SAP Database Tablolarına Direk Kayıt Ekleme, Silme ve Güncelleme İşlemiOkuma süresi 4 dakika

Merhabalar,

Bu yazımızda SAP Database Tablolarına SE16N işlem kodu üzerinden nasıl kayıt ekleyebileceğimizi, kaydı değiştirebileceğimizi veya kaydı güncelleyebileceğimizi anlatacağım.

Öncelikle uyarmam gereken konu şudur. Bu işlemi SAP Sisteminde hangi yetkiye sahip olursanız olun ilgili işlemi sadece Geliştirme(Dev) ve/veya Kalite(QA) sistemlerinde yapmalısınız. Canlı sistemde bu gibi işlemleri yapmanız bilgi kayıtlarınızın bozulmasına neden olacaktır. Dikkat etmeniz gereken diğer bir konu ise, Request ile taşınan (T*) tablolara direk tablo üzerinden kayıt ekleme, silme ve güncelleme işlemi yapmayınız.

İlgili işlem Canlı sistemlerinde yetkiye bağlı olmalıdır. Geliştirme (Dev) ortamında bütün kullanıcılar üzerinde SAP_ALL yetkisi olduğu düşünülerek işlem adımları anlatılmıştır.

SAP Sisteminde database tablolarını görüntüleyebilmek için SE16N ve SE16 işlem kodu kullanılabilir. Bizim anlatımımızda SE16N işlem kodu üzerinden işlemler anlatılacaktır.

SAP Sistemine tablo üzerinden kayıt ekleme işlemi iki farklı şekilde yapılabilmektedir.

  1. &sap_edit komutu kullanılarak tabloyu değişikliğe açma işlemi
  2. /h komutu ile debug yaparak tabloyu değişikliğe açma işlemi

1. &sap_edit komutunun kullanılması

SE16N işlem koduna girerek, kayıt ekleyeceğiniz, kayıt sileceğiniz ve/veya kayıt güncelleyeceğiniz tablo ismini Tablo alanına yazdıktan sonra, komut satırı alanına &sap_edit anahtarını yazarak enter tuşuna basarak tabloyu değişikliğe açabilirsiniz. Akabinde F8 tuşu veya çalıştır butonuna basarak tabloyu değişikliklere açık hali ile görüntüleyebilirsiniz.2. /h debug ile tablo aktifleştirme yöntemi

Bazı sistemlerde &sap_edit komutunun çalıştırılmasına izin verilmemektedir. Bu durumda kullanıcı /h debug ekranı ile gerekli değişkenleri tanımlayarak tabloyu değişikliklere açık hale getirebilir.

Bunun için yine SE16N işlem kodu üzerinden tablo kısmına değişikliklere açık yapılmak istenen tablo ismi girilir ve komut satırı alanına &sap_edit yerine /h komutu yazılır ve yürüt butonuna basılır.
Açılan debug ekranında aşağıdaki ekran görüntüsünde paylaşılan alan gd_tab alanı üzerine çift tıklanılır.


Ardında ekranın sağ alt tarafında bulunan alanda değişkenler alanına aşağıdaki ekran görüntüsünde bulunan GD_EDIT ve GD_SAPEDIT değerlerleri girilir.

Bu değerler girildikten sonra enter tuşuna basılır ve yine aynı yerde belirtilen butonlar basılarak bu alanların değerlerine X işareti konulur.Akabinde F8 tuşuna basılarak aşağıdaki ekran görüntüsünde belirtildiği gibi tablonun değişikliklere açık hali görüntülenir.


Yukarıdaki ekran görüntüsünde sarı kutucuk içerisine alınan butonlar yardımı ile tablo üzerinden istediğiniz işlemleri yapabilirsiniz.

Umarım faydalı bir paylaşım olmuştur.

Sağlıcakla kalın.

Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Sizde 3.000 kişinin üzerinde bulunan abonelerimiz arasına katılın. Abone olarak yeni eklenen içeriklerimizden anında haberdar olursunuz
E-Mail adresiniz sapuzman.com dışında 3 tekil veya tüzel kişilikler ile paylaşılmayacaktır
Sosyal Medya Hesaplarımız
0 0 votes
Article Rating
Umut Demirci hakkında 285 makale
1986 yılında Kocaeli'nin Darıca ilçesinde dünyaya geldim. Bahçeşehir Üniversitesi, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünü başarılı bir şekilde tamamladım. Üniversite yıllarında çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ve bilişim projeleri içerisinde görev aldım. Üniversiteyi tamamladıktan hemen sonra 2010 yılında başladığım ERP sektöründe, SAP Sipariş Planlama&Müşteri Hizmetleri ve Master Data Birim Yöneticisi olarak çalışmaya devam etmekteyim. Daha detaylı bilgi için Hakkımda menüsünü kullanabilirsiniz.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments