SAP FI Modülünün Genel Yapısı ve SAP FI Modülünün KapsamıOkuma süresi 2 dakika

SAP Modül Egitimleri, Sap Modul Kursları, Meltem Önal

Merhabalar,

Bu yazımızda SAP ERP Programının en önemli modüllerinden biri olan SAP FI modülünün kapsamı ile ilgili bilgiler vermek istiyorum.

SAP FI Mali Muhasebe modülü aşağıda ki kategorilere ayrılmaktadır.

1. Duran Varlıklar (FI-AA)
2. Çek Senet İşlemleri (FI-ÇEK)
3. Satıcılar Muhasebesi (FI-AP)
4. Müşteriler Muhasebesi (FI-AR)
5. Defteri Kebir Muhasebesi (FI-GL)

1. DURAN VARLIKLAR (FI-AA) : Duran varlıklar yani şirket içerisinde kullanılan demirbaş ürünlerinin şirkete alımından, şirketten çıkışına kadar yapılan tüm işlemler bu modülde yönetilir. SAP ERP Programı, duran varlıklara ilişkin tüm amortisman, faiz ve diğer değerleri, duran varlık ana verilerinde belirttiğiniz özelliklere göre otomatik olarak hesaplar ve muhasebe belgelerini oluşturur. Sabit kıymet işlemleride SAP FI modülü üzerinden takip edilmekte, raporlanabilmekte ve yönetilmektedir.

2. ÇEK SENET İŞLEMLERİ : SAP ERP programında çek/senet modülü bulunmamaktadır. Bundan dolayı bu modül sadece Türkiye için özelleştirilerek geliştirilmiş bir tool’dur. Müşteriden alınan çeklerin, bankaya ibraz, satıcıya ibraz ve aynı şekilde tahsil edilmesi işlemleri bu modül üzerinden yapılmaktadır.

3. SATICILAR MUHASEBESİ : SAP MM(Malzeme Yönetimi) modülü ile entegre bir sistemdir. Satıcılara ait tüm muhasebesel hareketlerin kayıt edildiği ve raporlandığı alandır.

4. MÜŞTERİ MUHASEBESİ : SAP SD (Satış Dağıtım) modülü ile entegre bir sistemdir. Müşterilere ait tüm muhasebesel hareketlerin kayıt edildiği ve raporlandığı alandır.

5. DEFTERİ KEBİR MUHASEBESİ : Müşteri ve Satıcı ile ilişkisi olmayan belgelerin muhasebesel işlemlerinin yapıldığı modüldür. Bu durumda kullanıcılar belgeleri manuel olarak elle girer yada otomatik olarak oluşan belgelerdir.

SAP FI MALİ MUHASEBE ORGANİZASYON BİRİMLERİ

ŞİRKET KODU : SAP ERP Programının en üst organizasyonu şirket kodudur.
HESAP PLANI : FI modülünde şirket kodundan sonra gelen en önemli, organizasyon birim, hesap planıdır. Her defteri kebir bir hesap planına göre kurulmalıdır. Defteri kebir hesaplarının tanımları hesap planında sıralanmış bir biçimde bulunur.
DEĞERLEME PLANI : Duran varlık modülünde kullanılan en üst organizasyon birimidir. Bir şirket koduna sadece bir değerleme planı eklenebilirken, bir değerleme planı birden fazla şirket için kullanılabilir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

@sapuzmancom @sapuzmancom @sapuzmancom1

SAP Modül Egitimleri, Sap Modul Kursları, Meltem Önal

Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Sizde 3.000 kişinin üzerinde bulunan abonelerimiz arasına katılın. Abone olarak yeni eklenen içeriklerimizden anında haberdar olursunuz
E-Mail adresiniz sapuzman.com dışında 3 tekil veya tüzel kişilikler ile paylaşılmayacaktır
vote
Article Rating
Umut Demirci hakkında 250 makale
1986 yılında Kocaeli'nin Darıca ilçesinde dünyaya geldim. Bahçeşehir Üniversitesi, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünü başarılı bir şekilde tamamladım. Üniversite yıllarında çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ve bilişim projeleri içerisinde görev aldım. Üniversiteyi tamamladıktan hemen sonra 2010 yılında başladığım ERP sektöründe, SAP PMO (Proje Yönetim Ofisi) Takım Lideri olarak çalışmaya devam etmekteyim. Daha detaylı bilgi için Hakkımda menüsünü kullanabilirsiniz.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments