SAP’nin Yapay Zekayla Harmanı: SAP CONVERSATİONAL AIOkuma süresi 4 dakika

“SAP Conversational AI”, Ocak 2019’dan itibaren sunulan bir SAP ürünüdür. SAP’nin sunduğu bu ürün sayesinde projelerinizde kullanabileceğiniz dijital asistanlar oluşturmanız mümkündür. SAP Conversational AI tarafından sağlanan bu botla projelerinizde yenilikçi dijital asistanlar oluşturabilirsiniz. Müşteri deneyimini iyileştirmek için yapay zekadan (AI), birinci sınıf dil teknolojisinden ve önceden yapılandırılmış botlardan yararlanabilirsiniz. SAP Conversational AI’ın en önemli faydası çok kısa sürede bir dijital asistan oluşturup, bunu tüm SAP projelerinize entegre edebilmenizdir. Bu sayede uzun proje geliştirme süreçlerinden de kurtulursunuz. Hadi gelin birlikte SAP Conversational AI ürününü inceleyelim.

Bot Eğitimi

Bot eğitiminin arka planında Doğal Dil İşleme (NLP) teknikleri bulunmaktadır. Bu teknik ile bir dijital asistan oluştururken, en önemli süreç olan analiz sürecini tamamlayabilirsiniz. Çeşitli Doğal Dil İşleme teknikleri ile herhangi bir dilde girilen metinleri analiz edebilirsiniz. Bu analiz sürecinde cümleleri kelime grupları halinde inceleme, kelimelerin her birinin köklerine inme, yanlış yazılan kelimenin doğrusunu tahmin etme ve daha birçok farklı teknik yer almaktadır.

Sohbet robotlarını herhangi bir SAP çözümüne, harici iletişim kanalına (Skype, Microsoft Teams vs) veya back-end sisteme bağlayabilirsiniz. SAP Conversational AI ile:

  • Çalışan deneyiminde devrim yaratın  
  • Müşteri deneyiminizi dönüştürün 
  • SAP ürün portföyü ile tam entegrasyon sağlayın 
  • Birden çok dil desteğine sahip olun 
  • Güçlü veri analizinden yararlanın 
  • Harici iletişim kanallarına bağlanın 
  • Tescilli doğal dil işleme (NLP) teknolojisini kullanın 
  • Üretkenliği artırın.

Artan Motivasyon

Yapay zeka sohbet robotları ile görüşmeler eyleme dönüştüğü zaman çalışanlarınızın üretkenliğini, işe bağlılığını, yeniliğini ve motivasyonunu arttırabilirsiniz.

Müşteri Deneyimi ve Kazanımı

İşletmeler için tasarlanmış güçlü sohbet robotları ile müşterilere sunulan hizmetleri otomatikleştirerek, hem üretkenliği hem de müşteriyi elde tutma oranınızı yükseltin. Bu sayede kârınızı da arttırın.

Diğer SAP Ürünleriyle Entegre

Kullanıcıyı doğru sayfaya yönlendirin, Sıkça Sorulan Soruları yanıtlayın ve çok çeşitli SAP çözümleriyle tamamen entegre olan yapay zeka sohbet robotlarıyla basit görevleri gerçekleştirin.

Gereklilikler

Botunuzu oluşturmaya başlamak için https://cai.tools.sap/ adresini ziyaret ederek bir kullanıcı oluşturmaya başlayabilirsiniz!

Hadi bir Bot nasıl tasarlanır inceleyelim 😊

Adım 1:

Butona tıklayarak yeni bir bot yaratıyoruz. 

Adım 2:

Botumuza “Greetings” ve “Smart Talk” becerilerini ekleyebiliriz. Öncelikle botumuza bir isim veriyoruz. İsteğe bağlı olarak açıklama ve konu da girebiliriz. SAP Conversition AI içerisinde birden fazla dil seçeneği mevcuttur. Bu örneğimizde kullandığımız özelikler şunlardır: 

Adı: Reset Password 

Açıklama: Sistem şifresini sıfırlamak için kullanılır. 

Konular: IT-Support, Customer Support 

Dil: İngilizce

Gerekli alanları doldurduktan sonra butona tıklayarak botumuzu yaratıyoruz. 

Adım 3:

Bot içerisinde varsayılan olarak Greetings, Small-Talk, Fallback yetenekleri otomatik olarak gelir. 

Örneğin; “Greetings” selamlama işlemlerinde devreye girmektedir ve içerisinde birden fazla intent vardır. Peki bu intentler içerisinde neler bulunur? Örneğin, çok farklı şekilde yazılmış fakat birbiri ile aynı anlama gelen cümleler içermektedir. 

How are you?  

How do you feel? 

Are you doing well?  

“Fallback” içerisinde ise hata mesajı bulunmaktadır. Bot anlamadığı yerlerde o mesajı kullanıcıya dönmektedir. 

Botumuzun çalışıp çalışmadığını varsayılan olarak gelen selamlama komutları ile test edebiliriz. 

Artık SAP Conversational AI’ın ne olduğunu ve nasıl kullanılabileceğini biliyorsunuz. 

Yazar: Nur Çürükoğlu

Kaynak: https://mdpgroup.com/blog/sap-conversational-ai/

Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Sizde 3.000 kişinin üzerinde bulunan abonelerimiz arasına katılın. Abone olarak yeni eklenen içeriklerimizden anında haberdar olursunuz
E-Mail adresiniz sapuzman.com dışında 3 tekil veya tüzel kişilikler ile paylaşılmayacaktır
Sosyal Medya Hesaplarımız
0 0 vote
Article Rating

SAP Eğitimi İçin Tavsiye

SAPUZMAN.COM Blog sitemiz, siz değerli ziyaretçilerimiz için EDUANKA  firması ile özel bir anlaşma yapmış bulunmaktadır. EDUANKA Eğitim firması ile iletişime geçerek, kendilerine sapuzman.com sitesi üzerinden ulaştığınızı bildirmeniz durumunda, EDUANKA tarafından verilen eğitimlerden özel indirim hakkına sahip olacaksınız.

Online ve/veya yüz yüze, Kurumsal, Grup ve Bireysel eğitim alabilirsiniz.

Kendileri ile iletişime geçebilmek için yapmanız gerekenler, buraya tıklayarak EDUANKA firmasının web sitesine ulaşıp ilgililer ile iletişime geçebilir, veya 0 552 240 00 57 numaralı telefonu arayabilir, genel sorularınızı bilgi@eduanka.com mail adresine iletebilirsiniz.

Aşağıdaki linkler üzerinden eğitmen cv’sine ve modül eğitim müfredatlarına daha kolay ulaşabilirsiniz.

Umut Demirci hakkında 272 makale
1986 yılında Kocaeli'nin Darıca ilçesinde dünyaya geldim. Bahçeşehir Üniversitesi, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünü başarılı bir şekilde tamamladım. Üniversite yıllarında çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ve bilişim projeleri içerisinde görev aldım. Üniversiteyi tamamladıktan hemen sonra 2010 yılında başladığım ERP sektöründe, SAP Sipariş Planlama&Müşteri Hizmetleri ve Master Data Birim Yöneticisi olarak çalışmaya devam etmekteyim. Daha detaylı bilgi için Hakkımda menüsünü kullanabilirsiniz.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments