), Giriş sayfasındaki uygulamaların ve grupların görünürlüğü ve yerleştirilmesi üzerinde ek kontrol sağlar. Başlatma panelinde yeni Tiles ekleyebilir, yeniden düzenleyebilir veya kaldırabilirsiniz. Ayrıca gruplar oluşturabilir, yeniden düzenleyebilir, silebilir veya geçici olarak gizleyebilirsiniz.


Recent Activity(Son Aktiviteler) alanında son giriş yaptığınız uygulamalar listesine ulaşabilirsiniz.


Me alanında bulunan profil resmi alanına basarak, yeni bir profil resmi ekleyebilirsiniz.


Arama butonuna basarak, sisteminizde bulunan tüm uygulamaları filtreleyebilirsiniz. Daha kolay bir şekilde uygulamalarınızı bulabilirsiniz.


Bildirim Yönetimi butonu ile SAP Fiori sisteminin ileteceği tüm bildirimleri yönetebilirsiniz.


SAP Fiori sistem bildirimlerini görüntülemek için Bildirim Butonuna basılır.


Açılan Bildirim ekranında, bildirimleriniz hakkında daha fazla bilgiye erişebilir ve bildirimlere öncelik verebilir veya bunları benzer öğelerle gruplandırabilirsiniz.Bildirim sekmelerini kapatmak için yine aşağıda yer alan ekran görüntüsünde belirtilen butona basılır.


Home(Giriş sayfası), fiori panelinin kalbidir. Uygulama başlatmanıza izin veren ve ek bilgi gösterebilecek uygulamalar bu alanda bulunur. Sayfayı kişiselleştirebilir, Tiles ekleyebilir, Tiles kaldırabilir veya bunları gruplar halinde toplayabilirsiniz. Launchpad rol tabanlıdır, bu nedenle yalnızca kullanıcı rolleriniz için izin verilen uygulama Tiles’ları burada görüntülenir. Giriş sayfasını başlangıç noktanız olarak kullanın.


SAP Fiori Launchpad Giriş sayfasında, uygulamalar genellikle gruplar halinde kümelenir. Bu gruplar sayfanın üstündeki Bağlantı Çubuğunda listelenmiştir. Bağlantı çubuğu yalnızca birden fazla uygulama grubunuz olduğunda gösterir. Bir grup seçtiğinizde, sayfa seçilen gruba ilerler. Grupları ve menüleri değiştirmek istiyorsanız, Me alanından Giriş Sayfasını Düzenle’yi seçin.


Bağlantı Çubuğu alanı ekranda tam olarak gösterilemeyecek kadar uzun ise, aşağıdaki ekran görüntüsünde bulunan buton ile bağlantı çubuğunun gösterilemeyen alanlarını görüntüleyebilirsiniz.


Bağlantı Çubuğunu sağ’a ve sol’a çekerek istediğiniz menü ve uygulamalara erişim sağlayabilirsiniz.


Launchpad içeriği rollere göre gruplayan bölümlere ayrılmıştır. Bölümlerdeki içeriği değiştirip genişleterek başlangıç ekranınızı kişiselleştirebilirsiniz.


İçerik ve uygulamalar, başlangıç ekranında kutucuklarda görüntülenir. Tiles(Kutucuklar), SAP Fiori launchpad Giriş sayfasındaki bir uygulamayı temsil eden bir belirteçtir. Tiles(Kutucuklar), uygulamaları başlatmak ve onları başlatma panelinde görüntülemek için kullanılır.


Daha fazla grup panelini görüntüleyebilmek için, aşağıdaki ekran görüntüsünde belirtilen butona basılır.


Kullanıcınıza tanımlanmış olan tüm grup uygulamaları bu butona basarak görüntüleyebilirsiniz.


Açılan Grup Uygulamaları sayfasında size uygun olan grubu seçebilirsiniz. Örneğimizde Satınalma Sözleşme Yönetimi grubunu seçerek devam ediyoruz.


Satınalma Sözleşme Yönetimi grubu seçildiğinde, bu gruba ait olan uygulamalar kullanıcının önüne gelir.


Son kullanıcı, kutucuğa sağ tıklayarak bir uygulamayı Yalın modda başlatabilir. Yalın modda, kullanıcı navigasyon yerine geri düğmesi görebilir ve gezinti hiyerarşisinden Ana sayfa düğmesi kaldırılır. Böylelikle kullanıcı ekranını ve göreceği uygulamaları sadeleştirebilir.


Uygulamayı başlatmak için ilgili kutucuğa tıklanır.


Sözleşme Yönetim Uygulaması açılır ve sözleşmeler aşağıdaki ekran görüntüsünde görüldüğü gibi listelenir. Bunun yanı sıra uygulama ismi sayfanın en üstünde, aşağıdaki ekran görüntüsünde belirtildiği gibi gösterilir.Home ikonuna basılarak uygulamadan çıkılıp, Fiori Launchpad ekranına geri dönülür.


Fiori oturumunuzu kapatmak için, Me butonuna yada var ise, profil resmine tıklanılır.


Me ekranında Sign Out(Oturumu Kapat) butonuna basılır.


Çıkış işlemi onaylanır.


Çıkış işlemi tamamlandıktan sonra, tekrar Fiori Sistemine giriş yapabileceğiniz login ekranı açılır.SAP Fiori Demo Ortamı Var mıdır? SAP Fiori Demo Ortamını Nasıl Oluşturabilirim? SAP Fiori Cloud Demo Nedir?

SAP’nin belkide en zayıf kaldığı alan, kullanıcılara kolaylıkla demo ortamı sağlayamamasıdır. Ancak Fiori sistemi ile kullanıcılara ve öğrenmek isteyenlere biraz kolaylık sağlıyor. SAP Cloud yapısı ile kullanıcılara belirli bir süre için SAP Fiori çözümünü inceleme ve kullanmak için Fiori Demo ortamı sunmaktadır.

SAP Fiori Sistemi demo ortamında oturum açabilmek için öncelikle cloud hesabınızı oluşturmanız gerekmektedir. Buraya tıklayarak SAP Fiori Cloud Demo hesabınızı oluşturabilirsiniz. SAP Fiori sisteminde cloud demo hesabınızı nasıl oluşturabileceğinizi ise buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Sizde 3.000 kişinin üzerinde bulunan abonelerimiz arasına katılın. Abone olarak yeni eklenen içeriklerimizden anında haberdar olursunuz
E-Mail adresiniz sapuzman.com dışında 3 tekil veya tüzel kişilikler ile paylaşılmayacaktır
Sosyal Medya Hesaplarımız
0 0 vote
Article Rating

SAP Eğitimi İçin Tavsiye

SAPUZMAN.COM Blog sitemiz, siz değerli ziyaretçilerimiz için EDUANKA  firması ile özel bir anlaşma yapmış bulunmaktadır. EDUANKA Eğitim firması ile iletişime geçerek, kendilerine sapuzman.com sitesi üzerinden ulaştığınızı bildirmeniz durumunda, EDUANKA tarafından verilen eğitimlerden özel indirim hakkına sahip olacaksınız.

Online ve/veya yüz yüze, Kurumsal, Grup ve Bireysel eğitim alabilirsiniz.

Kendileri ile iletişime geçebilmek için yapmanız gerekenler, buraya tıklayarak EDUANKA firmasının web sitesine ulaşıp ilgililer ile iletişime geçebilir, veya 0 552 240 00 57 numaralı telefonu arayabilir, genel sorularınızı bilgi@eduanka.com mail adresine iletebilirsiniz.

Aşağıdaki linkler üzerinden eğitmen cv’sine ve modül eğitim müfredatlarına daha kolay ulaşabilirsiniz.

Umut Demirci hakkında 272 makale
1986 yılında Kocaeli'nin Darıca ilçesinde dünyaya geldim. Bahçeşehir Üniversitesi, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünü başarılı bir şekilde tamamladım. Üniversite yıllarında çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ve bilişim projeleri içerisinde görev aldım. Üniversiteyi tamamladıktan hemen sonra 2010 yılında başladığım ERP sektöründe, SAP Sipariş Planlama&Müşteri Hizmetleri ve Master Data Birim Yöneticisi olarak çalışmaya devam etmekteyim. Daha detaylı bilgi için Hakkımda menüsünü kullanabilirsiniz.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments