MDP Group – SAP Ekstre Hesap Özeti Çözümü

SAP Ekstre Hesap Özeti Çözümü Nedir?

MDP SAP e-Hesap özeti çözümü, tüm banka işlemlerinin SAP üzerinden anlık takibinin yapılması ve muhasebe kayıtlarının otomatik oluşturulabilmesi için geliştirilmiş finansal bir çözümdür.

Dijitalleşen dünyada, teknolojik gelişmelerin muhasebe ve finans alanında da kendini göstermesi kaçınılmazdır. Banka hesaplarına otomatik erişim, finansal süreçlerin dijitalizasyon adımında en önemli basamaklarından birini oluşturur. Güvenilir bilgiye hızlı ve kolay erişebilir olmak, bu süreçteki en önemli adımdır. Bu noktada; tüm banka bakiyeleri ve hareketlerine anlık erişebilir olmak ve muhasebe işlemlerini otomatik gerçekleştirmek, finans ekiplerinin iş yükünü büyük ölçüde azaltmakta, oluşabilecek riskleri minimize etmektedir.

Neden MDP SAP e-Hesap Özeti Çözümü?

2014 yılından bu yana toplam 40+ şirkette aktif olarak MDP e-Hesap Özeti Çözümü kullanılmaktadır.

Bir çok farklı sektör ve çok uluslu şirketlerle gerçekleştirdiğimiz proje deneyimleri sayesinde oluşabilecek proje risklerini minimize etmekteyiz.

MDP SAP e-Hesap Özeti Özellikleri

 • Bankaların şirketlere sunduğu hesap hareketleri web servislerine erişim, doğrudan web servis veya PI entegrasyonu ile sağlanır.
 • Belirlenen periyodlarda, daha önce sisteme tanımlanmış olan bankaların hesap hareketleri, SAP sistemine aktarılır.
 • Tüm hareketler tek bir program üzerinde görüntülendiğinden her bir banka için ayrı kullanıcı adı ve şifre işlemine ihtiyaç duyulmamaktadır.
 • Banka işlemleri ve işlemlere bağlı muhasebe kayıtları MDP e-Hesap programı üzerinden otomatik oluşturulmaktadır.
 • Oluşturulan kural mekanizması ile ekstrelerde bulunan kayıtların doğru hesaplar ile muhasebeleşmesi sağlanmaktadır.
 • Gün sonu otomatik mail notifikasyonlarıyla, MDP e-Hesap uygulaması üzerinden muhasebe kaydı oluşturulmamış banka hareketlerinin raporlama işlemi otomatik olarak yapılmaktadır.
 • Ana hesap bakiyelerinin ve banka ekstresi toplam bakiyelerinin görüntülendiği kümülatif rapor ile Banka mutabakatı manuel kayıt yöntemine göre daha kısa sürede yapılabilmektedir.
 • MT940 dosya aktarımları MDP SAP e-Hesap uygulaması ile sağlanabilmekte ve muhasebe süreçlerinde esneklik sağlanmaktadır.

SAP e-Hesap Özeti Çözümünün Avantajları

 • Anlık banka hareketlerini ve bakiyelerini tek program üzerinden görüntüleme
 • 20+ Banka ile aktif olarak çalışma
 • Tüm banka işlemlerinde otomatik muhasebeleştirme
 • Otomatik banka mutabakatı
 • Otomatik mail bilgilendirmesi
 • Yüksek izlenebilirlik

MDP GROUP SAP EKSTRE HESAP ÖZETİ ÇÖZÜMÜNÜ İNCELEMEK İÇİN

LÜTFEN TIKLAYINIZ.

E-Hesap Özeti Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

e-Hesap özeti çözümü nedir?
Tüm banka işlemlerinin SAP üzerinden anlık takibinin yapılması ve muhasebe kayıtlarının otomatik oluşturulabilmesi için geliştirilmiş finansal bir çözümdür.

Banka entegrasyonları hangi şekilde sağlanmaktadır?
Bankaların şirketlere sağlamış olduğu web servislerine erişim, doğrudan web servis veya PI entegrasyonu yöntemleriyle sağlanmaktadır.

Entegrasyon sonrası veriler hangi aralıklarla SAP sistemine aktarılmaktadır?
Bankaların dönüş sürelerine göre değişkenlik göstermektedir. Bankalarla karşılıklı yapılan çalışmalar sonucunda, oluşan hesap hareketi web servise yansıdığında, SAP ye anlık veri aktarımı için belirlenen periyot da veri aktarımı sağlanır.

Çoklu şirket kodunda çalışan firmalarda e-Hesap özeti çözümü kullanılabiliyor mu?
Evet, kullanılabilmektedir. Şirket kodu bazında tanımlamalar yapılabilmektedir.

İstediğimiz bankanın hesabına anlık bakiye sorgulaması yapabiliyor muyuz?
MDP e-Hesap uygulaması Anlık Banka Hesabı sorgulama işlem adımı üzerinden tanımlı bankalarınıza anlık sorgulama yapabilmektesiniz.

Kaç banka ile çalışmaktasınız?
Mevcutta 20 banka ile aktif çalışmamız bulunmaktadır.

e-Hesap özeti uygulamasına yeni banka eklemesi yapılabiliyor mu?
Evet, yapabilirsiniz. Yeni banka tanımlama süreci MDP e-Hesap özeti çözüm ekibi destek olmaktadır.

Program üzerinde raporlama desteği veriyor musunuz?
e-Hesap Özeti programı üzerinden banka bakiyelerini, hareketlerini görüntüleyebileceğiniz raporlar mevcuttur.

Banka mutabakatları için raporlama desteğiniz var mı?
Evet, e-Hesap uygulaması içinde geliştirilen Ana hesap bakiyesi ve Banka hesap bakiyelerinin görüntülendiği rapor ile banka mutabakatlarınızı tek tuş ile yapabilmektesiniz.

Kullanıcı yetkisine bağlı işlem özelliği mevcut mu?
Evet, kullanıcı yetkisine bağlı görüntüleme yapılmaktadır.

Banka verilerinin sisteme akması için kullanıcı işlemine ihtiyaç duyuluyor mu?
Hayır, banka verileri belirli aralıklarla sisteme otomatik aktarılmaktadır. Sadece anlık banka bakiyesi ve hareketleri sorgulanmak istenildiğinde kullanıcı sorgu talebi gerekmektedir.

Muhasebe kaydı oluşturulurken komisyon vb. ek gider kayıtları için ayrı tanım yapabilir miyiz?
Özel koşul tanımlama ekranında ilgili işlemleriniz için bir defalık yapacağınız koşul tanımlama işleminin ardından tanımlamaya istinaden kayıtlarınız otomatik oluşacaktır.

Banka tarafından entegrasyonu sağlanan bilgilere sizler erişim sağlayabiliyor musunuz?
Hayır, tüm bilgiler firmanız sisteminizde kayıt olmaktadır. Şirket çalışanımız SAP kullanıcı yetkisi bazında görüntüleme yapabilir.

Banka sistemleri ile SAP arası veri aktarımında bağlantı güvenliği nasıl sağlanmaktadır?
Bankalara başvuru sürecinde tanımlanmış olan IP yetkilendirmesi sayesinde yalnızca şirket internet ağında banka web servislerine erişim sağlanabilmektedir. Dolayısıyla farklı bir internet ağından hesap hareketlerinize erişim olanaksız hale gelecektir.

Otomatik muhasebeleştirme işlemi için uygulama nasıl ilerliyor?
Banka hesaplarınıza ait ana hesaplar ve ilgili kebir hesaplarını e-Hesap uygulaması üzerinde bir defa tanımlamanızın arından kayıtlar otomatik akmaktadır.

Banka özelinde muhasebe kaydı için tanımlama yapılabilir mi?
Evet yapılabilir. Her banka ve banka hesabı için ayrı tanımlama yapabileceğiz tanımlama ekranları mevcuttur.

TFS/DBS işlemlerimi e-Hesap özeti programından muhasebeleştirebilir miyim?
Evet, işlem özelliklerine göre tanımlamalarınızı e-Hesap uygulaması üzerinden yapmanızın ardından otomatik ödemelerinizin muhasebe kayıtları da artık otomatik oluşacaktır.

Otomatik muhasebeleştirmesi gerçekleşmeyen işlemleri raporluyor musunuz?
Gün sonu otomatik mail notifikasyonlarıyla, MDP e-Hesap uygulaması üzerinden muhasebe kaydı oluşturulmamış banka hareketlerinin raporlama işlemi otomatik olarak yapılmaktadır.

e-Hesap özeti çözümünüz yalnızca SAP üzerinde mi çalışmaktadır?
Evet, programımız SAP özelinde geliştirilmiştir.

Uygulama üzerinde alınan hatalar, eksik banka işlemleriyle ilgili destek oluyor musunuz?
MDP e-Hesap özeti paketi bakım süreci kapsamında e-Hesap özeti üzerinde aldığınız tüm hatalar için çözüm ekibimiz destek olmaktadır.

MDP Group Hakkında

MDP Group, 2012’den bu yana danışmanlık, geliştirme ve Fintech alanlarında edindiği tecrübeleri doğrultusunda, şirketlerin ihtiyaçlarını karşılayacak inovatif, yaratıcı ve katma değeri yüksek çözümler sunmaktadır.

300’den fazla müşteriyle çalışarak 1000’den fazla projeyi hayata geçiren MDP Group, SAP, e-Dönüşüm ve Web/Mobil uygulamaları hizmetleri sunarak şirketlerin dijital dönüşüm yolculuklarına eşlik etmektedir. Bununla birlikte MDP Group, yürüttüğü Ar-Ge faaliyetleri, veri analitiği ve makine öğrenmesi yazılım geliştirmeleri ile dijital inovasyon alanında da yeni başarılara imza atmaktadır.

MDP Group alanında uzman kadrosu ile gıda, tekstil, otomotiv, ilaç, iletişim, sağlık, çimento, çelik, havacılık ve elektronik gibi farklı sektörlerdeki müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda;

 • SAP PI/PO
 • SAP EWM
 • SAP ABAP
 • SAP CPI
 • SAP Fiori
 • SAP e-Dönüşüm ve Web/Mobil çözümleri ile hizmet vermektedir.

Uluslararası platformda da müşterilerine destek veren ve yurtdışında hayata geçirdiği proje sayısı her geçen sene artan MDP Group, İsviçre ofisinin açılması ile beraber, global bir marka olarak alanında öncü olmaya devam etmektedir.

Alanında uzman ekibimiz, bilişim gereksiniminizi karşılayacak, dijital vizyonlarınızı gerçekleştirecek ve olabilecek en yüksek verimi almanızı sağlayacak özelleştirilmiş çözümler sunmaktadır.

MDP Group olarak elde ettiğimiz başarıları, her zaman en iyiyi hedefleyen ve kendini devamlı olarak geliştirmeye adayan ekibimiz ile birlikte elde ettik. Yenilikçi projelere imza atabilmek adına takım ruhunun ve sinerjinin önemini hep ön planda tutuyoruz.

Aldığımız proje sorumluluklarının da ötesinde, her daim beklentilerinizi geçecek inovatif çözümler bulmayı hedefliyoruz. Projelerinizin her adımını size danışarak en ince ayrıntısına kadar analiz ediyoruz ve gereken her türlü desteği sunmaktan çekinmiyoruz.

Sadece IT sistemlerinizi firmanıza uygun hale getirmek için değil, teknolojideki yenilikleri yakından takip ederek, yeni yöntem ve çözümler geliştirerek, firmanızı ileriye taşımak ve rekabet gücünüzü arttırmak için çalışıyoruz.

MDP Group İletişim

Web Sitesi: https://mdpgroup.com/

Telefon: +90 216 317 77 90

Mail: info@mdpgroup.com

Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Sizde 3.000 kişinin üzerinde bulunan abonelerimiz arasına katılın. Abone olarak yeni eklenen içeriklerimizden anında haberdar olursunuz
E-Mail adresiniz sapuzman.com dışında 3 tekil veya tüzel kişilikler ile paylaşılmayacaktır