SAP BTP (Business Technology Platform) Nedir?

SAP BTP diğer adı ile SAP Business Technology Platform, SAP tarafından özellikle Cloud ortamlar ile hayatımıza giren, SAP ürünleri, hizmetleri ve çözümlerinden oluşan bir platformdur. SAP BTP bir SAP ürünü değildir, bundan dolayı herhangi bir lisans alımı yapmanız söz konusu değildir.

SAP BTP(Business Technology Platform) 4 entegre teknoloji sistemi üzerinde gruplandırılmış ve SAP Cloud ürün ve çözümlerinden oluşan bir koleksiyondur.

SAP BTP(Business Technology Platform) içeriği aşağıdaki entegre teknoloji gruplarından oluşur;

  • Veritabanı ve veri yönetimi
  • Analitik uygulamalar
  • Uygulama geliştirme ve entegrasyon
  • Akıllı teknolojiler
sap btp topoloji

Şimdi bu 4 entegrasyon teknolojisini detaylandıralım.

SAP BTP üzerinde Veritabanı ve Veri Yönetimi

SAP BTP Veritabanı ve Veri Yönerimi grubu altında, sistemlerinize ait ortamlarda bulunan tüm verileri depolamak, erişmek, işlemek, entegre etmek ve yorumlamak için ihtiyacınız olan her türlü bilgi ve veriyi içermektedir.

Bu grup altında sınıflandırılan ve kullanıma sunulan SAP BTP uygulamalarında, işletmecinizin, kullanıcılarınızın, müşteri ve satıcılarınızın talep ettiği verileri, esnek, hızlı ve verimli bir şekilde yönetmenize ve kullanmanıza olanak sağlamaktadır.

SAP HANA, SAP HANA Cloud, SAP Hana Enterprise Cloud(HEC) ve SAP Rise kullanan firmalarda, şirket içinde ve bulutta bir bellek içi veritabanı aracılığıyla güçlü ve esnek veri yönetimi sağlar. SAP Cloud ortamında faaliyet gösteren tüm uygulama ve çözümlerin temeli Veritabanı ve Veri Yönetimidir.

Buna ek olarak, SAP Data Warehouse Cloud çözümü, verilerinizi fiziksel olarak tek bir yere taşımak zorunda kalmadan, şirketinizin her alanında tek bir veri görünümü elde etmenizi sağlamaktadır. Yine bu çözüm veya uygulama sayesinde, verileriniz üzerinden iç görüler ve karar vermek için ihtiyaç duyulan anda ve anında tüm verilerinizi bir araya getirerek sizlerin kullanımına sunar.

sap btp veritabanı ve veri yönetimi

Analitik Uygulamalar

SAP BTP içerisinde bulunan Analitik Uygulamalar ile, gerçek iç görüye sahip, planlanabilir ve tahmin edilebilir raporlar elde edebilirsiniz.

SAP Analitik Cloud hizmeti, SAP operasyonel sistemlerinizden, SAP veri ambarlarınızdan ve SAP veri küplerinizden hızlı bir şekilde veri almanıza ve makine öğrenimi teknolojilerini kullanarak bunları gerek duyulur ise harici pazar verileri ile harmanlayarak ve/veya üçüncü parti kaynaklardan verileri alarak, kendi verileriniz ile birleştirmenize olanak tanır.

SAP BTP Analitik Uygulamaları, sistemlerinize ait anormallikleri otomatik olarak tespit edebilir, performans göstergelerinizin ardındaki ana etkenleri belirlemenize yardımcı olur. Böylelikle sistemlerinize neler olabileceğini önceden tahmin edebilir ve akıllı senaryo planlama seçenekleri oluşturabilirsiniz.

Senaryo planlamalarınız için SAP Data Warehouse Cloud, SAP BW/4HANA, SAP Analytics Cloud ve diğerleri gibi ürünleri kaynak olarak kullanmanız gerekmektedir.

sap btp analitik uygulamalar

Uygulama Geliştirme ve Entegrasyon

SAP BTP, yalnızca teknoloji dönüşümü veya optimizasyonu için değil, iş dönüşümü için tasarlanmıştır. Uygulama geliştirme ve entegrasyon ayağı, bulutta ve hibrit senaryolarda çevik iş süreci yeniliği, genişletme ve entegrasyon için ihtiyacınız olan her şeyi size sağlar.

Farklı sistemleri kolayca entegre edebilir, mevcut uygulamanızı genişletebilir veya acil ihtiyaçlar için yeni noktasal çözümler oluşturabilirsiniz. Tasarım odaklı düşünme yaklaşımlarını kullanarak, sezgisel SAP Fiori arayüzünü kullanarak ideal kullanıcı deneyimini yeniden canlandırmak için yinelemeler yapabilir ve deneyler yapabilirsiniz.

SAP Extension Suite, bu sütunun bir parçasıdır ve SAP çözümlerini oluşturmak ve genişletmek için yararlanılabilecek çeşitli hizmetler sağlar. İş ortakları, SAP Store’da SAP çözümlerinin uzantıları olarak satabilecekleri uzantılar da oluşturabilir. SAP Integration Suite ise SAP ve SAP dışı çözümleri hem yerinde hem de bulutta sorunsuz bir şekilde entegre etmenize olanak tanır.

sap btp uygulama geliştirme ve entegrasyon

Akıllı Teknolojiler

Günümüz iş yaşamında, akıllı teknolojiler AI, makine öğrenimi ve IoT, hem basit hem de karmaşık iş süreçlerinde her şeyin içine giren bir hal almıştır. SAP Intelligent Robotic Process Automation (SAP Intelligent RPA) ve makine öğrenimi gibi SAP çözümleri, iş süreçlerinin önemli bir bölümünü oluşturan karmaşık, tekrarlayan kararları otomatikleştirmenizi sağlar. Bu, en değerli kaynağınız olan ve artık yeniliğe odaklanabilen insanları daha katma değerli işlere odaklanmasını sağlamaktadır.

Geçmişte, özellikle teknoloji ayağının bir dönemine bakıldığında, SAP BTP, ürünleri ve çözümleri birbirinden bağımsız olarak uygulama esnekliği sağlar, ancak bunları entegre etmeye başladığınızda, çözülebileceğini hayal etmemiş olabileceğiniz en zorlu iş sorunlarından bazılarını hızlı bir şekilde çözmek için “birlikte daha iyi” bir senaryo yaratırsınız.

sap btp akıllı teknolojiler, lot, ai, rpa

SAP BTP Sonrasında SAP Cloud Platform’a Ne Olacak?

SAP BTP ile birleşik, iş merkezli ve açık veri, geliştirme ve entegrasyon platformu oluşturuldu. SAP, tüm müşterilerine SAP BTP’nin akıllı işletme platformu olduğunun tanıtımını yapmakta. İki platforma sahip olarak pazardaki karışıklığı önlemek için SAP Cloud Platform’a artık bağımsız bir marka olarak ihtiyaç duyulmuyor.

Sonuç olarak, SAP Cloud Platform markası kullanımdan kaldırıldı. Tüm özellikleri, SAP BTP’nin dört teknik sütunundan biri altına taşınmıştır ve ürün ve hizmetler kategorisinde bulunmaktadır. SAP BTP’nin SAP Cloud Platform’un içeriğinde bulunmamaktaydı bundan dolayı SAP BTP, SAP Cloud Platform’un özelliklerini ve daha fazlasını kapsamaktadır.

SAP S/4HANA Sistemler ile ilgili diğer yazılarımız için buraya tıklayınız.

SAP ile ilgili daha fazla bilgi için buraya tıklayınız.

Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Sizde 3.000 kişinin üzerinde bulunan abonelerimiz arasına katılın. Abone olarak yeni eklenen içeriklerimizden anında haberdar olursunuz
E-Mail adresiniz sapuzman.com dışında 3 tekil veya tüzel kişilikler ile paylaşılmayacaktır
Sosyal Medya Hesaplarımız
Umut Demirci hakkında 318 makale
1986 yılında Kocaeli'nin Darıca ilçesinde dünyaya geldim. Bahçeşehir Üniversitesi, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünü başarılı bir şekilde tamamladım. Üniversite yıllarında çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ve bilişim projeleri içerisinde görev aldım. Üniversiteyi tamamladıktan hemen sonra 2010 yılında başladığım ERP sektöründe, SAP Sipariş Planlama&Müşteri Hizmetleri ve Master Data Birim Yöneticisi olarak çalışmaya devam etmekteyim. Daha detaylı bilgi için Hakkımda menüsünü kullanabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*