SAP Ana Ekranında ki Görsel Resmini Nasıl Değiştirebilirim?Okuma süresi 4 dakika

Merhabalar,

SAP Sistemi ortamlarından (Geliştirme, Kalite, Canlı) herhangi birine girdiğinizde, aşağıdaki ekran görüntüsünde yer alan görsel ile karşılaşırsınız.

Yukarıdaki ekranın sağ tarafında yer alan resim görselini, ortam bilgisini kullanıcıya gösterebilmek için firmalar kendilerine göre değiştirmek isteyebilirler. Bu yazımızda bu işlemin nasıl yapılabileceğini anlatacağız.

İlk olarak SMW0 ‘ını başlatıyoruz;
SMW0 parametresi SAP Repository içerisindeki nesneleri yönetmemizi sağlar.


“WebRFC uygulamaları için ikili veriler” seçeneği seçilip, “Çalıştır” butonuna basılır.


Herhangi bir parametre vermeden “Yürüt” seçeneğini seçtiğinizde, karşınızda Repository içerisindeki tüm nesnelerin listesi görüntüleniyor olacak. Listeleme ekranındayken aşağıdaki resimdeki gibi “MIME tipi bakımı” ekranını açılır.

Not : MIME, çok amaçlı web nesnesi anlamına gelmektedir. HTML, GIF imajlar gibi nesneler MIME olarak adlandırılır.


Default olarak SAP uygulamasında grafik MIME tipleri tanımlı olarak gelmez. Bunları manuel eklememiz gerekmektedir. MIME tipleri; herhangi bir nesnenin hangi tipte olduğunu belirtmek için kullanılır.


Yarat seçeneğini seçip, yeni bir MIME tipi oluşturmanız gerekmektedir. Eğer resim uzantınız JPG ise aşağıdaki şekilde bir MIME tipi oluşturmanız gerekir;


Nesne adını Z ile başlatıp resminizin adını yazabilirsiniz. Örneğin; ZSCREENWALLPAPER-1.JPG
Tanım bilgisini de doldurduktan sonra “İçe aktar“ seçeneği ile resminizi SAP Repository alanına yüklemeniz gerekmektedir.
MIME tipini oluşturduktan sonra liste ekranına gelerek, yeni oluşturulan tipiniz listede görünüyor ise, buraya kadarki adımları sorunsuz yapmışsınız demektir.

Şimdi oluşturduğumuz bu nesneyi, ana ekran görseli parametresi ile bağlama adımına geçebiliriz;

Bunun için ilk olarak SM30 transaction koduna gidilir.
Tablo ismi olarak “SSM_CUST” verelim ve “Bakım Yap” butonuna tıklayalım.
Not: “SSM_CUST” tablosu üst birimden bağımsızdır. Yani tabloda yaptığınız her değişiklik tüm üst birimler tarafından görülür. Ayrıca MANDT kolonu olmayan tüm SAP tabloları üst birim bağımsızdır.


SM30 transaction’ı SAP tablolarında bakım yapmamıza olanak sağlar.

Not: “SSM_CUST” tablosu üst birimden bağımsızdır. Yani tabloda yaptığınız her değişiklik tüm üst birimler tarafından görülür. Ayrıca MANDT kolonu olmayan tüm SAP tabloları üst birim bağımsızdır.


Yukarıda göründüğü gibi, “Yeni Kayıt” butona tıklayarak aşağıdaki şekilde yeni bir giriş sağlayın;


Tanım=START_IMAGE,
Konfigürasyon Değeri = ZSCREENWALLPAPER-2.JPG ( Oluşturduğunuz MIME tip Adı)

Böylelikle yapılması gereken işlemler tanımlanır. SAP Logondan çıkıp tekrar girdiğinizde, tüm adımları doğru yaptıysanız resminiz artık görünür hale gelecektir.

Bu yazı sitemizin destekçilerinden Can Çevikoğlu tarafından yazıya alınmıştır. Can Çevikoğlunun blog sayfasına erişmek için lütfen tıklayınız.

Kendisine bu faydalı paylaşım için teşekkür ederiz.

Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Sizde 3.000 kişinin üzerinde bulunan abonelerimiz arasına katılın. Abone olarak yeni eklenen içeriklerimizden anında haberdar olursunuz
E-Mail adresiniz sapuzman.com dışında 3 tekil veya tüzel kişilikler ile paylaşılmayacaktır
Sosyal Medya Hesaplarımız
0 0 votes
Article Rating
Umut Demirci hakkında 285 makale
1986 yılında Kocaeli'nin Darıca ilçesinde dünyaya geldim. Bahçeşehir Üniversitesi, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünü başarılı bir şekilde tamamladım. Üniversite yıllarında çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ve bilişim projeleri içerisinde görev aldım. Üniversiteyi tamamladıktan hemen sonra 2010 yılında başladığım ERP sektöründe, SAP Sipariş Planlama&Müşteri Hizmetleri ve Master Data Birim Yöneticisi olarak çalışmaya devam etmekteyim. Daha detaylı bilgi için Hakkımda menüsünü kullanabilirsiniz.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments