SAP ABAP Kodlarınızı PDF ortamına nasıl alabilir ve arşivleyebilirsiniz?

Merhabalar,

Bu yazımızda yine bir çok arkadaşa faydalı olacağını düşündüğüm Abap kodlarınızı pdf ortamına nasıl alabileceğinizi anlatacağım.

Öncelikle abap kodlarınızı pdf ortamına neden alırız sorusunun cevabını verelim. Çoğu büyük firmalar, daha doğrusu büyük projeler yapan firmalar, proje sonlarında proje dokümantasyonu hazırlarlar. Bu proje dokümantasyonunda kavramsaldan iş akış ve süreç çizelgesi, kullanım kılavuzu, fonksiyonel ve teknik spec dosyalarının yanı sıra abap kodlarını da dokümantasyonda yer verirler. Böyle yaparak, ilgili kişilerin kod içerisine girmeden veya proje ekranlarını görmeden projenin büyük resmini görmeyi sağlarlar. Abap kodları bundan dolayı genellikle text veya word dosyasına kopyalanır. Bu şekilde olunca, abap kodlarının kendine özgü renklendirmeleri görüntülenemediğinden dolayı, kodun okunaklığı kaybolur ve sadece elimizde kod örneği kalması için bir arşiv dosyası hazırlamış oluruz.

Birazdan ekran görüntüleri ile anlatacağım konu sayesinde renklendirmeye sahip bir şekilde abap kodlarınızı pdf ortamında saklayabilir ve arşivleyebilmeyi öğreneceksiniz.

Öncelikle SE38 işlem kodu üzerinden, arşivlemek istediğiniz abap kodu programını çağırın.

Örneğimizde ZABAP_P0005 program kodlarını PDF formatına almak istediğimizden dolayı Program alanına ZABAP_P0005 program adını yazarak Görüntüle butonuna basıyoruz.

Açılan ekran üzerinde ilgili programın kodunu görüntüleyebiliriz.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde belirtildiği gibi ekranın sağ alt köşesinde kırmızı kutucuk içerisine alınan Options butonuna basılır.

Options butonuna bastığımızda aşağıdaki ekran görüntüsünde belirtilen menü açılır.

Açılan ekran üzerinde öncelikle Klavye seçeneği seçilir, hemen ardından Talimatlar alanına “file” anahtar sözcüğü yazılır ve File.ExportPDF seçeneği seçilir, akabinde Yeni Tuş Bileşimi alanına tıkladıktan sonra klavyenizde istediğiniz kısa yol tuş kombinasyonuna basın ve ilgili alanın dolduğunu görün, Tuş Kombinasyonunu belirledikten sonra Tayin Et butonuna basarak, girmiş olduğunuz tuş kombinasyonu Seçilen Komut İçin Tuş Bileşimi alanına otomatik olarak eklenir. Akabinde Sakla butonuna basın.Sakla butonuna bastıktan sonra yukarıdaki ekran görüntüsü ekrandan gider ve kod ekranı yeniden görüntülenir. Bu ekranda Shift+U butonuna bastığınız zaman aşağıdaki ekran görüntüsünde belirtildiği gibi PDF dosyası seçme ekranı karşınıza gelir.

Program ismi Dosya Adı yerine otomatik olarak gelir, değiştirmek istemeniz durumunda ilgili alanda isim değişikliği yapabilirsiniz.

PDF dosyasını kayıt ettikten sonra, PDF dosyasını açtığımızda kodlar renkli olarak aşağıdaki ekran görüntüsünde belirtildiği gibi görüntülenecektir.Bu yazının işinize yarayacağını düşünüyorum. Sonraki yazılarımda görüşmek dileğiyle…

Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Sizde 3.000 kişinin üzerinde bulunan abonelerimiz arasına katılın. Abone olarak yeni eklenen içeriklerimizden anında haberdar olursunuz
E-Mail adresiniz sapuzman.com dışında 3 tekil veya tüzel kişilikler ile paylaşılmayacaktır
Sosyal Medya Hesaplarımız
Umut Demirci hakkında 317 makale
1986 yılında Kocaeli'nin Darıca ilçesinde dünyaya geldim. Bahçeşehir Üniversitesi, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünü başarılı bir şekilde tamamladım. Üniversite yıllarında çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ve bilişim projeleri içerisinde görev aldım. Üniversiteyi tamamladıktan hemen sonra 2010 yılında başladığım ERP sektöründe, SAP Sipariş Planlama&Müşteri Hizmetleri ve Master Data Birim Yöneticisi olarak çalışmaya devam etmekteyim. Daha detaylı bilgi için Hakkımda menüsünü kullanabilirsiniz.

3 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*